لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۲۷ سنبله ۱۴۰۰ کابل ۰۳:۰۱

آغاز فعالیت مجدد ۱۱ موسسه تحصیلات عالی؛ "پوهنتون هرات تعطیل شد"


ساختمان پوهنتون هرات

مرجان دانشجوی سمستر هشتم در یکی از رشته‌های پوهنتون هرات است.

او می‌گوید در یک‌ونیم سال اخیر سایه ویروس کرونا تحصیلاتش را تحت تأثیر قرار داده و روند آموزشش را مختل ساخته است.

از هشتم جوزا او نیز مانند بیشتر دانشجویان کشور نیمی از یک سمستر را درس خواند.

اما اکنون با وجود کم شدن آمار ابتلا به ویروس کرونا، سایه جنگ بر روند درسش سایه افگنده و مانع فراگیری درس‌های حضوری شده است: "در اعلامیه‌ای که در دانشگاه هرات نشر کردند، دلیل تعطیلی را ویروس کرونا نوشتند. نمی‌دانم چرا می‌خواهند وضعیت را از دانشجویان پنهان کنند. همه می‌دانیم که بخاطر جنگ دانشگاه تعطیل شده."

این در حالی است که بر اساس تصمیم وزارت تحصیلات عالی، دروس حضوری در موسسات تحصیلات عالی یازده ولایت کشور از روز شنبه از سر گرفته شده است.

این تصمیم پس از اعلام روند نزولی آمار مبتلایان ویروس کرونا از سوی وزارت صحت عامه روی دست گرفته شده است.

میرویس علیزی معاون سخنگوی وزارت صحت عامه به رادیو آزادی گفت: "نظر به هفته‌های گذشته، در واقعات ویروس کرونا کاهش دیده می‌شود. طرحی که از سوی وزارت صحت عامه با همکاری وزارت تحصیلات عالی و نهادهای تحصیلات عالی دولتی و خصوصی روی دست گرفته شد، بر اساس آن در ولایت‌هایی که در آمار ویروس کرونا کاهش دیده می‌شود، پوهنتون‌ها بازگشایی شده است."

در اعلامیه‌ای که این وزارت در این مورد منتشر کرده، به بازگشایی موسسات تحصیلات عالی در ولایت‌های کابل، کندز، نیمروز، دایکندی، بلخ، جوزجان، بادغیس، قندهار، نورستان، سمنگان، پنجشیر و جوزجان اجازه داده شده است.

شمار مبتلایان به ویروس کرونا پس از عید فطر در بیشتر ولایت‌های کشور افزایش یافت که سبب تعطیل شدن پوهنتون‌های کشور شد.

اکنون وزارت صحت عامه با اعلام سیر نزولی این ویروس، گفته پس از اطمینان یافتن از کاهش خطر ابتلا به ویروس کرونا، موسسات تحصیلات عالی دیگر ولایات نیز بازگشایی خواهند شد.

XS
SM
MD
LG