لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۷ ميزان ۱۴۰۰ کابل ۰۷:۱۴

امریکا: طالبان با ادامه حمله‌های‌شان مشروعیت جهانی کسب کرده نمی‌توانند


شماری از جنگجویان طالبان در افغانستان

سفارت امریکا در کابل می‌گوید که طالبان با ادامۀ حمله‌های خود مشروعیت بین‌المللی کسب کرده نمی‌توانند.

سفارت امریکا می‌افزاید که اگر طالبان آرزومند چنین یک مشروعیت اند، باید انرژی خود را به جای میدان جنگ در روند صلح مصرف کنند.

با گسترش دامنۀ حمله‌های طالبان، نگرانی‌های داخلی و جهانی نسبت به اوضاع افغانستان نیز افزایش یافته است. طالبان دیروز (۱۷ اسد) به مرکزهای سه ولایت سرپل، کندز و تخار داخل شده، اداره‌های دولتی را تصرف کردند.

قبل از این طالبان مرکزهای ولایت‌های نیمروز و جوزحان شهرهای زرنج و شبرغان را تصرف کرده بودند و جنگ در اطراف و داخل شهرهای کندهار، لشکرگاه و هرات ادامه دارد.

میرویس ستانکزی، سخنگوی وزارت داخله افغانستان
میرویس ستانکزی، سخنگوی وزارت داخله افغانستان

اما میرویس ستانکزی، سخنگوی وزارت داخله می‌گوید که طالبان بزودی از این شهرها عقب زده خواهند شد.

ستانکزی گفت: "در چندین ولایت به شمول خوست، کندهار، هلمند و هرات صدها تروریست کشته یا زخمی شده‌اند. نیروهای تازه نفس و کوماندو به مناطقی که بیشتر از جانب تروریستان زیر فشار بودند، رسیده‌اند. شهرهای که تروریستان می‌خواستند سقوط دهند به‌زودی به گورستان دشمن مبدل خواهد شد."

درحالی که طالبان به تصرف شهرها روآورده اند، فشار بالای آن‌ها نیز افزایش یافته است. سفارت امریکا در کابل روز یک‌شنبه گفت: "اگر طالبان در صدد کسب مشروعیت بین‌المللی باشند، ادامۀ جنگ آن‌ها را به این آرزو نزدیک نمی‌سازد."

سفارت امریکا در تویت خود افزود: "طالبان به جای کارزار نظامی باید انرژی خود را در پیشبرد روند صلح مصرف کنند."

ازسوی دیگر کمیتۀ بین‌المللی صلیب سرخ می‌گوید که افغانستان یک کشور مرگبار برای غیرنظامیان است و نصف جمعیت این کشور که ۱۷ میلیون نفر می‌شود از جنگ خیلی متضرر شده‌اند.

قبل از این مقام‌های امریکایی گفته اند که اگر طالبان از طریق زور به قدرت برسند حکومت آن‌ها به رسمیت شناخته نخواهد شد.

ولی دیده می‌شود که فشار و ابراز نگرانی ازسوی جهانیان برای حکومت افغانستان کافی به نظر نمی‌رسد و خواستار یک موضع‌گیری قاطع و گام‌های عملی می‌باشد.

وحید عمر، مشاور روابط استراتیژیک ریاست جمهوری گفته است که افغانستان با یک موج بی سابقۀ کشتار دسته جمعی، غارت و تخریب روبرو بوده و می‌پرسد که چه چیزی جهانیان را از اعلام موضع‌گیری آشکار در برابر طالبان و پاکستان و زیر فشار قرار دادن آن‌ها باز می‌دارد؟

وحید عمر، مشاور روابط استراتیژیک ریاست جمهوری
وحید عمر، مشاور روابط استراتیژیک ریاست جمهوری

آقای عمر در تویت خود می‌افزاید: "این دیوانگی قبل از این که دیر شده باشد باید متوقف شود."

رسانه‌های امریکا روز شنبه گزارش دادند که رئیس جمهور بایدن دستور داده که طالبان توسط طیاره‌های جنگی B-52 و سپکتر هدف قرار گیرند.

در این میان وزارت دفاع افغانستان می‌گوید که حمله‌های هوایی خود بر طالبان را افزایش داده و به آن‌ها تلفات وارد شده است.

آن‌سو در صحنۀ سیاسی هم رئیس جمهور اشرف غنی ضمن مشورت با سیاسیون و رهبران جهادی سابق، دربارۀ راه‌های حفاظت از دست‌آوردها و حمایت از نیروهای امنیتی با آن‌ها گفتگو کرده است.

XS
SM
MD
LG