لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱ ميزان ۱۴۰۰ کابل ۱۰:۵۱

منابع: سفر هیئت سه نفره افغانستان به قطر به تقویق افتاده است


آرشیف، گفتگوهای میان افغانان در قطر

در حالی که افغانستان با خلای قدرت روبه‌رو شده، سفر هیئت سه نفره شامل حامد کرزی، عبدالله عبدالله و گلبدین حکمتیاربرای گفتگو دربارۀ نظام آینده سیاسی به دوحه، پایتخت قطر به تاخیر افتاده است.

حامد کرزی، رئیس جمهوری پیشین و عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحه ملی، دیشب (۲۵ اسد) گفتند که آن‌ها و گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی برای بحث در این مورد به قطر می‌روند.

یک منبع در شورای عالی مصالحه ملی افغانستان که به دلیل حساسیت موضوع نخواست نامش گرفته شود، روز سه‌شنبه (۲۶ اسد) به رادیو آزادی گفت که سفر این هیئت به تأخیر افتاده، ولی دلیل آن را توضیح نداده است.

سفر این هیئت سه نفره در حالی به تاخیر افتاده که پرواز طیاره‌های ملکی، به دلیل ازدحام بیش از حد مردم و هرج و مرج در میدان هوایی بین‌المللی حامد کرزی، هنوز متوقف است.

هجوم مردم به میدان هوایی بین‌المللی کابل
هجوم مردم به میدان هوایی بین‌المللی کابل

گفته شده که ممکن است این موضوع یکی از دلایل تاخیر سفر این هیئت به دوحه، پایتخت قطر باشد، جایی که دفتر سیاسی طالبان در آن موقعیت دارد.

طالبان نیز روز دوشنبه به رادیو آزادی تایید کردند که یک هیئت برای گفتگو در مورد چگونگی نظام سیاسی آینده افغانستان به دوحه پایتخت قطر سفر می‌کند.

محمد نعیم، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر به رادیو آزادی گفت که طالبان آماده هستند که در مورد ترتیب سیاسی آینده با تمام طرف‌ها گفتگو کنند.

با این حال، دربارۀ محتوای این بحث‌ها و چگونگی نظام آینده سیاسی افغانستان هنوز اطلاعی در دست نیست.

طالبان گفته‌اند که می‌خواهند حکومت فراگیر اسلامی تشکیل دهند، اما هنوز در این زمینه توضیح نداده‌اند.

در همین حال، سازمان ملل متحد و شماری از کشورها از طالبان خواسته‌اند که راه را برای تشکیل نظامی هموار کنند که تمام طرف‌ها در آن شریک باشند.

جنگجویان طالبان در ارگ ریاست جمهوری افغانستان
جنگجویان طالبان در ارگ ریاست جمهوری افغانستان

این در حالی است که افغانستان در حال حاضر در خلای قدرت سیاسی به سر می‌برد و مرجع رسمی در این کشور وجود ندارد که مورد قبول و حمایت جامعه جهانی قرار گرفته باشد.

با آن که طالبان بر افغانستان حاکم هستند، اما پس از بیرون شدن رئیس جمهور غنی از این کشور، هنوز کسی به گونه رسمی زمام امور را به دست نگرفته است.

همچنین هنوز مشخص نیست که گفتگوهای که قرار است در قطر صورت بگیرد، سرنوشت سیاسی این کشور را چگونه رقم خواهد زد و چه کسی به عنوان فرد درجه یک در نظام سیاسی افغانستان معرفی خواهد شد؟

XS
SM
MD
LG