لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۳۰ سنبله ۱۴۰۰ کابل ۰۶:۰۹

نشست روم: جنگ افغانستان باید از راه سیاسی پایان یابد


آرشیف

نمایندگان ویژه امریکا، سازمان ناتو، اتحادیه اروپا، فرانسه، آلمان، ایتالیا، ناروی و بریتانیا در نشستی در روم تأکید کردند که جنگ افغانستان راه حل نظام ندارد و باید از راه سیاسی پایان یابد.

این نمایندگان در اعلامیه پایانی نشست روز جمعه (اول اسد) خود از میزان بالای خشونت و نقض حقوق بشر در افغانستان اظهار نگرانی کردند.

آنها در اعلامیه ضمن تأکید بر پشتیبانی از نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان یادآور شدند از حکومتی که از راه زور به میان آید، به هیچ وجه حمایت نخواهند کرد.

در همین حال حکومت افغانستان گفته که راه حل سیاسی بهترین گزینه برای پایان بحران کنونی این کشور است.

ناجیه انوری سخنگوی وزارت دولت در امور صلح
ناجیه انوری سخنگوی وزارت دولت در امور صلح

ناجیه انوری سخنگوی وزارت دولت در امور صلح به رادیو آزادی گفت: "او (معصوم ستانکزی) تاکید کرد که هیچ طرفی باید در این فکر نباشد که خواست‌هایش را بر جانب دیگر تحمیل کند. برطرف کردن رنج افغان‌ها که در جریان جنگ متقبل می‌شوند مسئولیت تمام طرف‌ها بوده و جهانیان باید تنها بیننده این وضعیت نباشند، بلکه کسانی که بر ادامه جنگ تاکید دارند، باید مسئول پنداشته شوند."

نمایندگان این کشورها و سازمان‌های بین‌المللی بر مدیریت فراگیر روند صلح، مشارکت معنی‌دار زنان در حکومت و توافق سیاسی تاکید کرده‌اند.

نمایندگان قدرت‌های غربی از طرف‌های درگیر جنگ در افغانستان خواسته‌اند که خشونت را کاهش دهند و از غیرنظامیان حفاظت کنند و به قوانین بین‌المللی بشردوستانه احترام بگذارند.

آنها همچنین با تأکید برقراری فوری آتش‌بس، از طالبان خواسته‌اند «باید حمله‌های خود را خاتمه دهند و از جنگجویان خود بخواهند که در روند صلح به گونه معنی‌دار دخیل شوند."

اما طالبان گفته‌اند که براساس توافق‌نامه صلح دوحه با امریکا، آتش‌بس زمانی برقرار خواهد شد که میان حکومت افغانستان و طالبان توافق صورت گیرد.

محمد نعیم سخنگوی دفتر سیاسی گروه طالبان در قطر
محمد نعیم سخنگوی دفتر سیاسی گروه طالبان در قطر

محمد نعیم، سخنگوی دفتر قطر این گروه به رادیو آزادی گفت که این توافق‌نامه هنوز عملی نشده است: "فضای باور زمانی به میان خواهد آمد که بر تعهدات صورت گرفته عمل شود. در توافق‌نامه صلح دوحه تعهد شده بود که با آغاز مذاکرات بین افغان‌ها تمام زندانیان ما آزاد خواهند شد، نام‌های رهبران ما از فهرست سیاه سازمان ملل متحد بیرون می‌شود که هنوز چنین نشده است."

در اعلامیه امریکا‌اروپا درباره تلاش‌های صلح افغانستان پنج مورد مهم دیگر نیز ذکر شده از جمله: حکومتداری فراگیر، حمایت از حقوق بشر، مبارزه با تروریزم، پیروی از قوانین جهانی و اطمینان حاصل کردن از اینکه افغانستان بار دیگر به پناه گاه تروریزم مبدل نخواهد شد.

در عین حال جو بایدن، رئیس جمهوری امریکا شام جمعه در تماس تلفونی با محمداشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان از ادامه روابط کشورش با افغانستان و پشتیبانی امریکا از نیروهای امنیتی و دفاعی این کشور اطمینان داد.

در خبرنامه ریاست جمهوری افغانستان در این مورد آمده که روسای جمهور هر دو کشور بر تامین امنیت، تلاش افغان‌ها برای مشارکت دوامدار، ادامه همکاری‌های سیاسی و اقتصادی امریکا به افغانستان و حفظ دستآوردهای ۲۰ سال اخیر در این کشور تاکید کردند.

این در حالی است که همزمان با بیرون شدن نیروهای خارجی از افغانستان، درگیری در ولایت‌های گوناگون این کشور نیز افزایش یافته است.

XS
SM
MD
LG