لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۲۸ سنبله ۱۴۰۰ کابل ۰۸:۳۸

تاکید رهبران سیاسی و جهادی بر ختم جنگ در افغانستان


رهبران سیاسی و جهادی در ارگ ریاست جمهوری

رهبران سیاسی و جهادی در نشستی مشورتی با رئیس جمهور محمد اشرف غنی در ارگ ریاست جمهوری به پایان جنگ در افغانستان، تاکید کردند.

تلاش‌ها به هدف پایان طولانی‌ترین جنگ امریکا در افغانستان زمانی ادامه دارد که شعله‌های این جنگ در نقاط مختلف افغانستان هنوز بلند است.

ده‌ها تن از رهبران سیاسی و جهادی دیروز (۹ اسد) در ارگ ریاست جمهوری افغانستان دعوت شده بودند تا برای کنترول و مدیریت وضعیت امنیتی کنونی بحث کنند.

لطیف محمود، معاون سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان دربارهٔ بحث‌ها در این نشست مشورتی گفت: "نشستی مشورتی با بزرگان سیاسی و جهادی در ارگ ریاست جمهوری برگزار شد. در این نشست درباره قطع جنگ، تأمین صلح پایدار، حمایت از نیروهای امنیتی و دفاعی، دفاع از تمامیت ارضی و نوامیس ملی و حفظ دستآوردهای دو دههٔ پسین، بحث و تبادل نظر صورت گرفت."

لطیف محمود، معاون سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان
لطیف محمود، معاون سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان

در اعلامیه ارگ ریاست جمهوری در این مورد آمده که حکومت از دست‌آوردهای دو دههٔ گذشته به شمول حقوق زنان به طور قاطع دفاع کرده و آن را از هرگونه تعرض حفاظت می‌کند.

در نشست مشورتی ارگ ریاست جمهوری عبدالرب رسول سیاف رهبری جهادی، رئیسان هر دو مجلس شورا، کریم خلیلی و تعدادی از چهره‌های بانفوذ به مشاهده می‌رسیدند.

اما حامد کرزی، رئیس جمهور پیشین در جمع آن‌ها حضور نداشت.

نشست مشورتی به هدف بحث روی وضعیت کنونی امنیتی در حالی برگزار شده که قرار است تا پایان ماه آگست همهٔ نیروهای امریکایی از افغانستان بیرون شوند.

با آغاز خروج نیروهای خارجی از افغانستان در اول ماه می جنگ و درگیری در افغانستان هم اوج گرفت.

جنگی که محمد قاسم حلیمی، وزیر حج و اوقاف افغانستان آن را جنگ پاکستان خوانده.

او دیروز در سخنرانی‌اش در یک جلسه گفت که نیروهای امنیتی افغانستان با یک جنگ اعلام ناشده پاکستان رو به رو اند.

قاسم حلیمی، وزیر حج ارشاد حج و اوقاف افغانستان
قاسم حلیمی، وزیر حج ارشاد حج و اوقاف افغانستان

حلیمی به طالبان چنین خطاب کرد: "تمامی وسایل که به دست تان آمدند، آن را بُردین و یا هدیه کردین به پاکستان. امروز مجبور هستم که به صراحت باید بگویم که پاکستان است که با ما می‌جنگد. هیچ کسی دیگر نیست. توپ ما همانجا می‌رود، تانک ما آنجا می‌رود، هاموی ما آنجا می‌رود و رینجر ما آنجا می‌رود. اگر تو به افغانستان خدمت می‌کردی کجا بودی زمانیکه پنجابی‌ها داخل سرحد افغانستان در بولدک شدند. تو وقتی به ترکیه می‌گویی که هیچ خارجی را نمی‌مانیم . به این معنا است که پاکستانی برای تو خارجی معلوم نمی‌شود. کشور را فروختی."

پیش از این، حمدالله محب، مشاور امنیت ملی در هفتهٔ قبل با قاطعیت گفت که طالبان جنگ نیابتی پاکستان را به پیش می‌برند.

پیش از این طالبان و پاکستان این اتهام‌های مقام‌های افغان را رد کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG