لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۵ ميزان ۱۴۰۰ کابل ۰۰:۲۷

تبصره شماری از روزنامه های کابل در مورد تشدید جنگ در افغانستان


آرشیف، شماری از روزنامه های چاپ کابل

بیشتر روزنامه‌های چاپ امروز کابل تشدید جنگ در افغانستان، سرنوشت نامعلوم روند صلح و افزایش تلفات غیرنظامیان را بررسی کرده‌اند.

روزنامه هشت صبح در سرمقاله خود افزایش تلفات غیرنظامیان و خشونت در افغانستان را "تکان‌دهنده" خوانده و افزوده که براساس گزارش وزارت دولت در امور صلح، در چهار ماه اخیر بیش از دو ونیم هزار غیرنظامی در کشور کشته شده‌اند.

سرمقاله روزنامه ضماً با اشاره به گزارش تازه دفتر هیئت معاونت سازمان ملل متحد "یوناما" نوشته که تنها در دو هفته گذشته در کندهار ۷۰۰ غیرنظامی جان خود را از دست داده‌اند.

به نوشته هشت صبح، کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان نیز در پژوهشی تأیید کرده که طالبان در ولسوالی اسپین بولدک کندهار، صد تن غیرنظامی را از خانه‌های‌شان بیرون کردند و کشتند، اما طالبان این ادعا را رد کرده‌اند.

روزنامه افزوده که این آمار در حالی ارائه شده که طالبان به حومه‌های مراکز ولایت‌های هلمند، قندهار، غزنی و تخار رسیده‌اند و هیچ نشانۀ روشنی از رسیدن به صلح هنوز در دست نیست.

سرمقاله‌نویس هشت صبح نوشته که در پانزده روز اخیر، ۱۴ هزار خانواده به علت جنگ در داخل کشور آواره شده‌اند.

روزنامه هشدار داده که اگر جامعه بین‌المللی طبق وعده خود میان دولت افغانستان و طالبان میانجیگری نکند، جنگ در افغانستان شدت خواهد گرفت و غیرنظامیان بیشتری کشته خواهند شد.

روزنامه آرمان ملی نوشته که پیشروی طالبان در ولسوالی‌ها، روستاها و شهرها نگرانی‌ها را افزایش داده است. به باور نویسنده، حکومت تنها ببینده این پیشروی‌ها است.

سرمقاله ‎نویس روزنامه افزوده که طالبان پس از تصرف مناطق، تاسیسات عامه را تخریب می‌کنند و در خانه‌ها مسکونی جبهه می‌گیرند.

آرمان ملی بدون اشاره به مرجع مشخصی، نوشته که از دفتر سیاسی طالبان در قطر خواسته شده که باید از خشونت‌های بیشتر علیه مردم در مناطق تحت کنترل خود جلوگیری کنند. روزنامه هشدار داده که اگر این کار صورت نگیرد، زیان‌های بیشتر به مردم و تاسیسات عامه وارد می‌شود.

روزنامه صبح کابل در سرمقاله خود نوشته است طالبان برای صلح آماده نیستند و تلاش می‌کنند با زور جنگ به قدرت برسند. روزنامه با مقایسه موضع و پیشرفت کنونی طالبان با موضع‌گیری مجاهدین در سه دهه پیش علیه حکومت وقت، هشدار داده که وضعیت کنونی در نهایت منجر به جنگ داخلی خونین در افغانستان خواهد شد.

این روزنامه مدعی شده که اگر طالبان با زور به قدرت برسند، هیچ برنامه‌ای برای مردم افغانستان، که ۷۰ درصدشان زیر خط فقر زندگی می‌کنند، ندارند.

XS
SM
MD
LG