لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۳ ميزان ۱۴۰۰ کابل ۰۴:۰۲

حکومت افغانستان تصمیم گرفته جنرال‌ها و افسران بازنشسته را در نظام وظیفه دهد


آرشیف، برخی از افسران بازنشسته

سخنگوی عمومی قوای امنیتی افغانستان می‌گوید، حکومت تصمیم گرفته جنرال‌ها افسران بازنشسته را دوباره در نظام وظیفه دهد.

اجمل شینواری سخنگوی این اداره امروز در یک کنفرانس خبری گفت، این تصمیم بر اساس حکم رییس جمهوری کشور و برای استفاده بهینه‌تر از جنرالان و افسران بازنشسته روی دست گرفته شده است.

شدت جنگ در افغانستان و دوباره گماشته شدن جنرالان بازنشسته در نظام کشور.

جنگ‌های اخیر رییس جمهور غنی را وا داشت تا افسران و جنرالان بازنشسته را یکبار دیگر به وظیفه بگیرد.

اجمل شینواری سخنگوی قوای مسلح افعانستان امروز در نشست خبری گفت این تصمیم بر اساس حکم رییس جمهوری کشور روی دست گرفته شده است.

اجمل شینواری سخنگوی قوای مسلح افعانستان
اجمل شینواری سخنگوی قوای مسلح افعانستان

بر اساس گفته‌های آقای شینواری، برای جذب دوباره این نظامیان بورد مخصوص جلب و جذب ایجاد شده و کارهای عملی آن نیز در جریان است.

او افزود: "برای جلب و جذب افسران و جنرالان نظامی یک بود مخصوص جلب و جذب ایجاد شده که با تلاش وزارت دفاع ملی، وزارت امور داخله و امنیت ملی این افراد یکبار دیگر جلب خواهند شد و این افراد یک بورد مسلکی ایجاد خواهد شد تا از تجربه‌های شان استفاده شود."

وزارت دفاع ملی و امور داخله این تصمیم را تایید کرد و می‌گویند این تصمیم در شرایط حساس کنونی موثر خواهد بود.

روح‌الله احمدزی سخنگوی وزارت دفاع کشور می‌گوید از این جنرالان و افسران بازنشسته در بخش‌های مشورتی و اجرایوی استفاده خواهد شد، اما از اینکه چقدر از این نظامیان بازنشتیه جذب خواهند شد، چیزی نگفت.

روح‌الله احمدزی سخنگوی وزارت دفاع
روح‌الله احمدزی سخنگوی وزارت دفاع

او افزود: "یک شمار از جنرالان و افسران در کشور هستند که اکنون خانه‌نشین اند، و در این شرایط حساس حضور این افراد در سفوف نظام برای مشوره و بخش‌های اجرایوی موثر خواهد بود. این تصمیم از سوی رییس جمهوری و رهبری وزارت دفاع اتخاذ شده که این افراد دوباره جذب شود و کارهای عمل نیز در این عرصه روی دست گرفته شده است."

از سوی دیگر وزارت امور داخله نیز می‌گوید، در میان این‌ها افرادی نیز شامل خواهند بود که به دلایل مختلف از وظیفه‌های شان برکنار شده اند.

اما پرسش اینحاست که دوباره گماشتن افسران و جنرالان بازنشسته چه تاثیر مثبتی در جنگ روان خواهد داشت؟

عتیق‌الله امرخیل آگاه امور نظامی با آنکه چنین اقداماتی را موثر نمی‌داند اما افزود که ممکن است رئیس جمهور از آن برای ساختن پایگاه نظامی استفاده کند.

عتیق‌الله امرخیل آگاه امور نظامی
عتیق‌الله امرخیل آگاه امور نظامی

او افزود: "من باور ندارم که بازگماشتن افراد متقاعد مفید واقع شود، اما بخشی وجود دارد که رئیس جمهور غنی برای خود یک پایگاه نظامی ایجاد کرده است زیرا او فرمانده عالی است، پایگاهی که هنوز ساخته نشده در این صورت استفاده این افسران در پایگاه ممکن سودمند باشد. در زمان دکتر نجیب چنین ساختاری وجود داشت و هر از گاهی اطلاعات خوبی به رئیس جمهور می‌داد، اگر چنین چیزی را بسازند، بد نخواهد بود."

او پیشنهاد کرد که دولت افغانستان باید در شرایط کنونی برای متحد ساختن اقوام تلاش کند تا زمینه را برای قیام ملی علیه مخالفان مسلح فراهم کند.

این در حالی است که اخیرا مقامات امنیتی افغانستان گفته اند، در چند روز گذشته، نزدیک به پنج هزار تن برای پیوستن به صفوف امنیتی و دفاعی ثبت نام کرده اند.

جنگ در افغانستان پس از آن شدت گرفت که جو بایدن رئیس جمهور آمریکا، زمان خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان را اعلام کرد.

XS
SM
MD
LG