لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۲۷ سنبله ۱۴۰۰ کابل ۰۵:۴۰

حملات بر کارگران چینی؛ قریشی: این حملات پاکستان را ضعیف نخواهد ساخت


حمله بر موتر حامل کارگران چینی در کوهستان. در این حمله ۹ کارگر کشته شدند.

شاه محمود قریشی وزیر خارجه پاکستان، بدون آنکه از کشور یا گروه مشخصی نام ببرد، حملات بر کارمندان چینی در کشورش را کار دشمنان پاکستان عنوان کرده است.

مقام‌های پاکستانی ترکیب "دشمنان پاکستان" را بیشتر برای گروه‌های تروریستی به کار می‌برند.

قریشی گفته که حمله چهارشنبه (۲۸ جولای) در شهر کراچی و حمله دو هفته پیشتر از آن در شمالغرب پاکستان، کشورش را ضعیف نخواهد ساخت.​شاه محمود قریشی وزیر خارجه پاکستان

در حمله چهارشنبه، دو شهروند چین زخم برداشتند. اما دو هفته پیشتر از آن در انفجار که بس حامل کارگران چینی را هدف قرار داد، ۹ تن آنها کشته شدند.

گزارش پولیس پاکستان نشان می‌دهد که دو مرد چینی زخمی شده در حملۀ ۲۸ جولای، انجنیر در تاسیسات برق هسته‌ای کراچی بوده اند.

اما پولیس سپس گزارش دیگری نشر کرد و گفت که هر دو مرد کارمندان فابریکه بوده اند، تلاشی که گفته می‌شود برای حذف نام تاسیسات هسته‌ای به کار رفته است.

کار بالای تاسیسات هسته‌ای کراچی از سال ۲۰۱۵ به این‌سو ادامه دارد. این پروژه بزرگ‌ترین سرمایه گذاری پاکستان در عرصه تولید انرژی است. هزینه آن ده میلیارد دالر گفته شده که از سوی چین پرداخته می‌شود.

انتظار می‌رود دو رآکتور هسته‌ای این تاسیسات، امسال و در سال ۲۰۲۲ به فعالیت آغاز کنند.

مقام‌های پاکستانی، نخست در مورد انفجار دو هفته پیش در منطقۀ کوهستان ایالت خیبر پختونخواه هم گفته بودند که بس حامل کارگران چینی، در نتیجۀ لیک شدن گاز منفجر شده. اما پس از تحقیق آشکار شد که راننده پس از آن اداره موتر را از دست داد که در برابر او انفجاری صورت گرفت.

در این بس ۴۰ کارگر چینی حضور داشتند که در مسیر راۀ بازسازی یک بند هایدرولیک با انفجار روبرو شدند.

در انفجار ۹ کارگر چینی و سه کارگر پاکستانی کشته شدند.

وزیر خارجۀ پاکستان در اظهارات تازه‌اش گفته که دشمنان می‌خواهند این کشور را ضعیف سازند، اما به گفتۀ او توانایی این کار را ندارند.

در شهر کراچی مرکز ایالت سند، چندین پروژه بزرگ ساختمانی به همکاری مالی چین نیز آغاز شده است.

از سال‌ها به این‌سو، چین میلیارد‌ها دالر در پروژه‌های مختلف در پاکستان مصرف کرده. اما این پروژه‌ها، باعث خشم برخی گروه‌های جدایی طلب شده زیرا آنها ادعا می‌کنند که مردم محل از پروژه‌ها کمتر بهره می‌گیرند.

XS
SM
MD
LG