لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۵ ميزان ۱۴۰۰ کابل ۰۳:۲۰

اشرف غنی: طالبان اراده‌ای برای صلح ندارند؛ افغانستان هدف تهاجم است


محمد اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان

محمداشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان گفت که طالبان اراده‌ای برای صلح ندارند و می‌خواهند حکومت به آنان تسلیم شود.

رئیس جمهور غنی گفته که شکی وجود ندارد که افغانستان هدف «تهاجم» است و طالبان می‌خواهند گذشته را به عنوان آینده افغانان برگزینند.

آقای غنی در نشست مجازی روز یک‌شنبه (۱۰ اسد) کابینه طالبان را متهم کرد که اراده‌ای برای صلح ندارند و می‌خواهند حکومت به آنان تسلیم شود. او افزود که این گروه تا زمانی که در میدان جنگ تغییر نیاید، درباره صلح گفت‌وگو نمی‌کنند.

غنی می‌گوید: "یک طالب که از ۲۴ سال گذشته واقعاً تغییر کرده، تغییرشان در چیست؟ فجیع‌تر شدند، ظالم‌تر شدند، نامسلمان‌تر شدند. بلی، تغییر کرده‌اند، اما تغییر مثبت نکرده‌اند، نه اراده صلح دارند، نه اراده آبادی دارند و نه اراده مصالحه دارند. باید طالب را بشناسیم."

رئیس جمهور غنی همچنین طالبان را متهم کرد که تروریست‌های خارجی را وارد افغانستان کرده‌ و اکنون این کشور تحت تهاجم کامل است.

افزایش نبردها در افغانستان
افزایش نبردها در افغانستان

اما طالبان برعکس حکومت را متهم می‌کند که اراده به صلح ندارد.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی این گروه به رادیو آزادی گفت که حکومت در حال برنامه‌ریزی یک جنگ بزرگ است و آنان پاسخ خواهند داد.

از سویی هم رئیس جمهور در این‌نشست کابینه گفت که وضعیت امنیتی تا شش ماه آینده تغییر خواهد کرد، اما امنیت شهرها در اولویت حکومت است.

آقای غنی در حالی امنیت شهرها را در اولویت قرار داده که درگیری شدید میان حکومت و طالبان در شهرهای هرات، قندهار و لشکرگاه ادامه دارد.

پس از حمله طالبان به این شهرها، خبرهایی از ورود نیروهای ویژه تازه‌نفس به این منطقه منتشر شده‌است.

اجمل عمر شینواری، سخنگوی قوای مسلح افغانستان در یک نشست خبری در کابل گفت که وضعیت در این سه ولایت به حالت عادی بازگشته، اما در کنار آن همه آمادگی جنگی گرفته‌ شده‌است.

آقای شینواری هرچند وضعیت این سه ولایت را "اضطراری" خواند، اما اطمینان داد که نیروهای افغان قادر به دفاع از محل در برابر دشمن هستند.

اجمل شینواری، سخنگوی سکتورهای امنیتی افغانستان
اجمل شینواری، سخنگوی سکتورهای امنیتی افغانستان

شینواری گفت: "همه منسوبین نیروهای مسلح به ویژه در این سه ولایت که اکنون در تهدید بلند یا حالت اضطراری هستند، احضارات جنگی دارند. ان‌شاءالله از هر لحاظ توانمندی حفاظت این محل‌ها را از دشمن داریم و وضعیتی که پیش آمده از سوی فرماندهان تاکتیکی و اوپراتیفی براساس برنامه منظم مدیریت شده‌است."

سخنگوی قوای مسلح افغانستان با بیان این‌که طالبان در هرات، قندهار و لشکرگاه متحمل تلفات سنگینی شده‌اند، افزود که در یک هفته گذشته یک‌هزار ۳۲۳ طالب کشته شدند.

طالبان در هفته جاری حمله‌ها را در هرات، قندهار و لشکرگاه انجام داده و از پیشروی‌شان در شماری از این مناطق خبر دادند.

اما حکومت افغانستان گفت که حمله‌های طالبان به این شهرها را پس زده‌ و تلفات سنگینی به این گروه وارد کرده‌است.

در همین حال، عبدالرحمان رحمان معاون ارشد امنیتی وزارت امور داخله، به دستور رئیس جمهور غنی برای کنترل جنگ به هرات رفته است.

وزارت امور داخله اعلام کرده که پلیس ویژه با او به محل فرستاده شده و به‌زودی در وضعیت امنیتی این شهر تغییر چشم‌گیری رونما می‌شود.

از سویی هم این وزارت ۳ کندک ذخیره عملیاتی پلیس را در کابل ایجاد کرده‌است.

این وزارت در اعلامیه‌ای نوشته که این‌ کندک‌ها تحت رهبری اداره امن و نظم عامه ایجاد شده‌اند و در تامین امنیت مفید خواهد بود.

ظاهراً وزارت داخله افغانستان این اقدام را پس از آن انجام داده که بازرس ویژه امریکا برای بازسازی افغانستان (سیگار) اخیراً در گزارشی از تصرف طالبان بر کابل ابراز نگرانی کرد، اما دولت افغانستان اطمینان داده که نه تنها امنیت کابل را حفظ خواهد کرد، بل مناطق از دست رفته نیز بازپس گرفته خواهد شد.

XS
SM
MD
LG