لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۳ ميزان ۱۴۰۰ کابل ۰۷:۴۸

خلیلی: ایجاد حکومت همه شمول مشروعیت جهانی و صلح در پی خواهد داشت


کریم خلیلی رهبر حزب وحدت اسلامی افغانستان (چپ) در جریان دیدار با شاه محمود قریشی وزیر خارجه پاکستان در اسلام آباد

حاکمیت طالبان سیاستمداران افغانستان را در پیوند به آینده ساختار سیاسی این کشور نگران کرده است.

محمد کریم خلیلی، معاون حامدکرزی رئیس جمهور پیشین از سه روز به این سو مشغول دیدار و گفت‌وگو با مقام‌های پاکستانی در باره چگونگی نظام سیاسی آینده افغانستان است.

اساس این گفت‌وگو و مشوره‌ها این است که نظام سیاسی آینده افغانستان فراگیر، عدالت‌محور و مورد قبول همه مردم باشد.

‎آقای خلیلی با نشر اعلامیه‌ای در باره رویدادهای سیاسی اخیر کشور در صفحۀ فسبوک خود نوشته که طالبان در این اواخر کشور را به تصرف خود در آوردند و یک بار دیگر افغانستان از منظر نظامی، سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی با پراکندگی مواجه شده است.

او گفته که برقراری نظم و ثبات سیاسی از طریق فشار و غلبه نتیجه نخواهد داد. به گفته آقای خلیلی، تنها راه برقراری نظم سیاسی و صلح پایدار، تفاهم سیاسی و ایجاد حکومتی است که تمام اقشار جامعه و سیاستمداران در تصمیم‌های ملی و مهم سهم داشته باشند و تمام افغانان خود را در آن حکومت شریک بدانند.

آقای خلیلی افزوده که اکنون فرصت ساختن نظام آینده در دست طالبان است و باید این گروه توجه داشته باشد که ایجاد حکومت همه شمول، عدالت محور و مورد تفاهم تمام طرف‌ها نه تنها که مشروعیت جهانی خواهد داشت، بلکه به جنگ چندین دهه در افغانستان پایان خواهد داد.

‎او از مسئولان نظامی و افراد مسلح طالبان خواسته که باید با اقشار سیاسی، خبرنگاران، فعالان مدنی، نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان که در جهت مخالف آنان قرار داشتند، از حوصله کار گیرند و با آنان به عنوان یک هموطن خود برخورد کنند.

‎این در حالی است که روز گذشته ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی عمومی طالبان در نشست خبری‌ای در کابل گفت که این گروه حکومتی ایجاد خواهد کرد که در روشنایی ارزش‌های اسلامی همه خود را در آن ببینند.

در همین حال، انس حقانی، عضو دفتر سیاسی گروه طالبان در قطر وارد کابل شده و با حامد کرزی، رئیس جمهور پیشین، عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحۀ ملی و عبدالهادی مسلمیار، رئیس مشرانو جرگه در کابل دیدار کرده است.

‎منابع طالبان می‌گویند که انس حقانی در این دیدار به این سیاسیون در بارۀ تأمین امنیت‌شان تعهد سپرده است.

مقام‌های طالبان پیش از این نیز به تمام شهروندان افغانستان وعدۀ تأمین امنیت‌شان را داده و گفته‌اند که برای رسیدن خدمات عامه به تمام شهروندان تمام کارکنان دولتی و غیردولتی باید به وظایف‌شان برگردند.

XS
SM
MD
LG