لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۳۰ سنبله ۱۴۰۰ کابل ۰۷:۴۲

سفارت آمریکا: رهبری افغانستان برای نیروهای افغان  یک استراتژی واضح داشته باشد 


شماری از نیروهای ویژه امنیتی افغانستان

شارژدافیر سفارت آمریکا در کابل از رهبری کشور می‌خواهد که برای دفاع از نیروهای افغان و جمهوری اسلامی استراتژی واضح داشته باشد.

آقای ویلسون روز (جمعه ۸ اسد) در کابل به خبرنگاران گفت که از پیشرفت طالبان نگران کننده است، اما او به توانایی نیروهای افغان اعتقاد دارد.

با افزایش خشونت‌ها در افغانستان، شارژدافیر سفارت امریکا در کابل بر لزوم تهیه یک استراتژی دفاع از نیروهای افغان و جمهوری اسلامی تاکید می‌کند.

آقای ویلسون روز جمعه در کابل به خبرنگاران گفت که از پیشرفت طالبان نگران است اما به توانایی نیروهای افغان باور دارد.

په کابل کې د امریکا سفارت سرپرست او شارژدافیر د جمعې ورځې خبري غونډې ته د وینا پر مهال
په کابل کې د امریکا سفارت سرپرست او شارژدافیر د جمعې ورځې خبري غونډې ته د وینا پر مهال

او گفت: "برای این‌که در دفاع از افغانان موفق شوید، رهبری نیروها و رهبری کشور باید یک استراتیژی واضح را دنبال کنند_استراتیژیی که نیروها را محافظت کند و نیز به افغانان از توانمندی نیروهای افغان و توانمندی جمهوری اسلامی اطمینان دهد."

آقای ویلسون گفت که حکومت افغانستان نیروهای امنیتی قوی دارد و امریکا با نیروهای امنیتی افغان همکاری می‌کند.

در همین حال، جك سولیوان، مشاور امنیت ملی آمریكا خواستار پایان دادن به خشونت‌های مداوم در افغانستان شده است.

آقای سولیوان پس از دیدار روز جمعه با همتای پاکستانی خود در تویتر خود نوشته که در باره کاهش بی‌درنگ خشونت‌ها در افغانستان و رسیدن به یکتوافق از راه‌های سیاسی گفت‌وگو کرده است.

از سوی دیگر، ده‌ها تن در کابل برضد پاکستان دست به تظاهرات زدند.

مظاهره‌کنندگان می‌گویند افغانان قربانی جنگ نیابتی پاکستان هستند و باید از حمایت طالبان دست بردارد.

مظاهره‌کنندگان شعارهای ضد پاکستانی سر دادند و از جامعه جهانی خواستند که مداخله و جنگ نیابتی پاکستان رادرافغانستان متوقف کنند.

کابل کې د پاکستان سفارت مخ ته ولاړ د لاریونونو او اعتراضونو ضدافغان پولیس
کابل کې د پاکستان سفارت مخ ته ولاړ د لاریونونو او اعتراضونو ضدافغان پولیس

امید وطنیار و اکرام‌الدین کاروانی، دو معترض به رادیو آزادی گفتند:

"من اکرام‌الدین کاروانی هستم. مداخله مداوم پاکستان در امور داخلی افغانستان، حمایت آن از تروریست‌ها ما را به اعتراض واداشته است. مااز جامعه بین‌المللی می‌خواهیم که جلوی این سوء استفاده‌های پاکستان را بگیرد. ما اعتراض خود را در ولایت‌ها نیزها گسترش می‌دهیم."

"من امید وطنیار هستم، ما امروز جمع شده ایم تا واکنش خود را در برابر دست درازی‌های پاکستان در خاک خود نشان دهیم، اینکه پاکستان عملاً در جنگ دخیل است و از تروریست‌ها حمایت می‌کند و نظامیان این کشور در جبهه های جنگ اعملا می‌جنگند، اجساد ارتش پاکستان درمیدان‌های جنگ افغانستان دیده شده است و ما از جامعه بین‌المللی می‌خواهیم که پاکستان را تحریم کند.

این درحالی است که با تشدید جنگ در ماه‌های پسین، برخی مقام‌های پاکستانی نیز اعتراف کرده اند که خانواده‌های رهبران طالبان در پاکستان زندگی می‌کنند واز حمایت مستقیم برخوردار می‌شوند.

شیخ رشید احمد، وزیر خارجه پاکستان در مصاحبه تلویزیونی اخیر خود گفته که خانواده‌های رهبران طالبان در پاکستان زندگی می‌کنند و زخمی‌های این گروه درشفاخانه‌های پاکستان زیر درمان هستند.

XS
SM
MD
LG