لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۶ ميزان ۱۴۰۰ کابل ۰۲:۵۸

گاردین: امریکا حدود ۱۰۰۰ سرباز را به افغانستان اعزام کرد


شماری از روزنامه‌های جهان
  • گاردین

روزنامه گاردین چاپ بریتانیا، مقاله‌ای در مورد اعزام نیروهای امریکایی به افغانستان نشر کرده، در بخشی از آن می‌نویسد: ایالات متحدۀ امریکا جمعه حدود ۱۰۰۰ عسکر را برای تامین خروج مصون شهروندان‌اش از افغانستان، اعزام کرد و قصد دارد ۲۰۰۰ عسکر دیگر را نیز به این کشور اعزام کند.

به نوشته این روزنامه، اردوی امریکا در تلاش است تا هزاران کارمند و شهروندان خارجی از جمله کارمندان سفارت این کشور در کابل را تخلیه کند.

به اساس گزارش گاردین، دیپلمات‌های غربی در کابل به دنبال خروج از افغانستان هستند، زیرا طالبان ولایت لوگر در جنوب شهر کابل را تصرف کرده اند.

با آنکه تا اکنون هیچ تهدیدی برای کابل وجود ندارد، اما خارجی‌هایی که در این شهر زندگی می‌کنند، به اندازۀ باشندگان کابل در مورد وضعیت جاری نگران هستند.

گاردین می‌نویسد، به سفارت امریکا در کابل گفته شده که اطلاعات و اسناد حساس را از بین برده یا بسوزاند.

ایالات متحدۀ امریکا چهار تا پنج هزار عسکر دیگر را به منطقۀ خلیج فارس به قطر و کویت اعزام می‌کند تا روند صدور ویزه برای ترجمان‌ها و سایر افغان‌هایی را که با امریکایی‌ها کار کرده اند و جان‌هایشان در افغانستان در خطر است، تسریع شود.

جان کربی، سخنگوی وزارت دفاع ایالات متحدۀ امریکا(پنتاگون)گفته است که این عساکر به حالت آماده باش خواهند بود، تا در صورت نیاز بیشتر به نیرو در افغانستان، این حدود پنجهزار هزار عسکر نیز به کابل اعزام شوند.

  • فایننشال تایمز

روزنامۀ فایننشال تایمز در شمارۀ اخیر خود، مقاله‌ای را در مورد پیشروی طالبان در ولایات اطراف کابل، بعد از کنترل آنها بر کندهار و برخی شهرهای دیگر افغانستان، نشر کرده است.

فایننشال تایمز به نقل از جان کربی سخنگوی وزارت دفاع ایالات متحدۀ امریکا(پنتاگون) می‌نویسد که گفته است، اقدامات طالبان نشان می‌دهد که این گروه در تلاش محاصره‌ای کابل است. اما به گفته او، پایتخت افغانستان دیگر در معرض خطر نیست.

روزنامۀ فایننشال تایمز همچنان با اشاره به اظهارات روز جمعۀ ینس ستولتنبرگ سرمنشی پیمان ناتو بعد از نشست کشورهای عضو این پیمان می‌نویسد که گفته است، اعضای پیمان ناتو از خشونت‌های طالبان، حمله بر اهداف ملکی، قتل‌های هدفمند و سایر اقدامات غیرانسانی، بسیار نگران هستند.

ینس ستولتنبرگ همچنین گفته که ناتو به حل سیاسی منازعه در افغانستان متعهد است.

در این حال بین والیس، وزیر دفاع بریتانیا هشدار داده که افغانستان می‌تواند بار دیگر به پناهگاه امن گروه‌های تروریستی مانند شبکۀ القاعده، تبدیل شود.

XS
SM
MD
LG