لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۲۷ سنبله ۱۴۰۰ کابل ۰۲:۴۰

ختم گفتگوهای هیئت بلندپایه افغانستان و طالبان؛ روی آتش‌بس توافق نشد


گفتگوهای هیئت بلند پایه افغانستان و طالبان در قطر

هیئت‌های مذاکره کنندۀ دولت افغانستان و طالبان مذاکرات دو روزۀ خود در قطر را با نشر یک اعلامیه مشترک به پایان رسانیدند.

این دور گفتگوی بین‌الافغانی در قطر قبل از فرا رسیدن عید قربان پایان یافت ولی کدام فیصلۀ دربارۀ آتش‌بس که بسیاری مردم توقع آن را داشتند، در آن صورت نگرفته است.

عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحۀ ملی در پایان گفتگوها در یک نشست خبری مشترک با ملا عبدالغنی برادر گفت: "مذاکرات تفصیلی داشتیم. و مقصد از همین دور مذاکرات همین بود که روند گفتگوها سرعت پیدا کند. تا خدا خواسته باشد به یک صلح پایدار برسیم. و ما از طرف جمهوری اسلامی افغانستان اطمینان دادیم به هیئت تحریک محترم طالبان که جمهوری اسلامی افغانستان یک دست و یک پارچه در حمایت از پروسۀ صلح قرار دارد."

عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان
عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان

ملا برادر و عبدالله عبدالله از مطلق بن ماجدالقحطانی، نمایندۀ خاص قطر برای افغانستان که وی نیز در این نشست خبری حضور داشت، بخاطر میزبانی گفتگوها تشکر کردند.

ملا عبدالغنی برادر گفت که این مذاکرات دو روزه در فضای مثبت انجام شد و روی ادامه چنین نشست‌ها تاکید کرد.

برادر می‌گوید: "علمای کرام، بزرگان و جوانان السلام علیکم، ما در این دو روز نشست‌های مذاکراتی در فضای خوب داشتیم که در آن ما دربارۀ افغانستان و آینده بحث‌های مهم کردیم."

برعلاوۀ تسریع و ادامه مذاکرات که در اعلامیه مشترک مورد تاکید قرار گرفته، حفاظت زیربناها، جلوگیری از تلفات غیرنظامیان و همکاری در بخش کمک‌های بشری نیز در آن تذکر رفته است.

این اعلامیه مشترک شب گذشته (۲۷ سرطان) نخست ازسوی طالبان نشر شد و سپس در دسترس رسانه‌ها قرار گرفت.

XS
SM
MD
LG