لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۲ ميزان ۱۴۰۰ کابل ۰۴:۱۶

احمد مسعود: جبهه مقاومت علیه گروه طالبان ایجاد شده است


احمد مسعود پسر احمدشاه مسعود

احمد مسعود، پسر احمدشاه مسعود چهره نمادین مقاومت افغانستان از مردم این کشور خواست که در ولایت پنجشیر به مقاومت علیه طالبان بپیوندند.

او در مصاحبه با روزنامه لا رگل دوژو فرانسوی، از تمام اقوام اقغانستان خواست تا به او بپیوندند و علیه طالبان بجنگند.

آقای مسعود اعلام کرد که نیروهای مقاومت در برابر طالبان باید در ولایت پنجشیر، "آخرین ولایت آزاد" این کشور در حدود ۱۵۰ کیلومتری شمال کابل جمع شوند.

احمد مسعود به این روزنامه گفته که طالبان همه قدرت را تصرف نکرده و هنوز هم می‌توان کاری کرد. او از جامعه بین‌المللی خواست تا از این مبارزه حمایت کند.

این در حالی است که شماری از رهبران سیاسی به شمول رهبران حزب جمعیت افغانستان برای گفت‌وگو در باره وضعیت افغانستان به پاکستان سفر کرده‌اند.

اجمل سیلاب عضو جبهه مقاومت در صحبت با رادیو آزادی گفت که احمد مسعود با جمعی از رهبران شمال آماده مقاومت هستند، اما در صورتی که این مذاکرات نتیجه ندهد.

او از نتیجه مذاکرات اعضای حزب جمعیت با رهبران پاکستان ابراز خوشبینی کرد و افرود که این نشست به یک "تفاهم ملی سیاسی" ختم خواهد شد.

آقای سیلاب همچنین گفت که جوانان زیادی همه روزه از مناطق مختلف افغانستان به پنجشیر آمده و به جبهه مقاومت می‌پیوندند و این جبهه آماده دفاع در صورت حمله طالبان بالای پنجشیر است.

گروه طالبان تا کنون در باره ایجاد جبهه مقاومت واکنشی نشان نداده و با تماس‌های مکرر، رادیو آزادی موفق نشد دیدگاه این گروه را بگیرد.

یونس قانونی
یونس قانونی

یونس قانونی معاون پیشین ریاست جمهوری، محمد محقق رهبر حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان، صلاح‌الدین ربانی رئیس حزب جمعیت اسلامی و شماری دیگر از رهبران پیشین جهادی روز یکشنبه برای گفت‌وگو در باره وضعیت افغانستان رهسپار پاکستان شدند.

گفته می‌شود این هیئت نتیجه مذاکرات‌ شان را فردا همگانی خواهند کرد.

طالبان پس از به کنترل در آوردن ۳۲ ولایت در کمتر از یک ماه گذشته، روز یکشنبه وارد کابل شده و اداره پایتخت را نیز در دست گرفتند. پنجشیر یگانه ولایتی است که طالبان را تاکنون نگرفته اند.

محمد اشرف غنی رئیس جمهور کشور نیز عصر همان روز کشور را ترک کرد و معلوم نیست به کدام کشور رفته است.

XS
SM
MD
LG