لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۳۰ سنبله ۱۴۰۰ کابل ۰۷:۳۲

کاهش قیمت مسکن و املاک در پی افزایش جنگ‌ و ناامنی‌ها در افغانستان


آرشیف، نمای از تعمیرهای تازه اعمار شده در بخشی از شهر کابل

همزمان با خروج نیروهای امریکایی و ناتو از افغانستان، وسیع شدن دامنه‌ی جنگ‌ و ناامنی‌ها و دست به دست شدن برخی ولسوالی‌ها میان حکومت و طالبان، شماری از مردم به‌فکر فروش مسکن و املاک‌شان و ترک این کشور شده‌اند.

اگرچه شماری آنانی که دست به چنین اقدام می‌زنند زیاد هستند اما عده‌ی انگشت شماری‌ اند که دل‌گرمی به خرید املاک دارند.

مکروریان اول شهر کابل، مکانی نسبتاً آرام در این شهر پر جمعیت است.

مرتضی باشنده این‌جاست. او به دلیل بی‌ثباتی اوضاع سیاسی و امنیتی، در پی خروج از کشور است.

مرتضی می‌خواهد با خانواده ۵ نفری‌اش به ترکیه برود.

خانه‌اش را به آرزوی زندگی بهتر با هزینۀ هنگفتی بازسازی کرد، ولی چند ماه پیش به فروش گذاشت.

در حال حاضر فروش خانه به زیان مرتضی است، با وجود این، هیچ خریداری در خانه‌اش را نکوبیده است: "پنج ماه شد به‌فروش گذاشته‌ایم. به قیمتی که سابق گپش در یک‌صد هزار بود، حالا قیمتش را ۷۰ هزار گذاشته‌ایم. کسی پیدا نشد به این قیمت بخرد. در این [خانه] بسیار مصرف هم کردیم. از روی مجبوری گفتیم بفروشیم. تا حالا خریدار پیدا نشده. ما [تصمیم گرفتیم] بفروشیم و از این وطن برویم یک‌سو خود را بکشیم."

اپارتمان های رهایشی در غرب شهر کابل
اپارتمان های رهایشی در غرب شهر کابل

با این‌حال، محمد همایون، صاحب دفتر راهنمایی معاملات در ناحیه نهم شهر کابل می‌گوید که اوضاع بدامنیتی باعث شده که بسیاری از مردم خانه‌های‌شان را برای فروش ثبت کنند، اما بخت با شمار اندکی از آنان یاری می‌کند تا خانه‌های‌شان به ‌فروش برسد: "ثبت بسیار زیاد است. هر روز خانه به‌فروش ثبت می‌شود، اما خریدار وجود ندارد. قیمت‌ها از نیم‌ هم پایین‌تر شده. مثلاً، یک واحد سه‌اتاقه یک‌صد و ۵۰ هزار و ۶۰ هزار، فعلا شده در حدود ۷۵ هزار و ۷۰ هزار دالر. اما خریدار وجود ندارد."

به گفته‌ آقای همایون، نه ‌تنها بهای خانه کاهش یافته، بلکه بهای زمین هم حدود ۵۰ درصد کاهش یافته‌است.

این نگرانی‌ها پس آن به‌میان آمد که جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده امریکا اعلام کرده که همه نیروهای کشورش را تا آخر اگست از افغانستان بیرون می‌کند.

همزمان با آن طالبان نیز پیشروی‌ کردند و شماری از ولسوالی‌ها و بندرگاه‌های مهم تجاری را به‌تصرف خود درآوردند.

نگرانی از پیشروی بیش‌تر این گروه و افزایش درگیری و ناامنی‌ها در برخی ولایت‌ها و حتا پایتخت کشور، مردم را نگران آینده کرده و اکنون هزاران تن با پذیرش زیان مالی، خواستار فروش املاک و مسکن خود هستند، در بازار سردی که خریدار چندانی وجود ندارد.

XS
SM
MD
LG