لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۲۸ سنبله ۱۴۰۰ کابل ۰۴:۲۵

ادامه جنگ در شبرغان؛ طالبان دوباره به این شهر حمله کردند


نمای شهر شبرغان

جنگجویان گروه طالبان پس از شکست روز جمعه (۱۵ اسد)، دوباره به شهر شبرغان حمله کردند. در حال حاضر درگیری شدیدی میان آنها و نیروهای دولتی ادامه دارد.

وزارت داخله افغانستان گفته که طالبان صبح امروز حمله‌های خود به شهر شبرغان را از سرگرفتند و بخش‌هایی از این شهر را تصرف کردند.

پس از تصرف شهر زرنج، مرکز ولایت نیمروز، طالبان بخش‌های از شهر شبرغان مرکز ولایت جوزجان را نیز تحت کنترول در آوردند.

منابع حکومتی در محل گفته‌اند که طالبان صبح امروز حمله بر شهر شبرغان را از سر گرفتند و در حال حاضر درگیری در جاده‌های این شهر ادامه دارد.

ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی طالبان در صفحه توییتر خود ویدیویی را پخش کرده که نشان می‌دهد جنگجویان این گروه فرماندهی پولیس ولایت جوزجان را تصرف کرده‌اند.

آرشیف، ولایت جوزجان
آرشیف، ولایت جوزجان

طالبان همچنین ادعا کرده‌اند که کنترول دفتر والی، شاروالی و بخش‌های دیگر از شهر شبرغان را نیز به دست گرفته‌اند.

وزارت داخله افغانستان گفته که نیروهای امنیتی شب گذشته مانع حمله‌های طالبان بر شهر شبرغان شدند و این گروه به عقب‌نشینی وادار شد، اما صبح امروز حملات خود را از سر گرفتند.

میرویس ستانکزی سخنگوی این وزارت به رادیو آزادی تاکید کرد که به زودی این شهر از حضور طالبان پاکسازی خواهد شد.

میرویس ستانکزی سخنگوی وزارت داخله
میرویس ستانکزی سخنگوی وزارت داخله

آقای استانکزی: "امروز حمله‌های را بار دیگر بالای شهر آغاز کردند و بخش‌هایی را تصرف کردند. اما نیروهای تازه نفس منسجم شده‌اند. طالبان تلفات سنگینی را متحمل شده‌اند. در ۲۴ ساعت گذشته بیش از ۱۰۰ طالب کشته شده‌اند و جسدهای‌شان در میدان جنگ مانده است. عملیات به شدت ادامه دارد و مقاومت شدید علیه طالبان وجود دارد. همچنین برای پیشرفت در درگیری و تصفیه این شهر از حضور طالبان نیروها منسجم شده‌اند."

طالبان با پخش اعلامیه‌ای مدعی شده‌اند که مراکز ولایت‌های نیمروز و جوزجان را تصرف کرده‌اند و به کارمندان دولتی اطمینان داده‌اند که از شهر فرار نکنند و به گونه عادی به کار و زندگی خود ادامه بدهند.

اما اجمل عمر شینواری سخنگوی نیروهای امنیتی افغانستان در پیامی به رادیو آزادی گفت که سقوط شهرهای شبرغان و زرنج به دست طالبان را رد کرده و گفته در این دو شهر نیروهای امنیتی افغان سخت مقاومت می‌کنند.

اجمل عمر شینواری سخنگوی نیروهای امنیتی افغانستان
اجمل عمر شینواری سخنگوی نیروهای امنیتی افغانستان

در همین حال طالبان شب گذشته به فیض‌آباد و تالقان مرکزهای ولایت‌های بدخشان و تخار نیز حمله کرده‌اند. مقام‌های محلی این ولایت‌ها گفته‌اند که حمله طالبان را عقب‌زده و تلفات سنگینی به این گروه وارد کرده‌اند.

در عین حال فرماندهی قول اردوی ۲۱۵ میوند با پخش اعلامیه‌ای گفته که در یک شبانه روز گذشته ۲۷۶ طالب به شمول ۳۰ عضو شبکه القاعده در ولایت‌های هلمند و نیمروز کشته شده‌اند.

در خبرنامه آمده که عبدالخالق مشهور به آکا عابد مولوی والی نام نهاد طالبان برای نیمروز نیز مشمول کشته شدگان است.

وزارت دفاع نیز ادعا کرده که در یک شبانه روز گذشته در ولایت‌های ننگرهار، لوگر، غزنی، پکتیا، میدان وردگ، کندهار، هرات، هلمند، فراه، جوزجان، سمنگان، تخار، بغلان وکاپیسا ۳۸۵ طالب کشته شده‌اند.

طالبان هنوز در این مورد اظهار نظر نکرده اند.

هرات، کندهار، لشکرگاه، فیض‌آباد، تالقان، زرنج و شبرغان شهرهای هستند که طالبان برای تصرف آن حمله‌های گسترده را به راه انداخته‌اند اما حکومت گفته که این گروه، توانایی نگهداری هیچ شهر و محلی را ندارد.

XS
SM
MD
LG