لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۵ ميزان ۱۴۰۰ کابل ۰۲:۵۵

امریکا خواستار ختم سریع خشونت‌ها در افغانستان شد


آرشیف، قربانی یک حمله انتحاری در شفاخانه شهر جلال آباد

حکومت ایالات متحده امریکا بار دیگر خواستار پایان هرچه زودتر خشونت‌ها در افغانستان شده‌است.

ند پرایس سخنگوی وزارت امور خارجه این کشور ناوقت دیروز سه‌شنبه (۲۹ سرطان) در یک نشست خبری گفت: "ما در کنار بقیه جامعه جهانی، خواستار آشتی سیاسی و پایان دادن به خشونت هستیم. ما این کار را انجام می‌دهیم زیرا غیرنظامیان افغان در حال قربانی داده‌اند. این فاجعه ۲۰ سال نمی‌شود که مردم با آن روبرو است، بلکه در ۴۰ سال گذشته مردم افغانستان تا حد زیادی از امنیت و مصونیت که شایسته آن بوده‌اند محروم هستند و این همان چیزی است که همه ما برای ایجاد آن در افغانستان به‌گونه‌ی مشترک تلاش می‌کنیم."

ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه امریکا
ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه امریکا

‎آقای پرایس دیدارهای شنبه و یک‌شنبه میان حکومت افغانستان و نمایندگان طالبان در دوحه را گامی مثبت خواند، اما تأکید کرد که برای پایان‌دادن به خشونت‌ها اقدام‌های بیش‌تری باید انجام شود.

او همچنین حمله‌های موشکی در روز اول عید در کابل را محکوم کرد.

سفارت امریکا در کابل نیز خواستار آتش‌بس شده‌است.

این سفارت در صفحه توییتر خود نوشته‌است: "افغانان در ۲۰ سال گذشته دستاوردهای داشته‌اند و می‌خواهند دستاوردهای آنان در زمینه‌های توسعه، حقوق بشر و آزادی بیان ادامه یابد. ما می‌خواهیم تأکید کنیم که پیش‌رفت حاصل شده در طول سال‌ها تنها در صورت پایدار می‌ماند که همه طرف‌ها با هم به‌گونه مشترک کار کنند."

حکومت افغانستان به آتش‌بس پایدار تاکید می‌کند آن‌چه که پیش از این نیز بارها خواستار آن شده‌است.

ناجیه انوری سخن‌گوی وزارت دولت در امور صلح گفت: "ما به این تاکید کردیم و تاکید می‌کنیم که ما می‌خواهیم که پیش از همه یک آتش‌بس سرتاسری و دوامدار داشته باشیم اما بدون هیچ‌ قید و شرط."

با این حال محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان روز گذشته در پیامی پس از ادای نماز عید، طالبان را متهم کرد که متعهد به صلح نیستند.

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان
محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان

آقای غنی گفت که این سخن را عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحه ملی به او گفته‌است.

عبدالله عبدالله به تازگی از گفت‌وگوی دو روزه سطح بالا با طالبان در دوحه برگشته‌ است.

رئیس جمهور گفت از آن‌جا که طالبان اراده‌ی به صلح ندارند، پس حکومت افغانستان نیز باید تصمیم خود را بگیرد.

اما محمد نعیم، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر به رادیو آزادی گفت که موضوع آتش‌بس در توافق‌نامه آنان با امریکا در دوحه مشخص شده‌است.

محمد نعیم سخنگوی دفتر سیاسی گروه طالبان
محمد نعیم سخنگوی دفتر سیاسی گروه طالبان

‎به گفته‌ی او پس از دست‌یابی به توافق سیاسی و به میان آمدن یک حکومت اسلامی جدید آتش‌بس اجرا خواهد شد.

ایالات متحده در حالی خواستار پایان‌دادن به خشونت و آتش‌بس در افغانستان شده که از آغاز خروج نیروهای خارجی از افغانستان در اول ماه می، درگیری‌ها میان طالبان و حکومت افغانستان شدت گرفته‌است و افزون بر تلفات سنگین بر هر دو طرف، به غیر نظامیان نیز‌ زیان‌های مالی و جانی رسیده‌است.

XS
SM
MD
LG