لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۲۸ سنبله ۱۴۰۰ کابل ۰۹:۰۵

دواخان مینه پال رئیس مرکز رسانه های حکومت افغانستان کشته شد


دواخان مینه پال

دواخان مینه پال رئیس مرکز رسانه های حکومت امروز جمعه (۱۵ اسد) در مسیر دارالامان مربوط حوزه هفتم امنیتی شهر کابل کشته شد.

میرویس ستانکزی سخنگوی وزارت داخله افغانستان گفته که آقای مینه پال در نزدیکی مسجد عثمان غنی از سوی طالبان کشته شده است: "متاسفانه دشمنان افغانستان و هراس افگنان امروز بار دیگر در یک عمل بزدلانه جوانی را که در برابر جنگ تبلیغاتی هراس افگنان مانند کوه ایستاد بود کشتند. دواخان مینه پال رئیس مرکز رسانه های حکومت را در مربوطات ناحیه هفتم شهر کابل به شهادت رسانیدند."

اما آقای ستانکزی در مورد این رویداد توضیح بیشتر نداده است.

مسئولیت حمله بر دواخان مینه پال را طالبان برعهده گرفته است. ذبیح الله مجاهد سخنگوی این گروه در پیامی به رسانه ها گفته که آقای مینه پال در یک حمله ویژه طالبان کشته شده است.

دواخان مینه پال، چند ماه پیش به عنوان رئیس مرکز رسانه های حکومت تعیین شده بود

او پیش از این معاون سخنگوی رئیس جمهوری بود. آقای مینه پال در انتخابات گذشته ولسی جرگه از سمت معاون سخنگوی رئیس جمهوری استعفا داد.

او در انتخابات ولسی جرگه نامزد حوزه کوچی‌ها بود اما موفقیت به دست نیاورد.

دواخان مینه پال مدتی به عنوان رئیس کتابخانه عامه کار کرده بود و چند سال سمت ریاست اطلاعات و فرهنگ کندهار را نیز برعهده داشت.

آقای مینه پال در ولایت های جنوب غرب به عنوان خبرنگار رادیو آزادی هم چند سال فعالیت داشت، شاعر و نویسنده بود و از پوهنزی حقوق پوهنتون کابل سند فراغت به دست آورده بود.

دواخان مینه پال چندی پیش در یک مصاحبه با تلویزیون خصوصی"یک" در پاسخ به این سؤال که از ترور خود تا چه حد هراس دارد گفت که هراس افگنی و کشتن وطن دوستان کار افراد مسلح است و او از آنها ترس ندارد.

او همچنین گفته بود که ۱۲ سال به عنوان مامور دولت کار کرده و از کسی هراس ندارد.

در بخشی از این مصاحبه آقای مینه پال چنین گفته بود: "این کشور قربانی می‌خواهد. اینجا باید با شجاعت کار کرد. هراس افگنی کار تروریستان است و تلاش می‌کنند که ما را از اراده ما منصرف کنند. بدون شک کسی کم و کسی هم زیاد می‌ترسد اما من با شرایط بلد هستم و زیاد نمی‌ترسم."

راس ویلسن سرپرست و شارژدافیر سفارت امریکا در کابل
راس ویلسن سرپرست و شارژدافیر سفارت امریکا در کابل

کشتن دواخان مینه پال واکنش‌های را نیز در پی‌داشته است. راس ویلسن سرپرست و شارژدافیر سفارت امریکا در کابل در صفحه توییتر خود نوشته که از کشتن دواخان مینه پال از سوی طالبان سخت متاثر شده است.

او نوشته که آقای مینه پال در بخش اطلاع رسانی مخلص بود و کشتن او، نقض حقوق بشری و آزادی بیان است.

شورای عالی مصالحه نیز کشتن دواخان مینه پال را نکوهش کرده است. در اعلامیه این شورا آمده که عاملان چنین حمله ها حتماً حساب خواهند داد.

فضل هادی مسلمیار رئیس مشرانو جرگه نیز حمله بر دواخان مینه پال را تقبیح کرده است. او در صفحه فیسبوک خود نشته که" شهید مینه پال مبارز، فرهنگی، قلم به دست، نویسنده، شاعر و ژورنالیست بود. مینه پال فرد با شخصیت، وطندوست و حسابی بود."

ضیاالحق امرخیل والی ننگرهار و مشاور رئیس جمهوری افغانستان نیز در صفحه توییتر خود نوشته که آقای مینه پال قربانی جنگ بیگانه ها شد.

کمال ناصر اصولی عضو ولسی جرگه نیز در صفحه فیسبوک خود کشتن دواخان مینه پال را نکوهش کرده و نوشته که سر هر فرد میهن دوست با خطر رو به رو است.

شمار دیگری از افغان‌ها نیز کشتن دواخان مینه پال را نکوهش کرده و خطاب به طالبان گفته اند که اگر طالبان در فکر حکومت در افغانستان هستند، باید کدرهای این کشور را به قتل نرسانند.

XS
SM
MD
LG