لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۴ ميزان ۱۴۰۰ کابل ۱۰:۲۷

خواست اداره ملی تنظیم آب برای حفاظت از پروژه‌های ملی و تاسیسات عامه‌ی افغانستان


بند سلما در هرات

اداره ملی تنظیم امور آب افغانستان گفته که حفاظت از پروژه‌های ملی مسوولیت همگان است و مخالفان مسلح دولت با نقش منفی در این زمینه نباید خود را مورد قضاوت مردم و تاریخ قرار دهند.

این اداره گفته که برخی پروژه‌های بزرگ و مهم مانند بند سلما، بند کمال خان، بند کجکی، بند شاه و عروس و بندهای دیگر را به بهره برداری سپرده‌اند و باید از آن به عنوان تاسیسات عامه حفاظت شود.

احمد رشاد حکیم٬ رئیس مالی و فنی اداره ملی تنظیم امور آب روز چهارشنبه (۲۰ اسد) در نشست خبری در کابل گفت که علاوه بر حکومت، مخالفان مسلح دولت و مردم عام نیز مسوولیت دارند که از تاسیسات عامه نگهداری کنند.

حکیم افزود: "خواست ما این است که حفاظت از تاسیسات عامه مسوولیت همه است چه مخالفان دولت و چه مردم عادی. باید در نگهداری آن سهیم شوند و در آینده با نقش منفی، خود را مورد قضاوت مردم و مورخین قرار ندهند. تاسیسات عامه سیاسی نبوده بلکه بخش‌های خدماتی است."

بند شاه و عروس در کابل
بند شاه و عروس در کابل

اداره ملی تنظیم امور آب افغانستان گفته که در حال حاضر سرگرم جذب سرمایه‌گذاری‌های استراتژیک برای مدیریت بیشتر آب این کشور است.

به گفته این اداره، تلاش می‌شود که آب‌های این کشور مدیریت شود و بندها و کانال‌های آب‌رسانی در ولایت‌های گوناگون ساخته شوند.

احمد ویس بصیری٬ معاون اداره ملی تنظیم امور آب گفت که در حال حاضر، کار ساخت بندهای کمال خان، پاشدان، کجکی، دهنه دره، شاه و عروس، مچلغو، پالتونی، توری، شفلو، و تونل‌های بند بخش آباد در مراحل گوناگون ادامه دارد.

او همچنین افزود که تلاش‌ها برای جذب سرمایه برای ساخت بندهای شال، ساگی، گمبیری، سروبی دو، باغدره، قلعه میامی و بندهای زنجیره‌ای بدخشان ادامه دارد.

بصیری گفت: "بندهای زنجیره‌ای دشت جوم ولایت بدخشان در همآهنگی با تاجیکستان تحت پروسه مذاکرات قرار دارند. بیشترین تمرکز اداره به هدف مدیریت منابع آب فعلآ جذب سرمایه‌گذاری‌های استراتژیک مانند سکتور خصوصی و همکاران بین‌المللی در بخش مدیریت منابع آب این کشور می‌باشد."

بند کمال خان در نیمروز
بند کمال خان در نیمروز

او جریان آب از بند کمال خان در ولایت نیمروز به ایران را، پس از افتادن این ولایت به دست طالبان رد کرد.

این درحالی است که به تازگی بخشی از بند شاه وعروس در کابل به دلیل درگیری‌ها، آسیب دیده و در نزدیکی بند سلما در ولایت هرات نیز انفجار شده است.

حکومت افغانستان طالبان را در این مورد مقصر دانسته اما این گروه گفته که به تاسیسات عامه و پروژه‌های ملی خساره وارد نمی‌کنند. ذبیح الله مجاهد٬ سخنگوی این گروه، حکومت را متهم به خساره وارد کردن به بند شاه و عروس کرده است.

پیش از این، محمد اشرف غنی٬ رئیس جمهوری افغانستان گفته که در یک سال گذشته طالبان حدود یک ملیارد دالر به تاسیسات عامه خساره وارد کرده، اما طالبان این اظهارات را رد کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG