لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۲۶ سنبله ۱۴۰۰ کابل ۰۴:۵۸

راس ویلسن: حمله‌های طالبان در جنوب و غرب افغانستان نگران کننده است


راس ویلسن، شارژدافیر و سر پرست سفارت امریکا در کابل

راس ویلسن، شارژدافیر و سر پرست سفارت امریکا در کابل حمله‌ها در جنوب و غرب افغانستان را نگران کننده خوانده است.

در چند روز گذشته حمله‌های طالبان بر شهرهای لشکرگاه، قندهار و هرات افزایش یافته است.

راس ویلسن، سرپرست و شارژدافیر سفارت امریکا در کابل می‌گوید که این حمله‌ها قابل نگرانی بوده و اما نیروهای افغان تاکنون به آن‌ها پاسخ خوب داده‌اند.

ویلسن گفت: "حمله‌های که در چند روز بخصوص در شهرهای لشکرگاه، قندهار و هرات صورت گرفته خیلی نگران کننده بوده است. ما نیروهای امنیتی و دفاعی افغان را تشویق و با آن‌ها کار کردیم که برای مقابله با این حمله‌ها از راه معقول و با یک رویکرد قابل اجرا، به پیش روند. قوای افغان در چند هفتهٔ که گذشت، خوب فعالیت کردند و آن‌ها را از قسمت‌های مناطق عقب زدند و در شماری از مناطق جلوی پیشروی آن‌ها را گرفتند. اما مسایل زیاد جنجالی اند و مسوولیت اکنون بدوش نیروهای امنیتی و دفاعی افغان است."

رویاوریی نیروهای افغان با طالبان در شهر هرات
رویاوریی نیروهای افغان با طالبان در شهر هرات

راس ویلسن در مصاحبهٔ اختصاصی با رادیو آزادی همچنان گفت که پیشروی‌های اخیر طالبان در برخی مناطق به ویژه در شمال آن‌ها را حیرت زده کرده است.

بر اساس گزارش‌ها در سه ماه گذشته از جمع نزدیک به ۴۰۰ ولسوالی افغانستان نیمه آن‌ها به دست طالبان سقوط کرده است.

شارژدافیر سفارت امریکا در کابل می‌گوید، ایالات متحده با طالبان توافقنامه را امضأ کرده ، اما آن‌ها به همه مواد توافقنامه پایبند نیستند.

ویلسن افزود: "در توافق امریکا و طالبان چنین مسایل اند که طالبان در بسیاری آن متعهد بودند. چنین مسایل هم وجود دارد که به باور من طالبان پایبند آن نیستند. آن‌ها در ارتباط مبارزه با دهشت افگنی به تعهدات‌شان به طور کامل عمل نکرده‌اند، در مذاکرات مستقیم به طور تاثیر گذار شرکت نکرده‌اند و سطح خشونت‌ها که ما باور داشتیم کاهش خواهد یافت، پایین نیامد، بلکه بالا هم رفت."

او ابراز امیدواری کرد که مذاکرات صلح نتیجه بدهد.

این دپلومات بلند رتبه امریکایی در افغانستان زمانی از افزایش خشونت‌ها از سوی طالبان سخن می‌گوید که دفتر معاونت سیاسی سازمان ملل متحد در افغانستان یوناما در تازه‌ترین گزارش خود گفته که اگر طالبان حمله‌های‌شان را توقف ندهند شاید سال ۲۰۲۱ میلادی در نزدیک به دو دهه از لحاظ تلفات ملکی در افغانستان مرگبار ترین سال باشد.

مجروحان نبردهای اخیر در کندهار
مجروحان نبردهای اخیر در کندهار

زیرا در ظرف شش ماه اول سال، ۱،۶۵۹ تن غیر نظامی کشته و نزدیک به سه ونیم هزار تن دیگر جراحت برداشته اند.

طالبان این گزارش یوناما را یک جانبه و از حقیقت دور خوانده اند.

همزمان، محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان دیروز یکشنبه (۱۰ اسد) در نشستی با نمایندگان کوچی‌ها در ارگ ریاست جمهوری مسوولیت خشونت‌های جاری در افغانستان را به دوش طالبان انداخته است.

او افزود که آن‌ها برای صلح هر چه در توان داشتند، برای این وطن انجام دادند.

به گفتهٔ او طالبان مسوول این جنگ اند.

XS
SM
MD
LG