لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۲۶ سنبله ۱۴۰۰ کابل ۰۴:۳۷

ادامه جنگ شدید میان نیروهای امنیتی افغان و طالبان در شهر لشکرگاه


آرشیف، شماری از شهروندان شهر لشگرگاه

محمدولی علی‌زی والی هلمند می‌گوید، جنگ شدید میان نیروهای امنیتی و دفاعی افغان و جنگجویان طالبان در شهر لشکرگاه مرکز ولایت هلمند جریان دارد.

او در بارهٔ اینکه آیا جنگ در نزدیکی ساختمان ولایت ادامه دارد و یا نه؟ گفت: "نه، نه من در داخل ولایت همین اکنون نشته ام. هیچ مشکلی وجود ندارد. همه قطعات در چهار اطراف شهر سرگرم حنگ اند. اجساد جنگجویان مخالف در کوچه‌ها افتاده. اکثریت جنگجویان آنها پاکستانی‌ها اند که کارت هویت پاکستان در جیب دارند. اکنون آنها در حال فرار اند."

پیش از این حمدالله محب مشاوری امنیت ملی افغانستان هم گفته که هزاران جنگجوی از پاکستان وارد افغانستان شده اند.

اما مقام پاکستانی این سخنان محب را رد کرده اند.

آقای علی‌زی در ادامه افزود که هیچ گونه تهدید متوجه ولایت نیست.

محمدولی علی‌زی والی هلمند
محمدولی علی‌زی والی هلمند

قبلاً، مقام‌های محل و باشندگان شهر لشکرگاه مرکز هلمند به خبرگزاری دی‌پی‌ای آلمان گفته که پولیس تنها دو حوزه را در اختیار دارند.

خبرگزاری رویترز همچنان می‌گوید، جنگجویان طالبان به داخل شهر لشکرگاه پیشروی کرده و خود را به نزدیکی ساختمان‌های دولتی رسانده اند.

ولی، والی هلمند به رادیو آزادی چیزی دیگر می‌گوید: "تعدادی اندکی داخل شهر شده اند. نیرو‌ها تلاش دارند تا نگذارند که آنها از شهر خارج شوند. آنها را کشته و دستگیر کنند. فقط در نزدیک به هشت منطقه جنگ جریان دارد. جنگجویان در حال محاصره اند. آنها تبلیغات می‌کنند، کدام مشکلی وجود ندارد."

بر اساسی گزارش‌ها نیروهای امنیتی و دفاعی در حال حاضر به حمایت قوای هوایی جلو پیشروی طالبان را می‌گیرند.

خبرگزاری دی‌پی‌ای آلمان گفته که طیاره‌های بی‌۵۲ امریکا همچنان به کمک نیروهای افغان شناخته اند.

یک سخنگوی وزارت دفاع افغانستان در تویتی گفته که اکنون نیرو‌های هوایی مواضع طالبان را بمبارمان می‌کنند.

والی علی‌زی در ادامه صحبت خود در بارهٔ تلفات به جنگجویات طالبان گفت: "اجساد آنها در منطقه افتاده . شب شماری تلفات معلوم می‌شود. اما ۱۳۰ تا ۱۴۰ جسد جنگجویان حساب شده اند."

جنگجویان طالبان از سال‌ها در ولایت هلمند حضور نیرومند داشته اند و در گذشته چندین باز تلاش کرده و تا این ولایت را تصرف کنند.

XS
SM
MD
LG