لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۲۷ سنبله ۱۴۰۰ کابل ۰۴:۰۹

حمله بر تاسیسات عامه‌؛ "دیوار بند شاه و عروس در حمله طالبان آسیب دیده است"


بند شاه و عروس

همزمان با افزایش خشونت‌ها در افغانستان، حمله بالای تاسیسات عامه این کشور از جمله بندها و پروژه‌های ملی، نگرانی‌های تازه را در پی‌داشته است.

اداره ملی امور تنظیم آب گفته که طالبان پوسته‌های امنیتی بند سلما در ولایت هرات و بند شاه و عروس در کابل را مورد حمله قرار داده اند.

نظام الدین خپلواک سخنگوی این اداره روز جمعه (۱۵ اسد) به رادیو آزادی گفت که دیوار بند شاه و عروس در این حمله آسیب دیده است: "طالبان بالای بندهای سلما و شاه و عروس حمله کرده اند. در این حمله به دیوار بند شاه و عروس آسیب رسیده است. طالبان در روزهای اخیر بندهای بزرگ و پروژه ها را مورد حمله قرار داده اند که سبب تاخیر و توقف کار برخی کارهای ساختمانی شده است."

او از طالبان خواست که در جریان درگیری‌ها به تاسیسات عامه آسیب نرسانند و به عنوان پروژه‌های ملی، مردم نیز از بندها و دیگر تاسیسات عامه باید حفاظت کنند.

بند شاه و عروس در ولسوالی شکردره ولایت کابل موقعیت دارد. کار ساخت این بند به تازگی تکمیل و آماده آب گیری شده است.

سلما از بندهای بزرگ افغانستان در ولایت هرات است که کار ساخت آن چند سال پیش به کمک مالی هند، تکمیل شد. پیش از این نیز از حمله بر پوسته های امنیتی این بند، گزارش‌های پخش شده است.

بند سلما
بند سلما

این در حالی است که دیروز پنجشنبه در ولسوالی سرخرود ولایت ننگرهار نیز سه پل و پلچک که سه ولسوالی این ولایت را با شهر جلال آباد وصل می‌کند نیز توسط مواد انفجاری تخریب شده است.

مقام‌های محلی ننگرهار گفته اند که این پل و پلچک‌ها را طالبان تخریب کرده اند.

سمسور و جان آغا دو باشنده این ولایت در این مورد به رادیو آزادی چنین گفتند: "تخریب این پل‌ها توسط طالبان مردم را با مشکل رو‌به‌رو کرده است. چندین ساعت راه مسدود می‌باشد. بیماران و حتی امبولانس‌های که اجساد را انتقال می‌دهند، زیر آفتاب سوزان می‌ایستند."

"خواست ما از طالبان این است که به تاسیسات عامه و زندگی غیر نظامیان توجه کنند. این تنها خواست من نه بلکه خواست همه مردم است."

از سویی هم ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان حمله بالای بندها به ویژه بند شاه و عروس در ولایت کابل را رد کرده و آنرا کار حکومت افغانستان می‌داند.

او افزود که ممکن به برخی پلچک‌ها در هنگام عبور وسایط نظامی حکومت از سوی طالبان آسیب برسد اما تاکید می‌کند که چنین کاری به گونه عمدی صورت نمی‌گیرد.

وارد شدن خساره به مردم عادی و تخریب تاسیسات عامه و پروژه‌های ملی در جریان درگیری‌ها، همواره یکی از دغدغه ها در افغانستان بوده است.

با آنکه طالبان آسیب رساندن به تاسیسات عامه را رد می‌کنند اما محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان چندی پیش گفت که به دلیل حمله های طالبان، به ارزش یک میلیارد دالر به تاسیسات عامه این کشور خساره وارد شده است.

XS
SM
MD
LG