لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۳ اسد ۱۴۰۰ کابل ۰۱:۳۶

ایس بی‌ایس: استرالیا روی فرستادن دوباره دیپلومات‌هایش به افغانستان غور می‌کند


آرشیف، شماری از روزنامه های جهان

چندین روزنامه و نشریۀ آنلاین استرالیایی در مورد احتمال بازگشایی سفارت استرالیا در افغانستان و همچنین در مورد انتقال آنعده از ترجمان‌های افغانی نوشته اند که در دو دهه گذشته با نیروهای این کشور کار کرده اند.

در این میان، سرویس خبری ایس بی‌ایس استرالیا نوشته که این کشور در مورد فرستادن دیپلومات‌هایش به افغانستان غور می‌کند.

کمتر از یکماه پس از آن که امریکا ضرب الاجل جدید را برای خروج همه نیروهایش از افغانستان اعلام کرد، استرالیا تمامی دیپلومات‌هایش را از افغانستان خارج کرد.

ایس بی‌ایس، در ادامه نوشته که آگاهان امنیتی به این باور اند که استرالیا باید هرچه زودتر دپیلومات‌هایش را دوباره به افغانستان بفرستد.

گزارش‌ها حاکی اند که حکومت استرالیا هم وضعیت افغانستان را از نزدیک دنبال می‌کند و روی این پیشنهاد غور دارد.

در ادامه آمده که استرالیا در مورد این غور می‌کند که تا چند ماه آینده ممکن دپیلومات‌هایش را طی چندین مرحله به افغانستان بازگرداند.

آخرین گروه از دپیلومات‌های استرالیایی در ۱۸ جون افغانستان را ترک کرد.

روزنامۀ کانبیرا تایمز هم در همین مورد مشابه پرداخته و به نقل از سکات موریسن صدراعظم استرالیا نوشته که گفته است، در صورت این که کشورش در مورد تامین امنیت افغانستان اطمینان حاصل کند، استرالیا بطور عاجل دیپلومات‌هایش را دوباره به افغانستان خواهد فرستاد.

موریسن به روز چهارشنبه در کانبیرا به خبرنگاران گفته که اگر شرایط مناسب باشد این کشور آماده بازگرداندن دیپلومات‌هایش به افغانستان است.

از سوی دیگر شبکه خبری (‌ای بی‌سی نیوز) در صفحه انترنتی خود نوشته که استرالیا در مورد این غور دارد تا با فرستادن طیاره به افغانستان آنعده از افغان‌های را از آنکشور انتقال دهد که در دو دهه گذشته با نیروهای استرالیایی کار کرده اند.

در ادامه آمده که تا کنون ۳۰۰ ترجمان و اعضای خانواده‌های آنها ویزه استرالیا را دریافت کرده اند و ۲۵۰ نفر از افغانستان به استرالیا منتقل شده اند.

استرالیا از نخستین کشورهایست که همۀ نیروهای محاربوی اش را در ۲۰۱۴ از افغانستان بیرون کرد.

نیروهای استرالیایی در ولایت ارزگان افغانستان مستقر بودند.

در سال‌های اخیر شمار اندک باقی مانده نیروهای استرالیایی در ماموریت آموزش و مشوره‌دهی به نیروهای افغان سهم گرفتند.

XS
SM
MD
LG