لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۲۷ سنبله ۱۴۰۰ کابل ۰۸:۲۳

طرح اتحادیه اروپا برای جلوگیری از ورود مهاجران افغان به اروپا


آرشیف، پناهجویان در یونان

اتحادیۀ اروپا روی یک بستۀ کمک مالی تازه به افغانستان و کشورهای همسایه‌اش غور می‌کند تا در زمینۀ محدود کردن ورود پناهجویان افغان به اروپا همکاری کنند.

با تشدید جنگ میان طالبان و نیروهای افغان گمان می‌رود که بسیاری افغان‌ها مجبور به ترک کشور شان شوند.

در این حال، ۳۰ موسسۀ غیر حکومتی به خاطر آنچه بدتر شدن وضعیت امنیتی افغانستان خوانده شده روز پنجشنبه از اتحادیۀ اروپا و کشورهای عضو این اتحادیه خواستند که اخراج پناهجویان افغان را توقف دهند.

آن‌ها گفته اند که وضعیت امنیتی افغانستان در ماه‌های اخیر خیلی خراب شده است و نزدیک به ۳۰۰ هزار تن از آغاز سال جاری مناطق خود را ترک کرده‌اند.

شمار افرادی که در اثر جنگ در افغانستان بیجا شده‌اند به سه میلیون و ۵۰۰ هزار نفر می‌رسد.

بیجا شدگان نبردها در کندز
بیجا شدگان نبردها در کندز

موسسه‌های غیرحکومتی گفته اند که اگر پناهجویان افغان در شرایط فعلی به افغانستان برگشتانده شوند، زندگی‌شان با خطر رو به رو خواهد شد.

در این میان ناروی و فنلند اعلام کرده‌اند که روند اخراج افغان‌های پناهجو را متوقف می‌کنند.

دو مقام اتحادیۀ اروپا به خبرگزاری رویترز گفته اند که کشورهای عضو این اتحادیه دربارۀ عدم ورود پناهجویان بیشتر افغان به اروپا روی یک طرح کار می‌کنند.

بر اساس این طرح، یک بستۀ کمک مالی تازه در اختیار افغانستان، پاکستان، ایران و دیگر کشورهای منطقه قرار داده خواهد شد.

کمیشنری عالی ملل متحد در امور پناهندگان یا «یو ان اچ سی آر» می‌گوید که علت اصلی بیجا شدن و مهاجرت افغان‌ها وضعیت ناگوار امنیتی در کشور شان است.

عبدالباسط انصاری، مشاور مطبوعاتی وزارت امور مهاجران و عودت کنندگان افغانستان می‌گوید که در کنار وضعیت بد امنیتی، فقر، بیکاری و شیوع ویروس کرونا نیز به مشکلات مردم در این کشور افزوده است.

او هم می‌گوید که با توجه به وضعیت فعلی افغانستان، در زمینۀ اخراج پناهجویان افغان نباید اقدام شود.

عبدالباسط انصاری، مشاور مطبوعاتی وزارت امور مهاجران و عودت کنندگان افغانستان
عبدالباسط انصاری، مشاور مطبوعاتی وزارت امور مهاجران و عودت کنندگان افغانستان

انصاری افزود: "البته وضعیت پیش آمده در داخل افغانستان یک شرایط جنگی و دوم متاسفانه که ویروس کرونا هم تهدید بزرگی است به مردم افغانستان و درعین حال فقر و بیکاری هم در افغانستان وجود دارد. از این لحاظ تا این که در کشور وضعیت بهبود پیدا می‌کند ما همیش تلاش کردیم و تأکید کردیم که هر کشور میزبان به خصوص کشورهای اروپایی کوشش کنند که از اخراج افغان‌های ما خودداری کنند."

برمبنای گزارش ملل متحد، در سه ماه اول سال روان میلادی ۵۷۳ غیرنظامی به شمول ۶۴ زن و ۱۵۱ کودک در اثر جنگ و درگیری در افغانستان کشته شده‌اند.

اتحادیۀ اروپا در نظر دارد که حدود ۵۷ میلیون یورو را در بخش حمایت بشری در سال جاری در افغانستان هزینه کند.

هنوز اما روشن نیست که این اتحادیه چی مقدار کمک مالی تازه را در اختیار افغانستان و همسایه‌های این کشور قرار خواهد داد تا از ورود پناهجویان افغان به اروپا جلوگیری شود.

XS
SM
MD
LG