لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۷ اسد ۱۴۰۰ کابل ۰۶:۵۶

"تشدید جنگ سبب افزایش کشت کوکنار در افغانستان خواهد شد"


آرشیف، کشت کوکنار در ولایت هلمند

فصل اول جمع آوری حاصلات کوکنار و یا نیش زدن آن در شماری از ولایت‌ها پایان یافته و حال هم زمان با تشدید جنگ، سلسله قاچاق تریاک بدست آمده از آن به خارج از افغانستان آغاز شده است.

با گسترش دامنه جنگ، درگیری‌ها در ولایاتی تشدید یافته که در سال‌های اخیر شاهد کشت بیشتر کوکنار و تولید مواد مخدر بوده.

وحیدالله کلمیزی معین مبارزه با مواد مخدر وزارت داخله در صحبت با رادیو آزادی پذیرفت که تشدید جنگ فعالیت‌های پولیس مبارزه با مواد مخدر را با مشکل روبرو کرده، اما وی تاکید کرد که وزارت داخله نیرو و امکانات کافی را برای مبارزه با مواد مخدر در اختیار دارد.

او گفت: "بلی طبعاً، فعالیت‌های پولیس مبارزه با مواد مخدر با دشواری‌های روبرو است، چون وضعیت نامناسب امنیتی و جنگ‌ها فعالیت‌های ما را با مشکلات روبرو کرده، اما به این معنی نیست که ما در مبارزه با مواد مخدر فعالیت کرده نمی‌توانیم. ما تشکیلات نیرومند پولیس را در اختیار داریم و تا حد توان با مواد مخدر مبارزه می‌کنیم و جلو کشت کوکنار را می‌گیریم."

آرشیف، تخریب مزارع کشت شده کوکنار از سوی پولیس در ولایت هلمند
آرشیف، تخریب مزارع کشت شده کوکنار از سوی پولیس در ولایت هلمند

هلمند، قندهار، بدخشان، ننگرهار، جوزجان، فراه و بادغیس از ولایاتی اند که در سال‌جاری شمسی در برخی زیادی مناطق آن کوکنار کشت شده و همین ولایت‌ها در یک ماه اخیر شاهد تشدید درگیری ها بوده و شماری از ولسوالی‌های آن بدست طالبان سقوط کرده.

نمایندگان مردم در ولسی جرگه می‌گویند، با پایان فصل جمع آوری حاصلات کوکنار، گسترش دامنه جنگ و تصرف ولسوالی‌ها توسط طالبان زمینه فعالیت قاچاقبران را فراهم ساخته و قاچاق تریاک به شدت ادامه دارد.

داکتر محمود نصرت عضو ولسی جرگه با ابراز نگرانی از افزایش فعالیت قاچاقبران می‌گوید، اگر جنگ به همین‌گونه ادامه یابد، کشت کوکنار در افغانستان به مراتب افزایش خواهد یافت: "در گذشته نیروهای خاصی که در بخش مواد مخدر آموزش دیده اند، تنها سرگرم مبارزه با مواد مخدر بودند، متاسفانه در هفته ها و ماه های اخیر توجه آنان به جنگ با مخالفین متمرکز شده است. ولسوالی‌های که در گذشته در اختیار حکومت بود، تعداد زیادی آن حال در دست مخالفان حکومت است. چون حال قاچاقبران به آزادی عمل دست یافته اند، طبعاً سطح قاچاق مواد مخدر بلند خواهد رفت. اگر وضعیت همین طور ادامه یابد، سال آینده فیصدی کشت کوکنار خیلی بلند خواهد رفت."

آرشیف، یک دهقان در حال جمع آوری شیره کوکنار در ولایت هلمند
آرشیف، یک دهقان در حال جمع آوری شیره کوکنار در ولایت هلمند

فصل اول جمع آوری حاصلات کوکنار در افغانستان در حال پایان یافتن است و دولت توانسته چیزی حدود یک و نیم صد هکتار زمین را از کشت‌زارهای کوکنار پاکسازی کند.

دولت افغانستان ادعا دارد که امسال نیز بیشتر از ۹۰ درصد کوکنار در مناطق تحت نفوذ طالبان کشت شده، اما پیش از این طالبان طی پیام کتبی به رادیو آزادی، دست داشتن این گروه در کاروبار مواد مخدر را رد کرده است.

XS
SM
MD
LG