لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۲۹ سنبله ۱۴۰۰ کابل ۰۷:۵۴

نشست اعتراضی در کابل؛ "حکومت به سیل‌زدگان نورستان کمک‌رسانی نکرده است"


خسارات بجا مانده از سیلاب اخیر در قریه میردیش ولسوالی کامدیش ولایت نورستان

جاری شدن سیل در شب ششم اسد در قریه میردیش ولسوالی کامدیش، نزدیک به ۱۴۰ خانه را ویران کرد و حدود ۱۱۳ نفر را کشت و خسارات مالی بسیاری بر جای گذاشت. ‎

در یک کنفرانس خبری که امروز شنبه (۱۶ اسد) برای دادخواهی به سیل‌زدگان این ولسوالی در کابل برگزار شد، انتقاد‌هایی از عدم کمک‌رسانی به قربانیان سیل در ولسوالی کامدیش مطرح شد.

عبدالولی ارکانی، یکی از سازمان‌دهندگان این نشست به رادیو آزادی گفت که حتی کمک‌های اولیه نیز به سیل‌زدگان این ولسوالی نرسیده‌است: "این دو رهبر بزرگ نتوانستند، نه قصر سپیدار و نه رئیس صاحب جمهور حتی در صفحه‌ مجازی با مردم غم‌شریکی کنند، چه برسد که کمک به مردم آسیب دیده و سیلاب‌زده آن‌جا برسد."

در این کنفرانس خبری نمایندگان ۱۵ گروه قومی مختلف که بیشتر آن‌ها از اقلیت‌های قومی بودند، از همه مقام‌های دولتی از جمله محمداشرف غنی رئیس جمهور خواستار کمک و توجه شدند.

اشتراک کننده های این نشست گفتند که اگر مشکلات‌شان حل نشود، دست به اعتراضات مدنی خواهند زد.

اگرچه در نشست روز شنبه (۱۶ اسد) گروه عدالت‌خواهی برای اقلیت‌های افغانستان از عدم کمک به سیل‌زدگان انتقاد کرد، اما مقام‌های وزارت رسیدگی به حوادث طبیعی ادعاهای آنها را نادرست خواندند.

احمد تمیم عظیمی، سخنگوی این وزارت به رادیو آزادی گفت که این وزارت پیش از این به همکاری سازمان‌های بین‌المللی بی‌طرف به سیل‌زدگان در این ولایت کمک کرده‌است: "کمک‌ها را توسط دفتر محترم سره میاشت، آی‌یو‌ام، دبلیواف‌پی، یوان‌اچ‌سی‌آر، کمک‌های غذایی، غیر غذایی، سرپناه به قریه میردیش ولسوالی کامدیش انتقال داده‌ایم و این کمک‌ها انتقال شده در مرحله توزیع قرار دارد."

خسارات ناشی از سرازیر شدن سیلاب در ولسوالی کامدیش نورستان
خسارات ناشی از سرازیر شدن سیلاب در ولسوالی کامدیش نورستان

آقای عظیمی گفت که اگرچه این ولسوالی در دست طالبان است، اما به همکاری کمک‌رسانان بین‌المللی و نهادهای بی‌طرف به کمک‌ها در این ولایت ادامه می‌دهند.

او افزود که بر اساس آمار رسمی، در اثر سرازیر شدن سیل در روستای میردیش ولسوالی کامدیش ۱۱۳ تن کشته، ۱۷ نفر زخمی و ۱۱۹ نفر ناپدید شده‌اند. آقای عظیمی افزود که شماری از ناپدید شدگان دوباره پیدا شدند. به گفته او، براساس جاری شدن سیل ۱۳۹ خانه ویران شده است.

XS
SM
MD
LG