لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۳ ميزان ۱۴۰۰ کابل ۰۱:۱۶

گاردین به تشدید نبردها در افغانستان پرداخته است


روزنامه‌های جهان
  • گاردین

روزنامۀ گاردین با اشاره به تشدید ناامنی‌ها در افغانستان نوشته که طالبان حمله‌های‌شان در سرتاسر افغانستان را افزایش داده‌اند و حمله‌های گسترده را بر سه شهر آغاز کردند.

روزنامه نوشته که صدها نفر از کماندوهای افغان در ولایت هرات که از نظر اقتصادی برای افغانستان بسیار با اهمیت است، مستقر شدند و همچنان مقام‌ها در لشکرگاه مرکز هلمند هم خواهان نیروهای تازه دم برای مبارزه با طالبان شدند.

گاردین به نقل از ذبیح‌الله مجاهد یکی از سخنگویان گروه طالبان نوشته که گفته است، طالبان حداقل سه راکت بر میدان هوایی قندهار هم شلیک کردند.

در نتیجه این حمله راکتی، مقام‌های افغان مجبور شدند که بطور موقت همه پروازها را متوقف کنند، زیرا رنوی یا خط پرواز قسماً تخریب شده.

در ادامه می‌خوانیم که طالبان بالای شماری از مرکزهای ولایت‌ها، به ویژه در جنوب کشور تمرکز کرده‌اند، اما هنوز مرکز هیچ ولایتی به دست طالبان نیفتاده است.

گاردین همچنین به اظهارات اخیر اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان اشاره کرده که گفته، حکومت صلح می‌خواهد اما طالبان می‌خواهند که حکومت به آن‌ها تسلیم شود.

  • استارز اند استرایپس

نشریۀ استارز اند استرایپس هم در مورد درگیری‌های جاری در افغانستان پرداخته و در مورد آن عده از زندانی‌های نوشته که طالبان می‌خواهند رها شوند.

در ادامه می‌خوانیم که طالبان با حمله بر شهرها می‌خواهند زندان‌ها را هم تحت تصرف خود بیاورند زیرا حدود پنج هزار زندانی این گروه در آن زندان‌ها در بند به سر می‌برند.

نشریه به اظهارات مقام‌های افغان هم اشاره کرده که گفته اند، اگر زندانی‌ها آزاد شوند میدان جنگ داغ‌تر خواهد شد.

از زمانی که حمله‌های طالبان منجر به فرار بسیاری از زندانی‌ها از زندان مرکزی بادغیس شد، تلاش‌ها برای تامین امنیت زندان‌ها شدت گرفت.

در ادامه نوشته شده که تدابیری شدید برای تامین امنیت زندان کندهار گرفته شده و کماندوهای افغان و نیروهای ویژه برای تامین امنیت این زندان مستقر شده‌اند.

استارز اند استرایپس به نقل از طالبان نوشته که زندان‌ها هدف قرار نگرفته اند زیرا این اقدام می‌تواند جان زندانی‌ها را به خطر مواجه کند.

نشریه می‌افزاید که در جریان مذاکرات صلح در قطر، درخواست آزادی زندانی‌های طالبان یکی از خواست‌های مهم طالبان بود.

سال گذشته حکومت افغانستان پیش از آغاز مذاکرات بین افغان‌ها پنج هزار زندانی گروه طالبان را آزاد کرد و آن را تعهد به صلح و حسن نیت خواند اما به نوشته نشریه، این اقدام طالبان را تقویت کرد و بیشتر زندانی‌های آزاد شده دوباره به میدان‌های جنگ برگشتند.

XS
SM
MD
LG