لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱ ميزان ۱۴۰۰ کابل ۰۱:۴۲

گاردین: جنگ شدید در شهر لشکرگاه جریان دارد


روزنامه‌های جهان
  • گاردین

روزنامۀ گاردین مقاله‌ای را دربارۀ افغانستان به نشر رسانده است.

در مطلب آمده که جنگ شدید در شهر لشکرگاه مرکز ولایت هلمند جریان دارد.

در ادامه می‌خوانیم که اگر طالبان این شهر را تصرف کنند هم از لحاظ استراتیژیک و هم از لحاظ روانی ضربهٔ بزرگی است به حکومت افغانستان.

روزنامۀ گاردین در این مقاله از جنرال سمیع سادات، قوماندان قول اردوی ۲۱۵ میوند نقل کرده که هشدار می‌دهد: اگر طالبان کنترول هلمند را در دست گیرند، تاثیرات منفی آن به سطح بین‌المللی خواهد بود.

او افزوده که این جنگ افغانستان نیست. این جنگ میان آزادی و استبداد است.

گاردین در ادامه می‌نویسد که حکومت افغانستان قبلاً تعهد کرده بود که با تمامی قوت از شهرها دفاع می‌کند.

نویسندهٔ مقالهٔ گاردین می‌گوید که در روزهای اخیر طیاره‌های امریکایی برای جلوگیری از پیشروی جنگجویان طالبان به شهرها، اهداف آن‌ها را به شمول شهر لشکرگاه مرکز هلمند نشانه می‌گیرند.

  • واشنگتن ایگزامینر

روزنامهٔ واشنگتن ایگزامینر مطلبی را تحت عنوان "بلینکن هشدار داده که حاکمیت طالبان با زور، افغانستان را به یک دولت منزوی مبدل می‌کند" نشر کرده است.

در مقاله روزنامهٔ واشنگتن ایگزامینر نوشته شده که انتونی بلینکن، وزیر خارجۀ امریکا گزارش‌ها دربارۀ جنایات طالبان را بسیار نگران کننده خوانده است.

در ادامۀ مقاله از انتونی بلینکن همچنان نقل شده که هشدار داده، اگر طالبان به حمله‌های‌شان ادامه دهند و به میز مذاکره ننشینند، با انزوای کامل بین‌المللی روبه‌رو خواهند شد.

وزیر خارجه امریکا روز دوشنبه گفته بود که طالبان به تکرار گفته اند که می‌خواهند به سطح بین‌المللی به رسمیت شناخته شوند، رهبران‌شان به طور آزادانه به هر جای جهان بروند و تعزیرات بر آن‌ها رفع شود.

اما به گفتهٔ بلینکن، طالبان نمی‌توانند که با توسل به زور به این خواسته‌های‌شان دست یابند.

بلینکن زمانی در این باره سخن می‌گوید که سفارت‌های امریکا و بریتانیا در کابل گفته اند که طالبان در سپین بولدک قندهار صدها غیرنظامی را کشته اند.

واشنگتن ایگزامینر در ادامه نوشته که وزیر خارجه امریکا در زمانی هشدار می‌دهد که طیاره‌های امریکایی بر مواضع طالبان حمله می‌کنند.

روزنامه از این سخنان بلینکن هم یاد کرده که گفته با آن که نیروهای خارجی از افغانستان خارج می‌شوند، هنوز هم امریکا در امور افغانستان دخیل است و به حمایت خود از این کشور در بخش کمک‌های بشری و دپلوماتیک ادامه می‌دهد و از روند جاری صلح پیشتیبانی می‌کند.

XS
SM
MD
LG