لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۳۱ سنبله ۱۴۰۰ کابل ۱۰:۱۵

بمباری جنگنده‌های بی-52 بر مواضع طالبان؛ امریکا حمله‌های خشونت‌آمیز طالبان را محکوم کرد


آرشیف، جنگنده بی-52 امریکایی

ایالات متحدۀ امریکا تصرف شهرها توسط طالبان و حمله‌های خشونت‌آمیز این گروه را محکوم کرد.

جو بایدن، رئیس جمهور امریکا به طیاره‌های بی-52 این کشور دستور داده که بر مواضع طالبان در افغانستان حمله کنند.

سفارت امریکا در کابل دیروز (شنبه، ۷ اگست) در اعلامیه‌ای با اشاره به حمله‌های اخیر طالبان بر شهر زرنج مرکز نیمروز، شبرغان مرکز جوزجان و قبل از آن بر شهر لشکرگاه مرکز هلمند گفته است، این اقدام‌های طالبان به منظور تحمیل اجباری حاکمیت‌شان غیرپذیرفتنی است و با ادعای آن‌ها مبنی بر حمایت از حل سیاسی از طریق مذاکره طی پروسۀ صلح دوحه، مغایرت دارد.

بر اساس اعلامیه، طالبان نسبت به رفاه و حقوق افراد ملکی بی اعتنایی عمیق از خود نشان می‌دهند و بحران بشری در افغانستان را تشدید می‌بخشند.

در اعلامیه سفارت امریکا در کابل از طالبان خواسته شده که با آتش‌بس دایمی و همه‌جانبه موافقت کنند و در مذاکرات صلح به طور کامل مشارکت کنند، تا رنج مردم افغانستان خاتمه یابد.

در این حال عبدالقادر مالیه، معاون والی جوزجان در صحبت با خبرگزاری فرانس پرس تصرف شهر شبرغان مرکز این ولایت توسط طالبان را تأیید کرده است.

اما میرویس ستانکزی، سخنگوی وزارت داخلۀ افغانستان به رادیو آزادی گفت که طالبان در برخی مناطق شهر شبرغان پیشروی کرده‌اند، اما شبرغان به زودی از وجود طالبان پاکسازی خواهد شد.

عبدالقادر فولاد، رئیس جامعۀ مدنی ولایت جوزجان با اشاره به تحولات اخیر امنیتی در شهر شبرغان به رادیو آزادی گفت: "باید اعتراف کرد که زد و بندهای سیاسی بین مارشال دوستم و حکومت مرکزی وجود داشت، در جوزجان عقده‌های دل‌شان را کشیدند. حکومت مرکزی آن چنان که باید با نیروهای خیزش مردمی و نیروهای امنیتی همکاری می‌کرد، متاسفانه نکرد. ما همیشه داد زدیم، متاسفانه سرنوشت جوزجان چنان شد که شبرغان را که از لحاظ استراتیژیک و سیاسی یکی از شهرهای مهم بود، از دست دادیم."

روز جمعه یک مقام افغان که به خاطر حساسیت موضوع از افشای نامش خودداری کرده، به رادیو آزادی گفت که طالبان شهر زرنج مرکز ولایت نیمروز را تصرف کرده‌اند.

طالبان در اعلامیه‌ای که روز شنبه نشر شد، به مقام‌های دولتی افغان گفته اند که برای فرار از شهر تلاش نکنند و به زندگی عادی‌شان بازگردند.

نبرد میان نیروهای امنیتی افغانستان و طالبان در شهر لشکرگاه
نبرد میان نیروهای امنیتی افغانستان و طالبان در شهر لشکرگاه

هرات، کندهار، لشکرگاه، فیض‌آباد، تالقان، زرنج و شبرغان شهرهایی هستند که طالبان به خاطر تصرف آن‌ها حمله‌های گسترده را آغاز کرده‌اند. اما حکومت افغانستان می‌گوید که طالبان قادر به نگهداری و کنترل هیچ منطقه‌ای نیستند.

از اوایل ماه می با آغاز خروج نیروهای بین‌المللی از افغانستان، خشونت‌ها و درگیری‌ها در مناطق مختلف این کشور شدت یافته است.

اعضای جرگۀ قومی پشتون‌ها در منطقۀ چارسدۀ ایالات خیبر پختونخوا پاکستان نیز از وخامت وضعیت امنیتی در افغانستان ابراز نگرانی کرده‌اند.

در قطعنامه این جرگه که توسط افضل خموش خوانده شد، گفته شده: "این جرگه با هرگونه غصب غیر دموکراتیک قدرت یا تغییر حکومت در افغانستان به شدت مخالف است. جرگه خواستار یافتن یک راه حل از طریق مذاکرات بدون قید و شرط برای جلوگیری از خونریزی افغان‌هاست."

جو بایدن، رئیس جمهور امریکا
جو بایدن، رئیس جمهور امریکا

این در حالیست که جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحدۀ امریکا دستور حمله‌های هوایی بر مواضع جنگجویان طالبان در افغانستان را صادر کرده است.

یک منبع پنتاگون به روزنامۀ تایمز گفته است که آقای بایدن به طیاره‌های (B-52) و سپکتر(Spectre) دستور داده که طالبان را در افغانستان هدف قرار دهند. این دستور در حالی صادر شده که طالبان اخیراً به استقامت شهرهای مهم پیشروی کرده‌اند.

مقام‌های تخار و بدخشان گفته اند که حمله‌های اخیر طالبان بر مراکز ولایت‌ها را دفع کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG