لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۵ ميزان ۱۴۰۰ کابل ۰۲:۲۷

بازگشایی مکتب‌ها و پوهنتون‌ها؛ وزارت صحت: تهدید بلند کرونا پا برجاست


آرشیف

قبل از باز شدن دوباره دروازه نهادهای تعلیمی و تحصیلی افغانستان، وزارت صحت عامه از تهدید بلند ویروس کرونا در برخی ولایت‌ها ابراز نگرانی می‌کند.

وزارت صحت عامه افغانستان می‌گوید، مطابق به طرح وزارت‌های صحت عامه، معارف، تحصیلات عالی و نمایندگان شورای ملی افغانستان، قرار است نهادهای تعلیمی و تحصیلی فعالیت‌های‌شان را از سرگیرند.

اما مسوولان این وزارت از بلند بودن آمار ویروس کرونا در برخی ولایت‌ها نگران است و هشدار می‌دهد که تهدید این ویروس هنوز هم پا برجاست.

میرویس علی‌زی، معاون سخنگوی وزارت صحت عامه گفت: "هنوز هم ویروس کرونا در برخی ولایات در اوج خود قرار دارد و در برخی ولایات کاهش یافته است، اما این به معنای رفع کامل تهدید نیست، مطابق به طرح ترتیب شده قرار است نهادهای تعلیمی و تحصیلی به فعالیت آغاز کنند."

آقای علی‌زی گفت که نهادهای تعلیمی و تحصیلی باید حین بازگشایی نهادهای‌شان توصیه‌های صحی را جدی بگیرند، تا یکبار دیگر بیماری کرونا گسترش پیدا نکند.

این درحالیست که وزارت معارف افغانستان آغاز امتحان‌های مکتب‌ها را اعلام کرده است.

نجیبه آرین، سخنگوی وزارت معارف افغانستان
نجیبه آرین، سخنگوی وزارت معارف افغانستان

نجیبه آرین، سخنگوی این وزارت ناوقت روز پنج‌شنبه (۲۲ جولای) به رادیو آزادی گفت که در ششم ماه اسد در ولایتهای سرد سیر امتحانات وسط سال اخذ میشود و همچنان در همین تاریخ امتحانات نهایی ولایت‌های گرمسیر هم به گونۀ کامل اخذ می‌شود.

وزارت معارف در اعلامیۀ گفته که دربارۀ آموزش حضوری در مکاتب مشترکاً با وزارت صحت عامه تصمیم گرفته خواهد شد.

در این حال وزارت تحصیلات عالی افغانستان نیز از آمادگی برای بازگشایی نهادهای تحصیلی خبر می‌دهد. اما می‌گوید که برای انجام این کار منتظر هدایت وزارت صحت عامه افغانستان است.

حامد عبیدی، سخنگوی وزارت تحصیلات عالی افغانستان درمورد به رادیو آزادی گفت: "مطابق طرحی که ازسوی کمیته تخنیکی نهایی شده در ولایات که آمار پایین آمده است درهای نهادهای تحصیلی باز خواهد شد ولی در ولایات که آمار ویروس بلند است باز نخواهد شد، طرح ما نهایی است اما ما منتظر وزارت صحت عامه هستیم تا برای ما مشخص سازد که کدام ولایت‌ها آمار پایین دارد تا ما درمورد اقدام کنیم."

هرچند مسوولان وزارت صحت عامه تا حال نگفته اند که در کدام ولایت‌ها آمار ویروس پایین است و زمینه بازگشایی نهادهای تعلیمی و تحصیلی وجود دارد.

اما میرویس علی‌زی، معاون سخنگوی این وزارت گفت که فردا «شنبه، ۲۴ جولای» از سوی یک کمیته در این مورد تصمیم گرفته شده و به سمع همه رسانده می‌شود.

آرشیف، بیمار کرونا در افغانستان
آرشیف، بیمار کرونا در افغانستان

این درحالیست که سرپرست وزارت صحت عامه افغانستان پیش از عید سعید اضحی گفت که باز شدن دوباره مکتب‌ها و تحصیلات عالی برای گسترش ویروس یک تهدید است.

مکتب‌ها و پوهتنون‌های دولتی و خصوصی در افغانستان به دنبال افزایش موارد ویروس کرونا در کشور در هشتم جوزا در ۱۶ ولایت برای دو هفته تعطیل شد و پس از دو هفته حکومت مکتب‌ها و پوهنتون‌ها را در تمامی ولایت‌ها تعطیل کرد.

براساس آخرین آمار وزارت صحت عامه که به روز عرفه منتشر شد، از آغاز همه‌گیری کرونا ۱۴۲ هزار و ۴۱۴ تن به بیماری کووید-۱۹ مبتلا شده‌اند و ۶ هزار و ۲۶۶ تن جان باخته‌اند.

XS
SM
MD
LG