لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۲۶ سنبله ۱۴۰۰ کابل ۰۸:۵۷

روایت نیروهای افغان پس از تسلیم شدن به طالبان


نبرد میان نیروهای افغان و طالبان در هرات

در ولایت هرات ۱۷ ولسوالی به گونه‌ای کامل طی دو ماه اخیر به دست گروه طالبان سقوط کرده و شمار زیادی از نیروهای افغان‌ در این ولسوالی‌ها به گروه طالبان پیوسته‌اند.

روایت نیروهای افغان پس از تسلیم شدن به دست طالبان چگونه است و طالبان چگونه با این نیروها برخورد کرده‌اند؟

"عبدالوهاب ولد غلام یحیی از ولسوالی پشتون زرغون هرات. امیدواریم که به این شخص هیچ کسی مزاحمت نکند. تعهد نامه من با طالبان بوده و این‌جا امضا کرده و گفته مهر هم می‌شود."

این برگه عفو را حدود یک ماه پیش گروه طالبان به عبدالوهاب سرباز اردوی ملی در ولسوالی کشک رباط سنگی ولایت هرات در غرب افغانستان داده بودند.

او با ۴۰ تن دیگر از نیروهای افغان پس از به گفتۀ او نرسیدن کمک و کمبود شدید تجهیزات جنگی به گروه طالبان تسلیم شدند.

او طی ۹ سال خدمت در اردوی ملی در ۹ ولایت افغانستان وظیفه اجرا کرده و تسلیمی به طالبان را دشوارترین لحظه در طول عمرش می‌داند.

نبرد نیروهای افغان و خیزش‌های مردمی به فرماندهی اسماعیل خان دربرابر طالبان در هرات
نبرد نیروهای افغان و خیزش‌های مردمی به فرماندهی اسماعیل خان دربرابر طالبان در هرات

او روایت می‌کند که بر خلاف انتظارش، پس از تسلیم شدن به طالبان، برخورد جنگجویان این گروه با وی مناسب بود: "به واقعیت برخورد طالبان با من در هنگام تسلیم شدن خوب بود. ملای کلان طالبان به نام مولوی حسن گفت که اگر فرد دولتی برادر من را نیز کشته باشد و تسلیم شود، ما با وی کاری نداریم. ما نمی‌خواستیم که به گروه طالبان تسلیم شویم، اما وقتی قومندان کندک می‌خواهد که با طیاره پرواز کند و ما را تنها بگذارد، ما به طالبان تسلیم شدیم. البته مهمات کافی هم برای جنگیدن با طالبان نداشتیم."

اما روایت عبدالوهاب در مورد بخشایش طالبان با برخی از رویدادهای دیگر متفاوت است.

شبکه خبری «سی‌ان‌ان» امریکا ماه سرطان یک ویدیویی پخش کرد که نشان می‌داد که ۲۲ نیروی ویژه افغان پس از تسلیم شدن به گروه طالبان تیرباران شده‌اند. گفته می‌شود که این ویدیو در ولسوالی دولت‌آباد ولایت فاریاب ضبط شده است. اما گروه طالبان این ویدیو را جعلی خوانده اند.

گروه طالبان به پیش‌روی به سمت شهر هرات ادامه داده‌اند و به همین خاطر، عبدالوهاب می‌خواهد که دوباره به عضویت اردوی ملی بپیوندند، اما این را هم می‌داند که دستگیر شدن از سوی طالبان در لباس اردو، حتی به مرگ‌اش خواهد انجامید.

عبدالوهاب افزود: ؛برای من جوان جای شرم است که در هرات جنگ است و هر لحظه رویدادهای جنگ از طریق تلویزیون می‌بینم و ناراحت می‌شوم. حالا مادر، زن و دو اولاد من مانع من می‌شوند که دوباره به اردو بروم. اما افغانستان وطن من است و به جای مادرم است. من به‌زودی به اردوی ملی دوباره می‌روم، تا به وطن خود خدمت کنم. پس با طالبان می‌جنگم، یا به این وطن کشته شوم و یا سربلند باشم."

مقام‌های محلی و امنیتی هرات، آمار نیروهای دولتی تسلیم شده به گروه طالبان را مشخص نمی‌کنند.

اما عبدالصبور قانع، والی هرات در صحبت با رادیو آزادی، از نیروهای تسلیم شده به گروه طالبان می‌خواهد که دوباره به صفوف شان برگردند.

قانع گفت: "تمام نیروهایی که به شکلی از اشکال دچار مشکل [به گروه طالبان تسلیم] شده‌اند، یک تعداد زیادی از این نیروها به صفوف‌شان برگشته‌اند و تعداد دیگر هم می‌آیند. این نیروها دوباره تنظیم می‌شوند و برای دفاع از خاک، وطن و هرات به وظیفه گماشته می‌شوند."

عبدالصبور قانع، والی هرات
عبدالصبور قانع، والی هرات

ذبیح‌الله مجاهد، یکی از سخنگویان گروه طالبان در واکنش به پیوستن دوباره برخی از نیروهای تسلیم شده هشدار می‌دهد که با دست‌گیری دوباره این نیروها، برخورد جدی با آنان صورت خواهد گرفت و دوباره عفو نخواهند شد.

دو هفته می‌شود که جنگ به مناطق مسکونی در شهر هرات رسیده است. هم اکنون در کنار نیروهای افغان، نیروهای مقاومت مردمی درگیر جنگ با گروه طالبان هستند.

اما عبدالوهاب عزمش را جزم کرده.

او سر از هفته جدید دوباره به صفوف اردوی ملی بر می‌گردد، از رهبری وزارت دفاع می‌خواهد که با حمایت از نیروهای خط مقدم جنگ و از بین بردن ضعف رهبری، باعث نشوند که سربازان دیگری به مانند او به گروه طالبان تسلیم شوند.

طالبان ۱۷ ولسوالی هرات را به‌گونه کامل کنترل می‌کنند و در ولسوالی‌های انجیل و گذره نزدیک به شهر هرات نیز در حال جنگ با دولت هستند. هم چنین جنگ میان نیروهای دولتی، مقاومت مردمی با طالبان در شهر هرات نیز جریان دارد.

این در حالی است که نیروهای امریکایی در ماه آگست به گونه کامل افغانستان را ترک می‌کنند؛ اما نگرانی اصلی شهروندان افغانستان شعله‌ور شدن بیشتر جنگ است.

XS
SM
MD
LG