لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۲۶ سنبله ۱۴۰۰ کابل ۱۰:۰۹

مسعوده: با ترک مواد مخدر به آرزوهایم رسیدم


آرشیف

مسعوده از معتادانی است که سال‌ها درد و رنج اعتیاد را کشیده و در این اواخر مواد مخدر را ترک کرده است.

مسعوده می‌گوید، توسط شوهرش به مواد مخدر معتاد شد و سال‌ها در دام اعتیاد گیر ماند، اما پس از سپری کردن ۴۵ روز در مرکز تداوی معتادان، توانست مواد مخدر را ترک کند و به زندگی عادی برگردد: "خودم اصلاٌ از ولایت کندز هستم، برایم آدرس دادن و آمدم در این مرکز تداوی اعتیاد، بعداً یک مدتی به حیث رضاکار، کار کردم، بعداً دکترانم من را رهنمایی کردند که صاحب وظیفه شوم و برای اطفالم یک مادر و پدر خوب شوم. تصمیم گرفتم که از اولاد هایم سرپرستی کنم."

مسعوده یکی از ده‌ها معتادی است که به گفته داکتران، توانایی ترک مواد مخدر را داشت و با همین توانایی و اراده قوی، به زندگی عادی برگشت و اعضای خانواده‌اش را گرد هم جمع کرد.

مرسل احمدی روانشناس در مرکز صد بستر ترک اعتیاد می‌گوید، مسعوده از لحاظ صحی کاملاً بهبود یافته و به عنوان انسان سالم به مسئولیت هایش رسیدگی می‌کند: "وقتی روز به روز ما وضعیت جسمی و روانی‌اش را می‌دیدیم، رو به بهبود بود و خودش علاقه نشان می‌داد که پاک و صحتمند باقی بماند. ما خواستیم که کارمند شود، البته خودش هم تصمیم گرفت که در اینجا وظیفه داشته باشد و ما همراهش همکاری کردم تا اینکه بتواند سرپای خود ایستاده شود."

آرشیف
آرشیف

مسعوده در کنار صفاکاری اتاق‌ها و بسترهای معتادان، با آشپزان در توزیع نان به معتادان نیز همکاری می‌کند. عایله آشپز در مرکز صد بستر تداوی معتادان از فعالیت های مسعوده ستایش می‌کند: "مسعوده جان همیشه نان مریضان را توزیع می‌کند و برای مریضان چای و نان توزیع می‌کند، ظرف و دسترخوان را جمع می‌کند، مسعوده جان مسئولیت هایش را به خوبی انجام می‌دهد."

مسعوده بیشترین وقت را با معتادان می‌گذراند و گاه گاهی با معتادان درد دل نیز می‌کند تا نگرانی‌ها و دلتنگی معتادان رفع شود.

هوا یکی از معتادان در بارۀ او می‌گوید: "مسعوده زیاد به ما کمک کرده، همیشه با ما صحبت کرده، در باره تشویش‌های ما می‌گوید که هیچ تشویش نکنید، بخیر خوب می‌شوید و متوجه ماست."

روانشناسان تعیین هدف و اراده برای دست یافتن به آرزوهای را از نکاتی می‌دانند که می‌تواند در مرحله تداوی امید به زندگی در میان معتادان را بیشتر سازد، زیرا رسیدن به این امیدها سبب سرگرمی فرد تداوی شده گردیده و از اعتیاد دوباره وی به مواد مخدر جلوگیری می‌کند.

XS
SM
MD
LG