لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۳۱ سنبله ۱۴۰۰ کابل ۰۹:۵۳

صدها سرباز امریکایی به کابل رسیدند


سربازان امریکایی

صدها تن از سه هزار سرباز امریکایی که قرار بود به افغانستان برگردند، دیشب به کابل رسیدند.

برگشت شمار بزرگی از سربازان امریکایی به کابل در حالی صورت می‌گیرد که درگیری در این کشور به گونه بی‌پیشینه افزایش یافته و طالبان ۱۹ ولایت افغانستان را تصرف کرده‌اند.

رسانه‌های غربی گزارش داده‌اند که این سربازان امریکایی دیشب به کابل رسیدند و صدها تن دیگر در راه کابل هستند.

به گزارش اسوشیتدپرس، در کنار نیروهای امریکایی، بریتانیا نیز حدود ۶۰۰ سرباز به افغانستان می‌فرستد.

ظاهراً تامین امنیت روند خروج کارکنان سفارت امریکا و بریتانیا، شهروندان این کشورها و هزاران افغانی که با آنها کار کرده‌اند و حالا با تهدید رو به رو هستند، از وظایف اصلی سربازان برگشته به کابل گفته شده است.

جان کربی سخنگوی وزارت دفاع امریکا نیز گفته که "یک مجموعه از سربازان اکنون در کابل هستند تا به امریکایی‌ها و همکاران افغان آنها کمک کند که به سرعت از آنجا خارج شوند."

جان کربی سخنگوی وزارت دفاع امریکا
جان کربی سخنگوی وزارت دفاع امریکا

پیش از این ایالات متحده اعلام کرده که سه هزار سرباز به افغانستان می‌فرستد تا در تامین امنیت روند خروج کارکنان سفارت آن کشور از کابل، شهروندان آن کشور و همکاران افغان آنها که با تهدید مواجه ستند، همکاری کنند.

امریکا پیش از این گفته که تا روز یکشنبه روند رسیدن ۳ هزار سرباز امریکایی به کابل تکمیل خواهد شد.

در همین حال آلمان نیز گفته که تعداد کارکنان سفارتش را در کابل کاهش می‌دهد.

کانادا هم اعلام کرده که بخاطر تامین امنیت خروج شهروندانش در کابل و خروج هزاران افغانی که با تهدید رو به رو هستند به افغانستان سرباز می‌فرستد.

اما طالبان گفته‌اند که برگشت سربازان خارجی به افغانستان، به معنای ادامه اشغال در این کشور است.

ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی این گروه در این مورد به رادیو آزادی چنین گفت: "بدون شک این تجاوز، اشغال و ادامه اشغال است. ما بی‌تفاوت نخواهیم بود، اما به عمل‌کرد آنها می‌بینیم که خارج می‌شوند یا کارهای دیگری نیز انجام می‌دهند. اگر آنها محاسبه نادرست کردند، با واکنش جدی روبه‌رو خواهند شد."

درهمین حال، سفارت امریکا در کابل به کارکنان خود دستور داده که اسناد حساس خود را نابود کنند.

هزاران سرباز امریکایی و صدها نیروی بریتانیایی در حالی به کابل برمی‌گردند که خشونت‌ها در این کشور افزایش یافته و طالبان ۱۹ ولایت افغانستان را تصرف کرده‌اند.

هنوز مشخص نیست که این نیروهای امریکایی و بریتانیایی تا چه زمانی در افغانستان خواهند بود؟ وزارت دفاع افغانستان و نیروهای خارجی در این کشور نیز در این مورد هنوز اظهار نظر نکرده‌اند.

XS
SM
MD
LG