لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۲۸ سنبله ۱۴۰۰ کابل ۱۰:۵۴

واکنش‌ها به ربوده شدن دختر سفیر افغانستان در پاکستان؛ سفیر اسلام آباد در کابل احضار شد


نجیب علی‌خیل، سفیر افغانستان در پاکستان

وزارت امور خارجۀ افغانستان می‌گوید، اعتراض‌های شدید دولت افغانستان درباره اختطاف دختر سفیر این کشور در اسلام آباد به جانب پاکستان، ابراز شده است.

در اعلامیۀ وزارت خارجۀ افغانستان گفته شده که عصر دیروز (شنبه، ۱۷ جولای) منصور احمد خان، سفیر پاکستان در کابل به مقر این وزارت احضار و مراتب اعتراض شدید دولت افغانستان در مورد این رویداد به او اعلام شده است.

بر اساس اعلامیۀ این وزارت، بانو سلسله علی خیل، دختر سفیر افغانستان مقیم پاکستان، روز جمعه (۱۶ جولای) در شهر اسلام آباد برای چند ساعت ربوده و بعد از شکنجه رها شد.

اعلامیه می‌افزاید، از دولت پاکستان به صراحت خواسته شده تا در شناسایی و مجازات عاملان این رویداد اقدام فوری کرده، مطابق به میثاق‌های بین‌المللی امنیت و مصوونیت دیپلومات‌های افغان و خانواده‌های‌شان را تامین کند.

طاهرخان، خبرنگار بخش مشال رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی از اسلام آباد گفته که تا هنوز در مورد این رویداد معلومات زیاد ارانه نشده است: "بر اساس معلوماتی که از منابع حکومتی بدست ما رسیده، دختر سفیر صاحب برای خریداری تحفه برای برادرش به یک کلچه پزی در اسلام آباد رفته بود و زمانی که با تکسی دوباره به خانه می‌آمد، گفته می‌شود یک یا دو تن بزور داخل تکسی شده، او را مورد لت کوب قرار داده و او را در منطقه اف. سون (F7) که خانۀ سفیر صاحب هم در آنجاست، از موتر بیرون انداخته اند."

حکومت پاکستان گفته است که در مورد حمله بر دختر سفیر افغانستان در اسلام آباد تحقیق می‌کند.

در اعلامیۀ دیروز وزارت خارجۀ پاکستان گفته شده که پولیس شهر اسلام آباد بعد از دریافت خبر این واقعۀ ناراحت کننده، فورا دست به کار شده و در مورد این رویداد تحقیق می‌کند.

حمله بر بانو سلسله علی خیل، دختر سفیر افغانستان مقیم پاکستان واکنش‌های زیاد را در افغانستان و همچنان در پاکستان، برانگیخته است.

عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحۀ ملی افغانستان و حامد کرزی، رئیس جمهور سابق این کشور این رویداد را تکان‌دهنده خوانده و به شدت نکوهش کرده‌اند.

آقای عبدالله در اعلامیۀ گفته که تأمین امنیت دیپلمات‌ها و خانواده‌های‌شان بر اساس کنوانسیون‌ها و میثاق‌های بین‌المللی وظیفه دولت‌های میزبان است و در شرایط دشوار و حساس کنونی، همچو رویدادها به مغشوش‌سازی اذهان عمومی، می‌انجامد.

دوا خان مینه‌پال، رئیس مرکز اطلاعات و رسانه‌های حکومت افغانستان این رویداد را به شدت نکوهش کرده و در توییتر خود طالبان را مسوول این رویداد دانسته است.

دوا خان مینه‌پال، رئیس مرکز رسانه‌های حکومت افغانستان
دوا خان مینه‌پال، رئیس مرکز رسانه‌های حکومت افغانستان

این رویداد در حالی صورت گرفته که در روزهای اخیر تنش‌ها میان کابل و اسلام آباد افزایش یافته است.

اخیراً امرالله صالح، معاون اول رئیس جمهور افغانستان گفت که نیروی هوایی و اردوی پاکستان در مورد هرگونه تلاش برای پاک‌سازی بندر سرحدی سپین بولدک کندهار به دولت افغانستان هشدار داده اند. اما وزارت امور خارجه پاکستان این ادعا را تکذیب کرد.

افغانستان، حکومت پاکستان را به حمایت از جنگجویان طالبان و فراهم کردن پناه گاه‌های امن برای آن‌ها متهم می‌کند، اما اسلام آباد همواره این ادعا را رد کرده است.

XS
SM
MD
LG