لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۲ ميزان ۱۴۰۰ کابل ۰۳:۴۳

مسوولان: بیش از ۵۰ هزار جلد کتاب اسلامی برای مکاتب بدخشان چاپ شده است


آرشیف٬ کتاب‌های درسی چاپ شده برای مکاتب

مسوولان در ریاست معارف بدخشان از چاپ بیش از ۵۰ هزار جلد کتاب از سوی وزارت معارف برای مکاتب این ولایت خبر می‌دهند.

به گفته این مسوولان این کتاب‌ها از صنف ششم الی دوازدهم در بخش آموزش‌های اسلامی است و قرار است برای مکاتب ولسوالی‌های مختلف توزیع شود.

به تازگی شهر فیض آباد٬ مرکز بدخشان بدست طالبان سقوط کرد. از چند روز به این‌سو تمامی اداره‌های دولتی در این ولایت مسدود شده و عرضه خدمات برای مردم ندارند.

اما چند روز پیش از سقوط شهر فیض آباد، مسوولان ریاست معارف بدخشان گفته اند که بزودی هزاران جلد کتاب ثقافت اسلامی برای مدارس دینی در اکثر ولسوالی‌های این ولایت توزیع خواهد شد.

روح‌الله محقق٬ رئیس معارف بدخشان به رادیو آزادی گفت که بالاتر از ۵۰ هزار جلد کتاب از صنف ششم تا دوازدهم در بخش آموزش‌های اسلامی‌ برای مکاتب این ولایت چاپ شده و قرار است در روزهای نزدیک توزیع شود.

محقق گفت: "برای ۴۰ دارالعلوم و مدرسه در ۲۲ ولسوالی توزیع می‌گردد. با توزیع این کتاب‌ها مشکلات کتاب در بخش اسلامی صدر درصد حل می‌شود. تلاش‌ها جریان دارد که مشکل کتاب در بخش‌های دیگر هم حل گردد."

از سوی هم ذبیح‌الله مجاهد٬ سخنگوی گروه طالبان به رادیو آزادی می‌گوید که آنان در بخش توزیع کتاب درسی برای دانشجویان مکاتب ولایت بدخشان موافق هستند.

آقای مجاهد می‌گوید که کمیسیون بخش تعلیمی این گروه در قسمت توزیع کتاب‌ها دانشجویان را کمک می‌کنند. مکاتب اکثر ولسوالی‌های بدخشان به قلت کتاب درسی در بخش‌های مختلف مواجه هستند.

پرویز سیدی٬ آمر معارف ولسوالی مایمی بدخشان به رادیو آزادی می‌گوید که دو مدرسه دینی در این ولسوالی وجود دارد اما شاگردان در کنار نبود جای مناسب به نبود کتاب سخت مواجه هستند.

اکنون آقای سیدی چشم به راه توزیع کتاب‌های تازه چاپ شده است.

سیدی می‌گوید: "مشکلات اساسی دانش آموزان ما نبود کتاب است٬ حتی در مدرسه قاضی قربان از صنف ششم، هفتم و هشتم حتی یک جلد کتاب وجود ندارد."

دانش آموزان در سراسر بدخشان در کنار مضامین دینی به کمبود دیگر کتاب‌ها سخت ضرورت دارند.

معشوقه آموزگار در یکی از مکاتب شهر فیض آباد مرکز ولایت بدخشان به رادیو آزادی می‌گوید که نبود کتاب درسی در مکتب سبب شده است تا سالانه هزار دانشجو به نهادهای تحصیلات عالی راه پیدا نکنند.

معشوقه گفت: "در یک صنف ۴۰ نفره تنها ۵ الی ۱۰ دانش آموز کتاب دارد و تمام. نبود کتاب سبب شده است تا اکثر شاگردان ما درس را یاد نگیرند و کار خانگی را انجام ندهند."

اکنون دانش آموزان و آموزگاران بدخشان انتظار دارند که کتاب‌های درسی نصاب جدید در بخش‌های دیگر هم به این ولایت فرستاده شود تا در جریان سال تعلیمی جدید بتوانند از آن استفاده کنند.

بدخشان در شمال شرق افغانستان از جمله ولایت های است که اکثر مکاتب تعمیر ندارد و دانش آموزان در کنار دیگر مشکلات مثل نبود میز، چوکی٬ قلم و کتابچه در فصل گرما و بهار در فضای باز درس می‌خوانند. شهر فیض آباد مرکز این ولایت دو روز پیش بدون درگیری بدست طالبان افتاد.

حالا از میان ۲۷ ولسوالی تنها کران و منجان بدست نیروهای دولتی است و بشمول مرکز تمامی ساحات بدخشان از سوی جنگجویان طالب اداره می‌شود.

XS
SM
MD
LG