لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۳ ميزان ۱۴۰۰ کابل ۰۴:۱۳

والی نورستان: شمار قربانیان سیلاب‌ها در این ولایت رو به افزایش است


آرشیف

شمار تلفات برخاسته از سیلاب‌ها در ولسوالی میردیش و ولسوالی کامدیش نورستان، رو به افزایش است.

مقام‌های این ولایت می‌گویند تا کنون حدود ۶۰ جسد را از آب‌ها بیرون آورده اند و تا ۱۸۰ تن دیگر ناپدید اند.

آنان می‌گویند شمار کشته‌شده‌گان و ناپدیدشده‌گان برخاسته از سیلاب‌ها در ولسوالی کامدیش این ولایت به بیش از ۲۰۰ تن رسیده است.

آنان می‌گویند ممکن به شمار قربانیان این رویداد طبیعی افزوده شود.

حافظ عبدالقیوم والی نورستان روز جمعه (۸ اسد) به رادیو آزادی گفت که یک تیم هلال احمر را برای مشخص کردن شمار دقیق تلفات به منطقه فرستاده اند تا بتوانند به آسیبدیده‌گان کمک برسانند.

حافظ عبدالقیوم والی نورستان
حافظ عبدالقیوم والی نورستان

او گفت که تاکنون نزدیک به ۶۰ جسد را از دریا بیرون کرده اند و تلاش‌ها برای پیدا کردن ناپدیدشده‌گان ادامه دارد.

آقای عبدالقیوم افزود: "تقریباً صد و هشتاد نفر هنوز ناپدید اند، چهل جسد در کامدیش از آب‌ها بیرون کشیده شده اند، ۱۶جسد از ناری و اسمار پیدا شده و حتا برخی قربانیان از دریای سرکانو بیرون کشیده شده اند و تلاش‌ها برای پیدا کردن دیگر قربانیان و ناپدید شده‌گان همچنان ادامه دارد و شمارتلفات ممکن از این هم بیشتر شود."

از سوی دیگر اداره ملی هوا شناسی از سیلاب‌های شدید، به شمول نورستان در ولایت‌های کنر، ننگرهار، لغمان، پکتیا، خوست، پکتیکا و لوگر نیز هشدار می‌دهد و می‌گوید مردم باید آماده‌گی‌های احتیاطی خود را داشته باشند.

درهمین حال، اداره ملی آمادگی مبارزه با حوادث می‌گوید درنتیجه این سیلاب سیلاب‌ها بیش از ۱۵۰ خانه و دو پل بزرگ تخریب شده و حدود ۱۸۰ تن همچنان ناپدیداند.

احمد تمیم عظیمی سخنگوی این اداره به رادیو آزادی گفت که، از بهر آنکه منطقه سیلاب‌زده زیر اداره طالبان است نتوانسته اند تا کنون کمک را به آسیب دیده‌گان برسانند. ​

آقای عظیمی می‌گوید: "این منطقه زیر اداره مخالفان مسلح است و به همین دلیل ما هنوز كمك ها را به منطقه رسانیده نتوانسته‌ایم، در تلاش هستیم تا با پا درمیانی بزرگان منطقه بتوانیم به مردم منطقه کمک برسانیم، اما هنوز موفق به انجام این کار نشدیم."

پیش از این، حافظ عبدالقیوم، والی نورستان، نیز به رادیو آزادی گفته بود که طالبان در دو ماه گذشته راه‌های ولسوالی‌های غازی آباد و اسمار کنر که با کامدیش نورستان وصل است را بروی رفت‌وآمد بسته اند و اگر راه بازگشایی شود و طالبان اجازه دهند، آنان به زودی کمک‌ها را به آسیب دیده‌گان سیلاب‌ها می‌رسانند.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان در باره باز شدن جاده در این منطقه توضیحی نداد، اما گفت که کمک کننده‌گان و مقام‌های غیرمسلح دولت اجازهٔ رسانیدن کمک رابه آسیب دیده‌گان سیلاب در نورستان دارند.

این گروه همچنین از کمک پنج میلیون افغانی برای آسیب دیده‌گان سیلاب در کامدیش سخن گفته است.

نورستان یکی از ولایت‌های شرقی افغانستان است که هر از گاهی گزارش‌هایی از بارش باران و جاری شدن سیلاب‌های شدید در آن شنیده می‌شود.

ولایت نورستان
ولایت نورستان

اما ممکن این نخستین بار است که این رویداد طبیعی از بیشتر از ۲۰۰ تن در این ولایت قربانی گرفته است.

XS
SM
MD
LG