لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۲۷ سنبله ۱۴۰۰ کابل ۰۶:۰۰

امیدواری حکومت افغانستان و ناامیدی طالبان از نشست دوحه


آرشیف، گفت‌وگوهای مقامات حکومت افغانستان با اعضای دفتر سیاسی گروه طالبان در قطر

برگزاری نشست سه روزه در دوحه پایتخت قطر در مورد روند صلح افغانستان، اما این نشست با امیدها و نا امیدی ها رو به رو شده است.

طالبان گفته اند که حکومت افغانستان به مذاکرات صلح تمایل ندارد، در برابر این گروه جنگ اعلان کرده و به همین دلیل این نشست ها نتیجه مطلوبی در قبال نخواهد داشت.

محمد نعیم سخنگوی دفتر سیاسی گروه طالبان
محمد نعیم سخنگوی دفتر سیاسی گروه طالبان

محمد نعیم سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر به رادیو آزادی گفت که حکومت افغانستان به گفت‌وگوهای صلح متعهد نیست: "اینها (حکومت افغانستان) به صلح تعهد و تمایل ندارند. پس فکر نمی‌کنم که این نشست ها پیشرفت خاصی داشته باشند. در نخست باید جامعه جهانی اداره کابل را تحت فشار قرار دهد تا از کشتار مردم دست بکشد."

اما هیئت مذاکره کننده دولت افغانستان برعکس طالبان، به نتایج نشست برگزار شده در دوحه پایتخت قطر امیدوار است.

غلام فاروق مجروح، یک عضو این هیئت گفته که با نمایندگان کشورهای جهان طرحی را در مورد صلح افغانستان در میان می گذارند: "نماینده های برخی کشورها و نهادهای جهانی و منطقه‌ای، برای همآهنگی، تقویت، تسریع و رسیدن گفت‌وگوهای صلح افغانستان به یک نتیجه گرد هم آمده اند. با هیئت های دو طرف به گونه جداگانه دیدار کردند. این نشست ها امروز و فردا ادامه می‌یابند. هیئت دولت جمهوری افغانستان، طرح خود در مورد صلح را با آنها شریک خواهد ساخت."

روز چهارشنبه (۲۰ اسد) در دومین روز این نشست نمایندگان کشورهای عضو "ترویکا پلس" در مورد روند صلح افغانستان گفت‌وگو می‌کنند.

شورای عالی مصالحه ملی افغانستان گفته که پیام دولت افغانستان به اعضای این نشست، تسریع روند گفت‌وگوهای صلح و پایان دادن به جنگ و خشونت‌ها در این کشور، خواهد بود.

نمایندگان ایالات متحده امریکا، روسیه، چین و پاکستان شرکت کنندگان این نشست هستند.

تلاش‌ها برای پیشرفت در گفت‌وگوهای صلح و نزدیک شدن دو طرف به راه حل صلح آمیز، در حالی صورت می‌گیرد که حمله های طالبان بر شهرهای افغانستان ادامه دارد.

XS
SM
MD
LG