لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۲۷ سنبله ۱۴۰۰ کابل ۰۳:۲۳

"۶ ماه ۲۰۲۱ خونین‌ترین نیمۀ سال برای غیرنظامیان در ۱۲ سال گذشته در افغانستان"


آرشیف، شماری از استادان و محصلین پوهنتون البیرونی ولایت پروان که در اثر انفجار ماین مقناطیسی بر موتر حامل شان زخمی شده اند در یک شفاخانه تحت درمان قرار دارند.

یوناما در گزارش تازه خود نیمۀ نخست سال‌جاری میلادی را خونین‌ترین نیمۀ سال در ۱۲ سال اخیر خوانده است.

این گزارش که روز دوشنبه (۴ اسد) منتشر شد، آمار تلفات غیرنظامیان را در ماه‌های جنوری تا جون گذشته بررسی کرده است.

براساس این آمار، میزان تلفات غیرنظامیان در شش ماه نخست امسال در مقایسه با شش ماه نخست پارسال ۴۷ درصد افزایش یافته است.

این گزارش بیانگر آن است که شمار تلفات غیرنظامیان از اول جنوری گذشته تا پایان ماه جون به ۵۱۸۳ نفر رسیده که شامل ۱۶۵۹ کشته و ۳۵۲۴ زخمی می‌شود.

یوناما در گزارش خود کشتار کودکان و زنان را نگران کننده خوانده و گفته که "به ویژه نگرانی تکان دهند و عمیق این است که زنان، پسران و دختران نزدیک به نصف از تلفات افراد ملکی را در نیمه نخست سال ۲۰۲۱ میلادی تشکیل می‌دهند."

کودکی که در جریان درگیری طالبان با نیروهای افغان در ولایت کندز زخمی شده برای درمان به شفاخانه منتقل شده است June 24, 2021
کودکی که در جریان درگیری طالبان با نیروهای افغان در ولایت کندز زخمی شده برای درمان به شفاخانه منتقل شده است June 24, 2021

دفتر هیئت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) در گزارش شش ماه خود گفته که مسئولیت ۶۴درصد تلفات به مخالفان مسلح دولت بر می‌گردد که طالبان، افراد مسلح غیرمسئول و داعش عاملین این تلفات دانسته می‌شوند.

در گزارش همچنان گفته شده که نیروهای امنیتی و دفاعی نیز مسئول ۲۳درصد تلفات افراد ملکی هستند.

دبیرا لاینز رئیس دفتر هیئت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) در پیامی که به رسانه‌ها فرستاده گفته که وضعیت جاری به شدت قابل نگرانی است: "امروز یوناما گزارش شش ماه خود را در مورد آسیب رسیدن به غیرنظامیان در افغانستان منتشر کرد ، یافته‌های این گزارش متاثر کننده است و نشان می‌دهد که آسیب‌های زیاد به غیرنظامیان افغان وارد شده است، آمار حالت دردناکی را نشان می‌دهد به ویژه نشان داده شده که از اول ماه می به این‌طرف بیشتر افغان‌ها کشته و زخمی شده اند، لازم نیست که این وضعیت ادامه داشته باشد، رفتن از راه نظامی به افغان‌ها آسیب بیشتر می‌رساند."

از سال ۲۰۰۹ که یوناما به ثبت و مستندسازی تلفات غیرنظامیان در افغانستان آغاز کرد، این نخستین بار است که نیروهای بین‌المللی در تلفات غیرنظامیان در این کشور دخیل دانسته نشده اند.

اما حکومت افغانستان آمار نشر شده از سوی دفتر یوناما را در پیوند به رسیدن تلفات به غیرنظامیان از سوی نیروهای امنیتی و دفاعی کشور به شدت رد می‌کند.

اجمل شینواری سخنگوی قوای مسلح افغانستان
اجمل شینواری سخنگوی قوای مسلح افغانستان

اجمل شینواری سخنگوی قوای مسلح افغانستان در این مورد گفت: "ما این‌را به شدت رد می‌کنیم قوای مسلح افغانستان به هیچ وجه مسئولیت تلفات افراد ملکی را نمی‌پذیرد و نه تا حال چنین کاری از سوی قوای مسلح افغانستان انجام شده است و باز هم این اطمینان را به جامعه جهانی و مردم افغانستان می‌دهیم که قوای مسلح افغانستان به تمام قوانین جنگی متعهد است و به اساس آن تحرکات خود را انجام می‌دهد."

در واکنش به پخش این گزارش، گروه طالبان نیز آنرا یک‌جانبه خوانده است. ذبیح‌الله مجاهد، در پیام صوتی به رادیو آزادی گفته که نیروهای دولتی مسئول بیشتر تلفات غیرنظامیان هستند.

یوناما با تأکید بر این که ادامه درگیری باعث خونریزی بیشتر می‌شود، از طرف‌های درگیر خواسته است که به جای خشونت، گفت‌وگو کنند.‌

XS
SM
MD
LG