لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۲ ميزان ۱۴۰۰ کابل ۰۴:۵۳

شدت گیری جنگ در غرب افغانستان؛ هزاران خانواده به هرات آواره شده اند


آرشیف

شدت گرفتن جنگ در ولایت‌های غربی، هزاران خانواده را به هرات آواره کرده است. بیش‌تر این آوارگان از پرداخت کرایه خانه ناتوان هستند و در کنار سرک زندگی می‌کنند. همزمان با هجوم سیل آسای آوارگان، کرایۀ خانه در حاشیه شهر هرات افزایش یافته است.

مادرش معصومه از آوارگان جنگ بادغیس با سه فرزند خردسالش بی‌سرپناه است چرا که نتوانسته کرایۀ خانه را پرداخت کند.

این مادر می‌گوید: "این طفل من گرسنه هست و پول نداریم و می‌گوید که نان می‌خواهم. گرد و غبار است و چشم‌های کودک من کور شده. از حکومت خواست داریم، تا برای ما جای برای زندگی و پولی برای پر کردن این طفل‌های ما بدهد."

آواره‌های کندهار
آواره‌های کندهار

با آغاز خروج نیروهای امریکایی از افغانستان در اول ماه می سال جاری، حملات طالبان افزایش یافته و این گروه موفق به تصرف ده‌ها ولسوالی شده‌اند. شعله‌ور شدن جنگ به آوارگی ده‌ها هزار نفر در مناطق مختلف افغانستان از جمله در بادغیس را در پی داشته است.

طالبان پس از تصرف تمام ولسوالی‌های بادغیس، حملات‌شان را به شهر قلعه‌نو شدت بخشیده‌ بودند و جنگ در شهر قلعه‌نو تا ۲۴ ماه سرطان ادامه داشت.

این مادر افزود: "بادغیس در حالت سقوط بود. دوازه شبانه روز در شهر قلعه‌نو، هاوان پرتاب می‌شد و مردم ملکی کشته شدند و خانه خود من دو فیر هاوان خورده است."

آواره‌های جنگ بادغیس
آواره‌های جنگ بادغیس

محمد اقبال ۴۰ ساله با سراسیمگی زیاد خانواده‌ ۱۰ نفری‌اش را از آتش جنگ نجات داد و حالا در یک خانه با کرایه دو هزار افغانی در ماه در هرات زندگی می‌کند. او حالا حتی سر از ماه دیگر توان پرداخت کرایه را ندارد.

اقبال می‌گوید: "ما چهار خانواده در یک خانه زندگی می‌کنیم و هر ماه دو هزار افغانی پول پیش پرداخت دادم و قالین خود را فروختم و پول پیش‌پرداخت دادم. به دشت زندگی نمی‌شود خانه که زندگی می‌کنیم، حالا آب هم ندارد."

در جنگ شهر قلعه‌نو شماری از خانه‌ها و دکان‌ها طعمه حریق شده‌ است. بیجاشدگان به مانندعبدالرحمان حالا حتی دوباره نمی‌توانند به زادگاه‌شان بروند و در هرات نیز در کنار بلند رفتن کرایه مسکن، پیدا کردن کار مناسب هم دشوار است.

او می‌گوید: "خانه که من در بادغیس داشتیم صدبرابر خانه ما در هرات بود. پیشکی پول کرایه دادم و سر برج ما را بیرون می‌کند، ما دیگر به کجا زندگی کنیم؟ ما نهادهای کمک کننده و از حکومت فعلی می‌خواهیم که برای ما رسیدگی کند."

بیش‌تر‌ آوارگان جنگ در بادغیس در خانه‌های ارزان قیمت در حومه شهر هرات زندگی می‌کنند و حالا با هجوم سیل‌آسا این آوارگان، قیمت کرایه مسکن نیز افزایش یافته است.

شماری از آواره های جنگ غور و بادغیس
شماری از آواره های جنگ غور و بادغیس

مبین قادری، رییس مهاجرین هرات اما می‌گوید که هیچ کمکی برای اسکان این بیجاشدگان مبنی بر دادن خیمه و لوازم خانه کرده نمی‌توانند.

او می‌افزاید: "از شروع سال تا حالا ۱۴ هزار خانواده بیجاشده در هرات آمده‌اند. هم چنان در دو ماه اخیر که جنگ شدت گرفته، ما حدود ۷ هزار بیجاشده داخلی در هرات داریم."

هر چند پس از عید قربان جنگ میان نیروهای دولتی و طالبان در غرب افغانستان نسبتاً فروکش کرده است، اما بیم شعله‌ور شدن دوباره جنگ هم چنان وجود دارد و‌این لرزه به تن آوارگان در هرات انداخته.

XS
SM
MD
LG