لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۷ ميزان ۱۴۰۰ کابل ۰۵:۳۵

اشرف غنی: مبارزه در برابر طالبان ادامه می‌یابد


محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان حین سخنرانی در نشست تاشکند. جمعه ۲۵ سرطان ۱۴۰۰

محمداشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان امروز جمعه ( ۲۵ سرطان) با اشتراک در نشست دو روزه‌ای زیر نام "آسیای میانه و جنوبی؛ اتصال منطقه‌ای؛ چالش‌ها و فرصت‌ها" مبارزۀ حکومت افغانستان در برابر طالبان ادامه خواهد یافت.

به گفته آقای غنی، با آنکه پاکستان تعهد سپرده بود که طالبان را حاضر به گفت‌وگو کند، اما اکنون این گروه به جای گفت‌وگو می‌خواهد که از طریق نظامی به پیروزی برسد: "ما به مقابله با طالبان و حامیان‌شان تا زمانی آماده هستیم که آنان این حقیقت را درک کنند که تنها راه پیش‌رو و تنها راه حل بحران فعلی از طریق راه‌های سیاسی است، بنابراین ما از طالبان می‌خواهیم در مذاکرات صلح با حکومت افغانستان شرکت کنند و به جنگ و ویرانی پایان دهند. همچنان از پاکستان می‌خواهیم که تا از نفوذ خود برای ایفای نقش اساسی در صلح افغانستان استفاده کند."

رئیس جمهور غنی در بخشی از سخنان خود گفت که بر اساس اطلاعات استخباراتی در یک ماه گذشته ۱۰ هزار جنگجو به هدف جنگ از پاکستان به افغانستان آمده اند.

او با اشاره به روابط طالبان با پاکستان گفت، هر چند پاکستان همواره حمایتش از طالبان را رد کرده، اما حالا شواهد نشان می‌دهد که این گروه در خاک این کشور پناه‌گاه دارد.

آقای غنی ابراز امیدواری کرد که نیروهای امنیتی افغانستان می‌توانند وضعیت را کنترل کنند.

یک هلیکوپتر قوای هوایی افغانستان
یک هلیکوپتر قوای هوایی افغانستان

او با اشاره به نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان به ویژه نیروهای هوایی این کشور گفت که این نیروها نسبت به هر زمانی قوی‌تر شده اند.

رئیس جمهوری افغانستان با اشاره با شرایط کنونی گفت که دولت و مردم افغانستان می‌توانند چالش‌های موجود را به فرصت مبدل کنند: "ما با نصرت الله پاک و بر اساس وطن پرستی خود باور داریم که می‌توانیم چالش‌ها را به فرصت‌ها مبدل کنیم."

دیدار محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان با عمران خان صدارعظم پاکستان در تاشکند
دیدار محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان با عمران خان صدارعظم پاکستان در تاشکند

رئیس جمهوری افغانستان در حاشیه این نشست با مقام‌های بلندپایه‌ی هند، امریکا و پاکستان نیز دیدار و گفت‌وگو کرده است.

در اعلامیۀ ریاست جمهوری افغانستان آمده که در دیدار رئیس جمهور با نخست وزیر پاکستان هر دو طرف روی مسایل مهم بحث و گفت‌وگو کرده اند.

XS
SM
MD
LG