لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱ ميزان ۱۴۰۰ کابل ۰۵:۵۰

نشست ترویکا پلس؛ کابل خواستار آتش‌بس فوری و آغاز گفتگوهای معنی دار شد


عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان

وزارت خارجه افغانستان گفته که ادامه حمله های طالبان در همآهنگی با هراس افگنان منطقه‌ای و جهانی، باعث گسترش جنگ در این کشور می‌شود و خشونت‌ها و افراطیت در افغانستان را افزایش خواهد داد.

این وزارت گفته که هراس افگنی برای امنیت اجتماعی منطقه و جهان تهدید جدی و جبران ناپذیر شمرده می‌شود.

وزارت خارجه افغانستان روز پنجشنبه (۲۱ اسد) پس از برگزاری نشست ترویکا پلس در قطر با پخش اعلامیه‌ای گفته که "توقف خشونت و اعمال جرمی طالبان که در همآهنگی با هراس افگنان منطقه‌ای و جهانی صورت می‌گیرد نه تنها به نفع افغانستان است بلکه به نفع تمام جهان به ویژه کشورهای منطقه خواهد بود."

در اعلامیه به نقل از عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحه ملی آمده که هیئت افغانستان در نشست ترویکا پلس خواستار آتش‌بس فوری و آغاز گفت‌وگوهای معنی‌دار و صادقانه برای رسیدن به یک توافق سیاسی شده است.

نشست دو روزه ترویکا پلس به اشتراک نمایندگان ایالات متحده، روسیه، چین و پاکستان دیروز در دوحه پایتخت قطر پایان یافت.

در این حال، فریدون خوزون سخنگوی این شورا روز پنجشنبه به رادیو آزادی گفت که طالبان راه جنگ را اختیار کرده اما در این نشست تاکید خواهد شد که راه حل سیاسی بهترین گزینه برای حل بحران کنونی افغانستان است: "رئیس شورای عالی مصالحه ملی به نمایندگی از جمهوری افغانستان در این نشست شرکت می‌کند و پیام روشنی را از صلح این کشور به گوش جهانیان می‌رساند. طالبان از صلح روی گشتانده و راه جنگ را در پیش گرفته اند. ما به این باور هستیم که جنگ راه حل نیست و کشورهای منطقه و جهان تلاش می‌کنند که دو طرف را به میز مذاکره برگردانند و مذاکرات را سرعت بخشند."

او گفته که در این نشست نمایندگان برخی کشورهای منطقه شرکت می‌کنند و همه آنها خواستار حل معضل کنونی افغانستان از راه گفت‌وگو اند.

ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده امریکا
ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده امریکا

در همین حال ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه امریکا گفته که این نشست‌ها برای پایان یافتن جنگ در افغانستان مهم بوده و تلاش می‌شود که حکومت افغانستان و طالبان از راه گفت‌وگو به بحران این کشور نقطقه پایان بگذارند.

پرایس، دیروز به خبرنگاران در واشنگتن گفته که طالبان خشونت‌ها را در افغانستان افزایش داده اند و این به گفته او، مخالف مواد توافق‌نامه میان امریکا و طالبان است: "حمله بر مرکزهای ولایت‌ها و هدف قراردادن غیر نظامیان با مواد توافق‌نامه سازگاری ندارد. این در بند اخیر توافق‌نامه آمده است. نکته کلیدی که من یاد کردم توافق آتش‌بس دایمی و جامع در مورد نقشه راه سیاسی برای آینده افغانستان است."

ند پرایس یکبار دیگر تاکید کرده هر دولتی که در آینده بخواهد از طریق زور در افغانستان قدرت را به دست گیرد، مشروعیت نداشته و از حمایت امریکا و جامعه جهانی برخوردار نخواهد بود.

از سویی هم وزیر دفاع جرمنی به تازگی گفته که اگر طالبان کنترل تمام افغانستان را در دست گیرند و قانون شریعت را عملی کنند، کشورش هیچگونه حمایتی از این کشور نخواهد کرد.

براساس گزارش آژانس خبری رویترز، جرمنی سالانه ۵۰۵ میلیون دالر با افغانستان کمک می‌کند.

طالبان در هفته جاری مرکزهای ولایت‌های نیمروز، جوزجان، سمنگان، کندز، بدخشان، سرپل، بغلان، غزنی و فراه را تصرف کرده اند و در حال حاضر در ولایت‌های هلمند، بادغیس، کندهار و برخی ولایت‌های دیگر درگیری شدید جریان دارد.

XS
SM
MD
LG