لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۲۶ سنبله ۱۴۰۰ کابل ۰۹:۲۴

تشدید خشونت در افغانستان؛ صلیب سرخ: در ده روز ۴هزار زخمی درمان شده اند


آرشیف، طفلی که در اثر تشدید خشونت ها در افغانستان زخمی شده در یک شفاخانه زیر درمان قرار دارد.

کمیته بین‌المللی صلیب سرخ "آی سی آر سی" به روز سه‌شنبه (۱۹ اسد) گزارشش را در باره زخمیان غیرنظامی منتشر کرد که در جریان ۱۰ روز گذشته در شفاخانه‌های این کمیته در افغانستان درمان شده اند.

رویا موسوی سخنگوی این کمیته در افغانستان به رادیو آزادی گفت که تنها از اول ماه آگست تا به حال بیش از ۴ هزار غیرنظامی در جنگ‌ها زخمی شده اند: "از آغاز ماه آگست تا به حال بیش از ۴ هزار زخمی جنگ در شفاخانه‌های تحت حمایت صلیب سرخ درمان شده اند. با تشدید جنگ در کندز، لشکرگاه، قندهار و دیگر شهرها و ولایت‌های کشور صدها هزار نفر با تهدید مواجه شده اند. کمیتۀ صلیب سرخ به عنوان یک نهاد بشردوستانه از تمام طرف‌های جنگ می‌خواهد که خویشتنداری فوری، حمایت از ملکی‌ها، حفاظت از تاسیسات عمومی مانند شفاخانه‌ها و زیان‌هایی را که به دلیل جنگ به اماکن عمومی وارد می‌شود، در نظر بگیرند."

آی سی آر سی با اشاره به میزان زخمیان در ده روز گذشته گفته که این نشان دهندۀ تشدید خشونت‌ها است.

ایلوا فیلیون، رئیس نمایندگی مرکزی کمیتۀ صلیب سرخ در افغانستان در خبرنامه‌ای اظهار نگرانی کرده و گفته که خانه‌ها ویران می‌شوند، کارکنان صحی و بیماران با خطر مواجه هستند، شفاخانه‌ها و تاسیسات آب و برق زیانمند می‌شوند.

او افزوده که استفاده از مواد انفجاری دست‌ساز در شهرها فراتر از هدف موردنظر آنها، برای افراد غیرنظامی تأثیر مخرب و زیانباری دارد و اکثر خانواده‌ها چاره‌ای جز فرار به محل امن ندارند و این وضعیت باید پایان یابد.

آرشیف
آرشیف

‎مقام‌های کمیته صلیب سرخ می‌گویند که تنها در ماه جولای به ۱۳ هزار زخمی خدمات صحی ارائه کرده اند.

در گزارش این کمیته تنها آمار زخمیانی داده شده که در ولایت‌های مشخص و در شفاخانه‌های تحت حمایت صلیب سرخ درمان شده اند، اما این که شمار دقیق زخمیانی که در تمام ولایت‌ها و در شفاخانه‌های جدا از تحت پوشش این کمیته درمان شد اند، مشخص نیست.

‎این که از میان ۴ هزار زخمی درمان شده از سوی صلیب سرخ چه تعداد‌ شان زن، مرد و یا کودک بودند چیزی گفته نشده و همچنان در بارۀ آمار کشته‌ شدگان اطلاعی داده نشده است.

اما کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در گزارشی گفته بود که تلفات غیرنظامیان در شش ماه نخست ۲۰۲۱ نسبت به زمان مشابه آن در سال گذشته ۸۰ درصد افزایش یافته.

بر اساس این گزارش، در این مدت ۱۶۷۷ غیرنظامی کشته و ۳۵۴۴ غیرنظامی دیگر زخمی شده اند.

در این میان ۱۵۴ زن کشته و ۱۷۱ زن زخمی و ۳۳۷ کودک کشته و ۱۰۳۸ کودک دیگر زخمی شده اند.

با آن که حکومت افغانستان و گروه طالبان در پیوند به گزارش کمیتۀ صلیب سرخ چیزی نگفته اند، اما پیش از این محمداشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان به نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان هدایت داده بود که به امنیت جان غیرنظامیان اولویت دهند.

همچنان سخنگویان گروه طالبان در گفت‌وگوهای شان با رادیو آزادی در پیوند به امنیت جان غیرنظامیان تعهد سپرده بودند.

‎این در حالیست که در این اواخر بیشتر ولایت‌ها و مناطق افغانستان گواه درگیری شدید میان نیروهای امنیتی افغانستان و افراد طالبان هستند که در بیشتر موارد غیرنظامیان زیانمند شدند و در برخی موارد مجبور به ترک خانه‌های شان گردیدند.

XS
SM
MD
LG