لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۲۷ سنبله ۱۴۰۰ کابل ۰۵:۰۴

نگرانی باشندگان تخار از وضعیت بد امنیتی در این ولایت


عملیات نیروهای افغان در تخار

باشندگان تخار از بدتر شدن وضعیت امنیتی مرکز این ولایت اظهار نگرانی می‌کنند.

تخار در شمال‌شرق افغانستان در این روزها آرامش ندارد.

جنگجویان طالب پس از تصرف تمامی ولسوالی‌های این ولایت، اکنون چشم به شهر تالقان مرکز این ولایت دوخته اند.

باشندگان تخار می‌گویند که شهرتالقان از چهار استقامت در محاصره جنگجویان طالبان قرار دارد.

نورالله باشنده شهر تالقان تخار می‌گوید که همه روزه درگیری میان نیروهای دولتی و گروه طالبان در بخش‌های مختلف این شهر جریان دارد: "تمامی ولسوالی‌های ما بدست طالبان افتاده، جنگ در دروازه‌های شهر تالقان همه روزه جریان دارد. مرکز تخار صد درصد در محاصره این گروه است و مردم وحشت زده شده است."

صفی‌الله یک باشنده دیگر تالقان نیز وضعیت امنیتی این شهر را نگران کننده می‌داند.

عملیات نیروهای افغان در تخار
عملیات نیروهای افغان در تخار

به گفته صفی‌الله از یک ماه به این‌سو بگونه متواتر درگیری در بخش‌های مختلف شهر ادامه دارد و مردم هم هر لحظه انتظار سقوط این ولایت را می‌کشند: "چهار اطراف محاصره است مردم خیلی نگران است. باشندگان مرکز شهر را ترک کردند، هرشب درگیری است و هر شب طیاره بمبارد می‌کند."

ظاهرا دیده می‌شود که جنگ و ناامنی خواب را از چشمان پیر و جوان تخار ربوده است.

فیض‌الله ۶۷ ساله باشنده شهر تالقان از گروه طالبان می‌خواهد که بجای جنگ با حکومت صلح کنند: "چهار اطراف شهر طالبان حضور دارند و هر روز در تلاش سقوط مرکز ولایت هستند. مردم خیلی پریشان است و همه ولسوالی‌ها در کنترل طالبان هستند. نیروهای دولتی یا به جنگ و یا به عقب نشینی همه جا را رها کردند."

اما مقام‌های حکومتی در تخار از عقب زدن حمله‌های گروه طالبان از حومه‌های شهر تالقان سخن می‌گویند.

خلیل اسیر، سخنگوی پولیس تخار به رادیو آزادی می‌گوید: "نیروهای مشترک ما در ساحات حوزه اول و چهارم عملیات را راه اندازی کردند که خوشبختانه قریه‌های زیادی از وجود طالبان پاکسازی گردید. تلفات بر طالبان وارد شد و چهار نفر شان اسیر شد و این عملیات تا تصفیه تمامی بخش‌های این ولایت جریان دارد."

ازسوی هم عبدالله قرلق، والی تخار می‌گوید که جنگجویان طالب از ولایت‌های کندز و بدخشان به تخار آمده اند و تصمیم دارند که این ولایت را سقوط دهند.

عبدالله قرلق، والی تخار
عبدالله قرلق، والی تخار

اما او اطمینان می‌دهد که تخار سقوط نخواهد کرد: "طالبان ولایت‌های بدخشان و کندز در یک هماهنگی با طالبان تخار از چندین استقامت چندین بار حمله برای تصرف شهر تالقان داشتند، خوشبختانه پلان‌شان از بین برده شد. ما کمربندهای شهری را محکم کردیم."

تخار در شمال‌شرق کشور ۱۶ ولسوالی دارد.

جنگجویان طالب موفق شدند که در کمتر از دو ماه تمامی ولسوالی‌های این ولایت را تصرف کنند.

از یک ماه به این‌سو افراد وابسته به گروه طالبان از چهار استقامت حملات پیهم و بدون وقفه را به هدف سقوط مرکز تخار راه اندازی کردند اما با مقاومت شدید نیروهای دولتی مواجه شدند.

باشندگان تخار مانند صفی‌الله از حکومت مرکزی می‌خواهند که نیروهای کمکی به این ولایت بفرستد تا این ولایت مانند گذشته امن شود.

XS
SM
MD
LG