لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۱۳ حوت ۱۴۰۲ کابل ۱۱:۲۰

افغانستان

مقام‌ها: ۴۰ تن به شمول ولسوال نام نهاد طالبان برای بامیان در سمنگان کشته شدند

عملیات نیروهای افغان در سمنگان
عملیات نیروهای افغان در سمنگان

نیروهای اردوی ملی در شمال افغانستان می‌گویند که ۴۰ تن بشمول مولوی انس، والی نام نهاد طالبان برای ولایت بامیان در ولایت سمنگان کشته شده‌اند.

حنیف رضایی، سخنگوی قول اردوی ۲۰۹ شاهین به رادیو آزادی گفت: "یک موقعیت تجمع بزرگ هراس افگنان طالب در مرز ولسوالی‌های درۀ صوف بالا و پایین هدف بمباران نیروهای ما قرار گرفت که مولوی انس، والی نام نهاد طالبان تروریست برای ولایت بامیان که در این اواخر مسوولیت جنگ ولسوالی‌های درۀ صوف بالا و پایین و روی دو آب ولایت سمنگان را به عهده داشت همراه با ۴۰ تن از افرادش کشته شد."

به گفتۀ رضایی، ۱۳ طالب هم زخمی شده‌اند.

اما ذبیح‌الله مجاهد، یک سخنگوی طالبان در توییتر نوشته گفته است که هیچ گونه تلفات به افراد این گروه وارد نشده است.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

حکومت طالبان: به شمول سالنگ راه‌های ارتباطی برخی ولایت‌ها در نتیجه برف باری‌ها بسته اند

شاهراه سالنگ - عکس از آرشیف
شاهراه سالنگ - عکس از آرشیف

وزارت فواید عامهٔ حکومت طالبان می‌گوید که به شمول سالنگ راه‌های ارتباطی برخی ولایت‌ها در نتیجهٔ برف باری‌ها بسته اند.

این وزارت امروز یکشنبه (سوم ماه مارچ) در صفحهٔ ایکس، توییتر سابق خود نوشته که هنوز هم در سالنگ‌ها برف می‌بارد، اما تلاش‌ها می‌شود تا راه‌های مسدود شده دوباره بازگشایی شوند.

محمد اشرف حق‌شناس، سخنگوی وزارت فواید عامهٔ حکومت طالبان در صفحهٔ ایکس، توییتر سابق خود نوشته است که شاهراه بزرگ سالنگ از ۴ روز به این سو به علت برف باری‌های شدید، توفان و محدودیت در دید ساحات بسته است.

به گفته او، سطح برف در سالنگ شمالی به یک و نیم متر، اما در بخش تونل آن ۳ متر
می‌رسد.

حق شناس همچنان گفته است که تا اکنون بیش از ۲۵ بار برف کوچ آمده است.

حکومت طالبان: از اثر بارش برف و باران‌های شدید ۲۰ تن جان باخته و ۱۴ تن زخمی شده اند

بارش برف سنگین در ولایات مرکزی افغانستان
بارش برف سنگین در ولایات مرکزی افغانستان

وزارت رسیدگی با حوادث طالبان می‌گوید که بارش برف و باران‌های شدید در دو هفته‌ای گذشته، ۳۴ تن کشته و زخمی بجا گذاشته است.

ملا جانان سایق سخنگوی این وزارت شام دیروز شنبه (دوم ماه مارچ) در پیام ویدیویی که به رسانه‌ها فرستاده گفته که در اثر بارش برف و باران‌های شدید و سیلاب‌های ناشی از آن و همچنان فرو ریختن ساختمان‌ها و لغزش زمین از اول تا ۱۲ ماه حوت، حداقل ۲۰ تن کشته و ۱۴ تن دیگر زخمی شده اند.

این مقام وزارت رسیدگی با حوادث طالبان همچنان گفتند که در همین مدت ۴۵۲ خانه فروریخته و بیش از ۵ هزار مواشی هم از بین رفته اند.

سرپرست وزارت صنعت و تجارت طالبان در راس یک هیئت سکتور خصوصی به ترکمنستان رفت

یک هیئت سکتور خصوصی مشمول زنان به رهبری سرپرست وزارت صنعت و تجارت طالبان، راهی عشق آباد پایتخت ترکمنستان شده است.

این هیئت دیروز شنبه (دوم ماه مارچ) با نوکر قولی اوف رئیس اتحادیه تاجران و سرمایه گذاران ترکمنستان گفتگو کرده است.

پیش از این نورالدین عزیزی سرپرست وزارت صنعت و تجارت طالبان در آستانه سفر به عشق آباد در میدان هوایی کابل به خبرنگاران گفت که در این سفر او ۲۵۰ تاجر که ۱۵ تن آنها زنان اند، او را همراهی می کنند.

