لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱ ميزان ۱۴۰۰ کابل ۰۲:۱۴

نشست اضطراری شورای امنیت سازمان ملل درباره افغانستان؛ طالبان به حقوق بشر احترام بگذارند


نشست شورای امنیت سازمان ملل

نشست اضطراری شورای امنیت سازمان ملل در مورد افغانستان دیروز (۲۵ اسد) برگزار شد.

انتونیو گوترش، سرمنشی سازمان ملل متحد از شورای امنیت این سازمان خواسته که از همه ابزارهای خود برای تضمین رعایت حقوق بشری در افغانستان پس از تسلط طالبان بر این کشور استفاده کند.

گوترش روز گذشته در نشست اضطراری شورای امنیت این سازمان که در مورد وضعیت افغانستان دایر شده بود گفت که گزارش‌های به دسترس آن‌ها رسیده که محدودیت‌های شدید حقوق بشری را در سرتاسر افغانستان بیان می‌کند.

انتونیو گوترش، سرمنشی سازمان ملل متحد
انتونیو گوترش، سرمنشی سازمان ملل متحد

او افزود: "از طالبان و همه طرف‌ها می‌خواهم که به حقوق بین‌المللی بشردوستانه و حقوق و آزادی‌های همه افراد احترام بگذارند و از آن‌ها محافظت کنند، ما گزارش‌های وحشتناکی از محدودیت‌های شدید حقوق بشری در سرتاسر افغانستان دریافت می‌کنیم و من به ویژه نگران نقض فزایندۀ حقوق بشری علیه زنان و دختران افغان استم که از برگشت به سیاه‌ترین روزها هراس دارند."

سرمنشی سازمان ملل از اعضای شورای امنیت این سازمان خواست که مردم افغانستان را در این زمان حساس نباید تنها رها کنند.

تصرف ناگهانی کابل ازسوی طالبان و کنترول اکثریت ولایت‌های افغانستان ازسوی جنگجویان این گروه، نگرانی‌های را ایجاد کرده که ممکن افغانستان پیشرفت‌های دو دهه‌یی اش را در عرصه‌های مختلف به ویژه حقوق بشری از دست دهد.

در رژیم طالبان از سال ۱۹۹۶ الی ۲۰۰۱ میلادی زنان افغان نمی‌توانستند درس بخوانند، کار کنند و حتی در صورت نیاز برای خروج از خانه مجبور بودند چادری بپوشند و با یک محرم شرعی از منزل بیرون بروند.

یک جنگجوی طالبان در شهر کابل
یک جنگجوی طالبان در شهر کابل

گوترش در ادامه سخنرانی خود در شورای امنیت سازمان ملل گفت که از همه طرف‌ها به ویژه از طالبان می‌خواهد که برای حفاظت از جان و مال مردم و بخاطر اطمنیان از برآوردن نیازهای بشردوستانه از نهایت خویشتن‌داری کار گیرند.

سرمنشی سازمان ملل همچنان از همه کشورها خواست که آماده پذیرش پناهجویان افغان باشند و از هرگونه اخراج اجباری پناهجویان خود داری کنند.

او گفت که اکنون زمان آن فرا رسیده که همه کشورها در کنار افغانستان بایستند.

خواست مشابۀ که در نشست اضطراری دیروز شورای امنیت سازمان ملل از سوی غلام محمد اسحاقزی، نماینده دایمی افغانستان در ملل متحد مطرح شد.

اسحاقزی گفت که طالبان به تعهداتی که در دوحه و سایر نشست‌های بین‌المللی داده بودند، عمل نمی‌کنند.

او افزود که جنگجویان این گروه دست به کشتار نظامیان و غیرنظامیان در قندهار وسایر ولایت‌ها زده اند و باید اجازه داده نشود که عین عمل را در کابل تکرار کنند.

آقای اسحاقزی گفت که شورای امنیت سازمان ملل باید از طالبان بخواهد که بر عفو عمومی که اعلام کرده‌اند، عمل کنند.

غلام محمد اسحاقزی، نماینده دایمی افغانستان در سازمان ملل
غلام محمد اسحاقزی، نماینده دایمی افغانستان در سازمان ملل

او گفت: "شورای امنیت و سرمنشی سازمان ملل باید از هر وسیلۀ در اختیار شان استفاده کرده و خواهان توقف فوری خشونت‌ها شوند همچنان خواستار ارج گذاری به حقوق بشر و قوانین بین‌المللی بشری شوند. از طالبان بخواهید که به اعلام عفو عمومی از سوی‌شان احترام بگذارند، قتل‌های هدفمند و انتقام‌جویانه را متوقف کنند و قوانین بین‌المللی بشری را رعایت کنند."

نمایندۀ دایمی افغانستان در سازمان ملل متحد همچنان گفت که شورای امنیت این سازمان باید خواهان ایجاد یک حکومت همه شمول انتقالی در افغانستان شود.

سایر کشورها به شمول استونیا، ناروی، امریکا، بریتانیا، فرانسه، مکسیکو و ایرلند در نشست اضطراری دیروز شورای امنیت سازمان ملل، خواهان توقف فوری خشونت‌ها و حفظ حقوق بشری در افغانستان شده و تعهد کردند که در کنار مردم افغانستان باقی خواهند ماند.

رئیس شورای امنیت سازمان ملل گفت که به نشست‌های‌شان در مورد افغانستان در آینده ادامه خواهند داد.

XS
SM
MD
LG