لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۶ ميزان ۱۴۰۰ کابل ۰۹:۴۹

افزایش هشتگ تحریم بر پاکستان در فیسبوک و توییتر


صفحه رسمی توییتر امرالله صالح معاون نخست رئیس جمهوری افغانستان

شماری از کاربران شبکه جهانی توییتر و فیسبوک، هشتگ خواست برای تحریم بر پاکستان را طی دو روز گذشته افزایش داده اند.

به باور آنها، از اینکه پاکستان حامی اصلی طالبان در جنگ افغانستان است، باید مورد تحریم قرار گیرد.

انجیلا احمدی از کاربرانی که هشتگ تحریم بر پاکستان (#SanctionPakistan) را به کار برده، خواستش را اینگونه در گفت‌وگو با رادیو آزادی شریک ساخته: "هموطنانم! اگر کار دیگری از دست تان بر نمی آید، حداقل برای جنگ فعلی پاکستان بر ضد وطن، در اشتراک این هشتگ شریک شوید."

بسم‌الله رحیمی از خبرنگاران افغان است. او می‌گوید، هشتگ تحریم بر پاکستان وحدت مردم افغانستان را در برابر مداخله های پاکستان ثابت ساخت: "ممکن این همه اعتراض‌ها، جلو این را نگیرد که رسانه های اجتماعی پاکستان را تحریم کنند یا سازمان ملل به این گوش ندهد که پاکستان را تحریم کند، اما در نهایت یک موضوع که خیلی اساسی و تاثیر گذار بوده می‌تواند، نشان دادن وحدت، یکپارچگی، همدستی و همفکری شهروندان افغانستان است که در واقع امروز همه شان از یک تریبیون صدا می‌زنند که پاکستان را تحریم کنید."

مقام‌های افغان از امر الله صالح معاون اول ریاست جمهوری گرفته تا عبدالستار میرزکوال سرپرست وزارت داخله، روح الله احمدزی سخنگوی وزارت دفاع و هزاران تن دیگر خواهان وضع تحریم‌ها بر پاکستان شده اند.

آنها نگفته اند که چگونه تحریمی بر پاکستان وضع شود و جزئیات نداده اند.

تنها در داخل افغانستان نه بلکه کریس الکساندر سفیر پیشین کانادا در کابل، هشتگ تحریم بر پاکستان را بارها به کار برده است.

اکنون شمار کسانی که این هشتگ را در توییتر به کار برده اند، به بیش از ۱۴۰ هزار تن رسیده است. در فیسبوک هم شمار این کاربران به بیش از ۱۰۰ هزار تن افزایش یافته.

درخواست در این مورد هنگامی صورت می‌گیرد که طالبان در چند روز گذشته، حملات شانرا بر مراکز شهرهای افغانستان ادامه داده اند.

با آنکه تا اکنون پاکستان در مورد هشتگی که برای وضع تحریم‌ها بر آنکشور درخواست می‌کند، واکنش نشان نداده، اما در گذشته گفته است که از پروسۀ صلح و امنیت افغانستان حمایت می‌کند.

شاه محمود قریشی وزیر خارجه پاکستان
شاه محمود قریشی وزیر خارجه پاکستان

شاه محمود قریشی وزیر خارجه پاکستان به تازگی در توییتر نوشت که هر گونه خشونت در افغانستان را نکوهش می‌کند و به حمایت از پروسۀ صلح بین افغان‌ها ادامه می‌دهد.

اسلام آباد می‌گوید که روند قطر را تسهیل کرده و به تشویق طالبان برای گفت‌وگو ها ادامه داده است.

با آنکه گفت‌وگو میان هیئت مذاکره کننده دولت افغانستان و گروه طالبان در سپتمبر سال گذشته در دوحه آغاز شد، اما هر دو جانب تا اکنون به هیچ‌گونه نتیجه دست نیافته اند.

XS
SM
MD
LG