جاوید بشارت ورزشکار مبارزات آزاد افغان از حریف کانادایی خود شکست خورد

جاوید بشارت ورزشکار مبارزات آزاد افغان
جاوید بشارت ورزشکار مبارزات آزاد افغان

جاوید بشارت ورزشکار مبارزات آزاد افغان از ایمن ذهابی کانادایی شکست خورد.

ایمن ذهابی ورزشکار مبارزات آزاد از کانادا امروز یکشنبه موفق شد که جاوید بشارت از افغانستان را در سازمان جهانی یو اف سی شکست بدهد و یازدهمین پیروزی اش را به دست آورد.

به گزارش سازمان جهانی "یو اف سی" این مسابقه که در شهر لاس ویگاس آمریکا برگزار شده بود، ذهابی از کانادا که پیش از این دو شکست در کارنامه داشت توانست که جاوید بشارت را توسط امتیاز شکست بدهد.

این نخستین شکست جاوید بشارت در مبارزات آزاد بود، وی پیش از این چهارده مسابقه انجام داده بود که در همه آنان پیروز شده بود.

بانک مرکزی افغانستان شانزده میلیون دالر را به مزایده میگذارد

ساختمان بانک مرکزی افغانستان در کابل
ساختمان بانک مرکزی افغانستان در کابل

د افغانستان بانک که در کنترول طالبان قرار دارد می گوید که امروز یکشنبه(۳ مارچ) شانزده میلیون دالر امریکایی را به طور مزایده لیلام می کند.

این بانک به روز شنبه(۲ مارچ) در شبکۀ ایکس(تویتر سابق ) از بانک ها، شرکت های خدمات پولی و صرافی های واجد شرایط خواسته که در این مزایده شرکت کنند.

د افغانستان بانک ، پیش از این هم میلیون ها دالر امریکایی را به هدف آنچه که ثبات پول افغانی خوانده شده، لیلام کرده است.

هر چند ارزش واحد پولی افغانی در برابر دالر امریکایی در افغانستان تا اندازۀ ثابت نگهداشته شده، اما به گفتۀ مردم روی کاهش قیمت های مواد اولیه در بازارهای افغانستان، تاثیر اندک داشته است.

یک شهروند هند به اتهام اقدام برای پیوستن به گروه داعش در افغانستان بازداشت شد

تصویر آرشیف : بیرق داعش
تصویر آرشیف : بیرق داعش

براساس رسانه هند، یک باشندۀ ایالت کرالا، در راه پیوستن به گروۀ دولت اسلامی موسوم به داعش در افغانستان دستگیر شد.

نشریۀ"هندو پست" از این فرد به نام ثناالسلام یاد کرده گفته که او پس از تحقیقات ادارات استخباراتی افغانستان دستگیر شده و فعلاً در قندهار تحت توقیف قرار دارد.

براساس رسانه ها، ثناالسلام از طریق تاجکستان به افغانستان رفته بود و قصد پیوستن با گروه دولت اسلامی را داشت که در افغانستان فعال است.

رسانه هند نگفته اند که ثناالسلام چی وقت و در کدام منطقۀ افغانستان دستگیر شده، اما گفته اند که حکومت طالبان مقامات هند را در مورد این دستگیری مطلع کرده اند و مذاکرات در مورد اقدامات بعدی ادامه دارد.

صد ها اثر تاریخی از منطقه عینک ولایت لوگر به کابل انتقال داده شده است

ساحه باستانی عینک در ولایت لوگر
ساحه باستانی عینک در ولایت لوگر

حکومت طالبان می گوید که صدها اثر تاریخی از منطقه عینک ولایت لوگر به کابل فرستاده شده است.

خبرگزاری باختر در کنترول طالبان روزشنبه (۲ مارچ) در شبکۀ ایکس(تویتر سابق) از قول ذبیح الله سادات رئیس باستان شناسی حکومت طالبان نوشته که ۴۰۰ اثر باستانی مربوط به دورۀ کوشانی ها که اخیراً در ساحۀ معدن مس عینک، کشف شده بود، به موزیم کابل فرستاده شده است.

استخراج و بهره برداری از معدن مس عینک سال ها به دلیل موجودیت یک شهر بزرگ باستانی بودایی در ساحه معدن به تعویق افتاده، نظام جمهوری مخلوع افغانستان استخراج این معدن را با یک شرکت چینی قرارداد کرده بود، اما آغاز آن سال ها به تعویق افتاد.

طالبان با تسلط دوباره بر افغانستان در اگست سال ۲۰۲۱ پروژه مس عینک را احیا کرده اند و تلاش می‌کنند، با استفاده از این پروژۀ برای نزدیک شدن با چین استفاده کنند.

