لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۳۰ سنبله ۱۴۰۰ کابل ۱۲:۴۴

میل آن لاین: جو بایدن امر ارسال طیاره های "بی ۵۲" به افغانستان را صادر کرد


آرشیف، طیاره بمب افگن "بی ۵۲"

روزنامه میل آن لاین در شماره اخیر خود نوشته که امریکا برای بمباری بر طالبان طیاره های "بی ۵۲" و هلیکوپترها را فرستاده است.

روزنامه می‌نویسد جو بایدن رئیس جمهور امریکا برای دفاع از شهرهای کلیدی افغانستان فرستادن طیاره های "بی ۵۲" و هلیکوپترها را امر کرده است.

"بی ۵۲" طیارۀ است که اولین بار در سال ۱۹۵۰ ساخته شده و به پرواز درآمد، اما بخاطر اینکه فاصله پرواز آن زیاد است و تا هشت هزار کیلومتر پرواز می‌کند هنوز هم از آن استفاده می‌شود.

در پهلوی این طیاره ها هلیکوپترهای "ای سی ۱۳۰" هم به افغانستان فرستاده می‌شوند که با ماشیندارهای سنگین و توپ‌ ها مجهز اند. این هلیکوپتر ها می‌توانند از هوا اهداف در زمین را دقیق مورد حمله قرار بدهند.

بعد از آغاز خروج قوای امریکا و ناتو از افغانستان طالبان بر بسیاری از ولسوالی ها حملات را شروع کرده و بسیاری ولسوالی‌ها را اشغال کردند.

امر ارسال طیاره های "بی ۵۲" و هلیکوپترهای جنگی به افغانستان در یک زمانی از سوی رئیس جمهور امریکا صادر می‌شود که طالبان مراکز دو ولایت را تصرف کردند.

در بخش مطلب روزنامه میل آنلاین آمده که قوای هوایی افغان از نگاه طیاره‌های جنگی و هلیکوپترها به کمک امریکا نیاز دارد و هم اکنون هم با کمبود پرزه جات این طیاره ها روبه‌رو می‌باشد.

به نوشته روزنامه از جمله ۱۶۲ طیاره قوای هوایی افغان بیش از یک برسه آنها به پرزه ضرورت دارند و از همین سبب غیرفعال می‌باشند.

از سوی دیگر روزنامه تایمز نوشته است که منابع وزارت دفاع امریکا به آن گفته اند ایالات طیاره های "بی ۵۲" و هلیکوپترهای "ای سی ۱۳۰" در اطراف شهرهای قندهار، هرات و لشکرگاه بر مواضع طالبان عملیات انجام داده اند.

به نوشته تایمز طیاره های "بی ۵۲" از قطر پرواز می‌کنند و اکنون کشتی طیاره بردار امریکایی یو اس اس رونالد ریگن به آبهای بحیره عرب رسیده که از آنجا این طیاره ها عملیات در افغانستان را انجام خواهند داد.

روزنامه بیزنیس انسایدر در شماره اخیر خود نیز در مورد امر ارسال این طیاره ها به افغانستان مطلبی را نشر کرده است.

به نوشته این روزنامه امریکا برای حملات بر سنگرهای طالبان در اطراف سه شهر افغانستان این طیاره ها را ارسال می‌کند.

در عین زمان این روزنامه نوشته است که ارسال طیاره های امریکا به افغانستان در حالی که تقریبا تمام سربازان این کشور، تجهیزات و وسایل جنگی آن از افغانستان خارج شده اند نشان دهنده آن است که قوای امنیتی و دفاعی افغانستان هنوز هم به کمک امریکا متکی می‌باشد.

XS
SM
MD
LG