لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۶ ميزان ۱۴۰۰ کابل ۰۹:۵۶

افزایش تلفات غیرنظامیان در افغانستان؛ یوناما: ۴۰ تن در لشکرگاه کشته شده اند


زخمی‌های ناشی از نبردهای اخیر در افغانستان

همزمان با شدت یافتن جنگ در چندین ولایت افغانستان از جمله هلمند، دفتر سازمان ملل متحد در کابل گفته که در ۲۴ ساعت گذشته تنها در لشکرگاه ۴۰ غیرنظامی کشته و ۱۱۸ تن زخم برداشته اند.

یوناما گفته که اگر طرفین درگیر به حفاظت از افراد ملکی توجه نکنند، در این کشور فاجعه بزرگی به میان خواهد آمد.

یوناما در صفحه توییترش روز سه‌شنبه (۱۲ اسد) نوشته که حمله‌های زمینی طالبان و عملیات هوایی اردوی ملی افغانستان، تلفات و خسارات هنگفتی به بار آورده است.

یوناما نوشته که در ۲۴ ساعت گذشته تنها در شهر لشکرگاه ۴۰ غیرنظامی کشته و ۱۱۸ تن زخم برداشته اند.

دفتر یوناما ابراز نگرانی کرده که هزاران نفر به دلیل درگیری آواره شده و تعدادی هم در ترس و بیم قرار دارند.

همزمان، در چندین ولایت افغانستان از جمله در هلمند، هرات و کندهار درگیری‌ها به شدت ادامه دارد و دو طرف ادعای پیشروی کرده‌اند.

فواد امان، معاون سخنگوی وزارت دفاع گفت که نیروهای امنیتی و دفاعی در هلمند، کندهار و هرات تلفات سنگین به طالبان وارد کرده‌اند.

امان می‌گوید: "شب گذشته تلفات سنگین در هرات به طالبان وارد شده در اطراف شهر هرات ساحات گسترده از حضور طالبان پاکسازی شده‌اند. همچنین عملیات علیه طالبان در ولایت کندهار اجرآ شده و هنوز ادامه دارد. در ولایت هلمند نیز نیروهای کماندو شب گذشته جابه‌جا شده‌اند و اکنون سرگرم به راه‌انداختن حمله‌های تهاجمی در شهر لشکرگاه و حومه‌های این شهر هستند".

فواد امان٬ معاون سخنگوی وزارت دفاع ملی افغانستان
فواد امان٬ معاون سخنگوی وزارت دفاع ملی افغانستان

به گفته آقای امان، عامل اصلی تلفات غیر نظامیان در افغانستان طالبان هستند. به گفته او، طالبان در خانه‌های مردم سنگر گرفته و از غیرنظامیان به عنوان سپر کار می‌گیرند.

در همین حال ذبیح‌الله مجاهد٬ سخنگوی طالبان ادعا کرده که این گروه محل‌های بیشتری را در لشکرگاه مرکز ولایت هلمند تصرف کرده و در کندهار و هرات نیز پیشروی داشته است.

مجاهد گفت: "در هرات افراد ما در ساحاتی که تحت تصرف در آورده‌اند کمربندها دارند و دشمن کدام پیشرفتی ندارد. در حال محاصره است. در لشکرگاه نیز درگیری به نفع ما ادامه دارد. ولایت، قوماندانی امنیه و ریاست امنیت ملی تحت محاصره قرار دارد. شهر لشکرگاه در حالی تصفیه شدن است و افراد ما در شهر حضور دارند".

او گفته که جنگجویان طالبان به حفاظت از غیرنظامیان توجه می‌کنند اما به گفته او، تلفات بیشتر در بمباران هوایی به غیرنظامیان وارد می‌شود.

این در حالی است که راس ویلسن٬ شارژدافیر سفارت امریکا در کابل در مصاحبه اختصاصی با رادیو آزادی گفته که طالبان همواره روشن ساخته‌اند که راه‌حل نظامی به جنگ افغانستان و جود ندارد، چون این گروه بار دیگر خواهان به انزوا رفتن نبوده بلکه مشروعیت بین‌المللی می‌خواهد.

آقای ویلسون اما گفته که طالبان به گونه درست در روند گفتگوها دخیل نشده و سطح خشونت‌ها آن گونه که امریکا باور داشت٬ کاهش نیافته است.

راس ویلسن٬ سرپرست سفارت امریکا در کابل
راس ویلسن٬ سرپرست سفارت امریکا در کابل

او افزود: "عناصری در توافقنامه امریکا-طالبان هستند که طالبان آن را عملی کرده‌اند، اما عناصری هم هستند که به آن پابند نبوده‌اند. از دید ما تعهدات‌شان درباره مبارزه با هراس‌افگنی عملی نشده است. آن گونه که شما گفتید، آنان در گفتگوهای صلح درست دخیل نشده‌اند، سطح خشونت‌ها که ما باور داشتیم کاهش می‌بابد، افزایش یافته و توافقنامه امریکا-طالبان باید به گونه درست عملی می‌شد."

شارژدافیر سفارت امریکا در کابل همچنین گفته که در گام نخست فشارهای بین‌المللی بر طالبان باید به گونه موثر و منسجم افزایش یابد و در قدم دوم، در میدان جنگ نیز باید طالبان قانع شوند که برای معضل افغانستان یک راه حل نظامی وجود ندارد.

XS
SM
MD
LG