سازمان رواداری: صد ها تن در افغانستان در قتل های عمدی کشته شده اند

در گزارش سازمان رواداری طالبان متهم شده اند که قتل های عمدی انجام داده اند
در گزارش سازمان رواداری طالبان متهم شده اند که قتل های عمدی انجام داده اند

سازمان موسوم به"رواداری" که در خارج از افغانستان فعالیت می کند، ادعا کرده که نتایج بررسی های آنها نشان می دهد که در سال ۲۰۲۳ میلادی، طالبان و افراد ناشناس مرتکب قتل های هدفمند و غیر قانونی شده اند.

این سازمان به روزشنبه (۲مارچ) با نشر گزارش ۳۰ صفحه ای در مورد وضعیت حقوق بشری در افغانستان همچنین گفته، که در جریان سال ۲۰۲۳ میلادی، کشته شدن حداقل ۵۰۶ تن و زخمی شدن ۲۶۶ تن دیگر در نتیجۀ رویدادهای مختلف نقض حقوق بشری در سراسر افغانستان، توسط این نهاد مستند سازی شده است.

حکومت طالبان تا هنوز در مورد این گزارش سازمان موسوم به"رواداری" چیزی نگفته اند.

احمد فیروز سخی زاده سرمربی تیم ملی اتلتیک افغانستان در ایران در گذشت

احمد فیروز سخی زاده ورزشکار افغان که در ایران در گذشت
احمد فیروز سخی زاده ورزشکار افغان که در ایران در گذشت

احمد فیروز سخی زاده سرمربی تیم ملی اتلتیک افغانستان به روز شنبه ۱۲ حوت به علت سکته ناگهانی قلبی در ایران درگذشت.

این مربی افغان حدود ۵ ماه می شد که با خانواده اش در ایران بسر می برد و در نظام جمهوری مخلوع افغانستان در اکادمی ملی نظامی افغانستان وظیفه داشت.

وی هفته قبل با تیم ملی اتلتیک افغانستان در مسابقات داخل سالون اتلتیک آسیا که در تهران برگزار شده بود به عنوان سرمربی اشتراک داشت.

شاه محمود نورزی دونده المپیکی افغانستان در تماس به رادیو آزادی گفت که ایشان به دلیل از دست دادن مادرش از یک سال بدین سو دچار غم و اندوه شدید شده بود.

احمد فیروز سخی زاده حدود بیست سال برای اتلتیک افغانستان خدمت کرد و به نمایندگی از ورزش افغانستان در سفر های مختلف ورزشی جهان اعزام شده بود.

مسئولان در فدراسیون اتلتیک افغانستان وفات وی را یک ضایعه بزرگ برای ورزش افغانستان قلمداد می کنند.

رادیو «نسیم» در ولایت دایکندی پس از پنج ماه تحریم، نشرات خود را مجددا آغاز کرد

ولایت دایکندی در نقشه افغانستان
ولایت دایکندی در نقشه افغانستان

مرکز خبرنگاران افغانستان می گوید که طالبان به رادیوی خصوصی «نسیم» در ولایت دایکندی اجازه داده اند که فعالیتش را از سر گیرد، اما سلطان علی جوادی، مدیر مسئول این رسانه همچنان در زندان طالبان بسر می برد.

این مرکز امروز با پخش خبرنامه ای گفته است که اداره استخبارات حکومت طالبان، پنج ماه پیش رادیوی محلی «نسیم» را بسته بود.

مرکز خبرنگاران افغانستان به نقل از نجیبه واحدی، وکیل صاحب امتیاز رادیوی «نسیم» به این مرکز گفته است که این رادیو امروز بازگشایی شد.

سیف الله رضایی، سرپرست رادیو نسیم به رادیو آزادی گفت که طالبان پس از شش ماه اجازه داده اند که دوباره نشرات رادیو خصوصی نسیم آغاز شود.

آقای رضایی می گوید که وزارت اطلاعات فرهنگی با ارسال نامه ای گفته است که این رسانه می تواند مطابق با پالیسی طالبان به نشرات خود ادامه دهد.

در بیانیه مرکز خبرنگاران افغانستان آمده است که سلطان علی جوادی در بیستم ماه قوس از سوی محکمه ابتدایی حکومت طالبان در شهر نیلی، به اتهام «تبلیغ علیه حکومت طالبان و جاسوسی به کشور های خارجی» به یک سال زندان محکوم شد.

پس از حاکمیت دوباره طالبان بر افغانستان، از بازداشت شمار دیگری از خبرنگاران و کارمندان رسانه ها گزارش شده است.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG