لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۲۸ سنبله ۱۴۰۰ کابل ۰۹:۲۵

از روز بیرق ملی افغانستان در شهر کابل و ولایت‌ها بزرگداشت شد


هفتم ماه اسد روز بیرق ملی افغانستان است

هفتم ماه اسد روز بیرق ملی افغانستان است، از این روز در شهر کابل و ولایت‌ها با برگزاری مراسم خاصی بزرگداشت شد.

از چند سال به این‌سو هفتم اسد به عنوان روز بیرق ملی در این کشور بزرگداشت می‌شود.

محمداشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان در مراسمی در ارگ ریاست جمهوری گفت که نیروهای امنیتی و دفاعی از بیرق این کشور به قیمت خون خود پاسبانی کرده اند.

محمداشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان
محمداشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان

آقای غنی افزود: "بیرق نشانه افتخار و وحدت ما است. نیروهای امنیتی و دفاعی ما که امروز اینجا ایستاده اند همه روزه برای احترام و حفظ بیرق، خون خود را می‌ریزند."

برخی نهاد‌های مدنی نیز برای بزرگداشت از روز بیرق ملی آمادگی گرفته اند. اتحادیه اجتماعی و فرهنگی جوانان نیرومند افغانستان به طول ۱۵۰ متر بیرق این کشور را در جاده دارلامان به نمایش گذاشت.

محمدآصف اکبری مسئول این نهاد به رادیو آزادی گفت که برای برگزاری از روز بیرق ملی آمادگی گرفته و حتی شماری از جوانان از ولایت‌ها نیز به کابل آمده و برای مردم بیرق افغانستان را توزیع می‌کنند.

‎بادام احمدزی از ولایت ننگرهار به کابل آمده است. او به رادیو آزادی گفت که روز بیرق ملی باید با برگزاری مراسم گسترده تری بزرگداشت شود.

آقای احمدزی گفت: "بیرق سمبول وحدت است. ما باید از این روز در مراسمی بزرگتری تجلیل کنیم. شب گذشته در پشتونستان وات شهرجلال آباد به مناسبت این روز اتن ملی برگزار شد. امروز این روز را در شهر کابل بزرگداشت کردیم. در طول راه برای صدها نیروی امنیتی بیرق توزیع کردیم."

بیرق‌های ملی افغانستان
بیرق‌های ملی افغانستان

‎بیرق ملی افغانستان که دارای رنگ‌های سیاه، سرخ و سبز است در سال ۱۲۲۸ خورشیدی در زمان شاه امان‌الله خان از سوی لویه جرگه تصویب شد.

رنگ سیاه این بیرق نشان دهنده دوره ظلمت و تاریکی بوده، رنگ سرخ آن از قربانی‌ها برای دفاع از کشور نمایندگی می‌کند و رنگ سبز آن به معنای ثبات و پیروزی افغانستان است.

XS
SM
MD
LG