لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱ ميزان ۱۴۰۰ کابل ۰۵:۴۴

برخی از کارمندان ملکی دولت افغانستان حقوق دوماهه خود را دریافت نکرده‌اند


آرشیف

برخی از کارمندان اداره‌های ملکی دولت افغانستان می‌گویند که حقوق خود را از دو ماه گذشته بدین سو دریافت نکرده‌اند.

درگیری و سقوط بسیاری از ولایت‌های کشور باعث نگرانی عمیق کارکنان دولت شده است.

آنان می‌گویند حقوق‌شان از زمانی که طالبان کنترل برخی از ولایات را به دست گرفته و اداره‌های ملکی زیادی تخریب شده‌، به تاخیر افتاده‌است.

جاوید عابد باشنده ولایت کندهار می‌گوید: "تقریباً من یازده سال بی‌وظیفه بودم. در آخر توانستم که یک وظیفه دولتی بگیرم. تا حال نتوانسته‌ام که حالت خود را کنترول کنم یا ترس خود را دور کنم. شش ماه پیش وظیفه دولتی گرفتم و دو ماه می‌شود که معاش نگرفته‌ام."

گلبدین که از ولایت بغلان آواره شده‌، می‌گوید که از سه ماه پیش حقوق خود را دریافت نکرده‌است.

او می‌گوید: "سه ماه می‌شود معاش نگرفته‌ام، چرا که در بغلان جنگ است و امنیت خوب نیست. این ساحه از حاکمیت دولت بیرون شد و نمی‌فهمم معاش ما چه می‌شود و از کدام مرجع می‌آید."

کارمندان ادارات ولایاتی که به دست طالبان افتاده، می‌گویند پس از تصرف این ولایات، تأخیر در حقوق آنان و بسیاری مشکلات دیگر به‌وجود آمد.

طالبان از حدود یک ماه گذشته به این سو حملات خود را در چند ولایت افغانستان آغاز کرده و حدود ۱۹ ولایت را به تصرف خود درآورده‌اند و نبردهای سنگین همچنان در برخی از ولایات ادامه دارد.

در همین‌حال، رفیع تابع سخنگوی وزارت مالیه افغانستان روز شنبه به رادیو آزادی گفت که حکومت افغانستان به‌زودی در این مورد تصمیم خواهد گرفت.
د افغانستان د مالي وزارت ویاند رفیع تابع

رفیع تابع سخنگوی وزارت مالیه افغانستان
رفیع تابع سخنگوی وزارت مالیه افغانستان

آقای تابع می‌گوید: "همکاری وزارت مالیه در پیوند به پرداخت معاشات مامورین ملکی در سرتاسر کشور هیچ‌گونه مشکل ندارد و این مشکل نه از لحاظ فعالیت‌های بودجه‌ای ما است و نه از لحاظ فعالیت‌های اجرایی ما. ولی در آن عده ولایت‌های که مشکلات امنیتی به‌وجود آمده، حکومت افغانستان تلاش دارد که هرچه زودتر روی یک میکانیزم و طرح جدید کار کند و ان‌شاءالله جزئیات آن با مردم شریک خواهد شد‌."

اما طالبان از فعال نگهداشتن ادارات ملکی می‌گویند.

ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی این گروه روز گذشته با نشر اعلامیه‌ای گفت که تمام ادارات ملکی به روی مردم باز است و‌کارمندان این ادارات می‌توانند در وظایف‌شان حاضر باشند، اما توضیح نداد که حقوق آنها را چگونه پرداخته می‌شود.

XS
SM
MD
LG